| BornToDie9108 a întrebat:

Salut,TPU! Vreau să vă întreb ce semnifică pentru voi viaţa,cum o vedeţi,ce părere aveţi despre ea, în special cînd sunteţi într-o relaţie. Cum procedaţi atunci cînd aflaţi că aţi fost înşelaţi/înşelate? Din punctul vostru de vedere, cum ar trebui să fie o relaţie stabilă?

19 răspunsuri:
| Frrramboise a răspuns:

Cand iubesc viata pare sa aiba din nou,sens! laughing Si simt ca plutesc, se vede pe fata mea ca radiez de fericire. Fara iubire ce-am fi? Mereu avem nevoie de ea,fie ca vine de la parinti,prieteni si mai ales de la persoana iubita! Si odata ce te obisnuiesti, cum sa mai traiesti fara sentimentul ala pe care il au oamenii indragostiti? Acea stare, cand fericire, cand dor, o nebunie!
Cand sunt inselata mi se pune un nod in gat...ma gandesc ce are ea si eu nu am, plang, discut cu EL si. ii ofer a doua sansa.Pur si simplu asta mi-e slabiciunea, cand iubesc sa nu pot renunta la o persoana! O relatie stabila? Pai atunci cand 2 persoane au incredere una in cealalta,cand nu se lasa la greu, cand lasi de la tine de dragul celuilalt si viceversa, cand accepti, cu bune, cu rele persoana de langa tine fara sa ravnesti la altii.

| BornToDie9108 explică (pentru Frrramboise):

Merci mult pentru răspuns. happy

| CityOfSatan a răspuns:

Buna!
Viata e un sir de intamplari, ganduri, emotii care are intotdeauna un final nefericit.

| BornToDie9108 explică (pentru CityOfSatan):

Bună!
Merci mult pentru răspuns. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata este un sir de intamplari, mai mult sau mai putin nefericite, intotdeauna urmate de un final inevitabil si tragic.

Ideal, atunci cand afli ca ai fost inselat, este sa pui punct si atat. Nu scandal, nu explicatii, nu dojeneli si injurii, fara analize si reprosuri, fara regrete. Cand ai fost inselat deja s-a ajuns prea departe, persoana de langa tine nu te mai merita. Un punct sec si hotarat.

Din pacate nu prea exista oameni atat de hotarati, sentimentele de multe ori te imping sa actionezi impotriva instinctelor si a logicii iar situatiile difera de la persoana la persoana.

O relatie stabila se bazeaza pe compatibilitate. Dupa ce dispare iubirea, apare loc pentru atasament si afectiune iar schimb de astfel de sentimente pot face doar doua persoane care ori sunt pe aceeasi lungime de unda ori se completeaza foarte bine reciproc.

| BornToDie9108 explică (pentru anonim_4396):

Mulţumes mult! Exact aceleaşi lucruri pe care le-ai menţionat le fac şi eu. Dar totuşi simt cum mă deranjează ceva. E complicat să explic prin cuvinte. Pur şi simplu, nu pot percepe ce e acel ceva şi de ce e provocat.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca esti prea radical cu "pusul punctului si atat". Uiti ca suntem cu totii imperfecti si supusi slabiciunilor. Nu merge nimeni doar pe drum drept. Mai ne impiedicam, mai cadem...Sunt ispite la tot pasul in jurul nostru. Arata-mi un om perfect, care nu cedeaza niciodata la ispite. Stiu ca nu e bina sa fumez, dar tot zic 'ia sa incerc si eu macar o data'. Stiu ca nu e bine sa ma imbat, dar zic 'hai de data asta sa o fac, ca n-o fi foc'. Important este sa ne recunoastem greseala si sa nu vrem sa o repetam. Casatoria este unirea dintre doua persoane care sunt gata sa ierte.

| BornToDie9108 explică (pentru sabin89):

Cu recunoaşterea greşelii şi cu nerepetarea acesteia sunt de acord. Şi nici perfecţiune nu există. Dar vrei să spui că n-o fi foc nici dacă înşeli? Acum vorbesc din propriile puncte de vedere: întotdeauna le-am oferit libertatea maximă băieţilor, însă a existat o singură condiţie, să nu mă înşele. În continuare consideri ca nu e cazul de pus punct relaţiei şi rămîi la aceeaşi părere?

| sabin89 a răspuns (pentru BornToDie9108):

Daca a spus ca ii pare rau si te roaga sa il ierti, cred ca ii poti oferi a doua sansa. Parerea mea.

| BornToDie9108 explică (pentru sabin89):

De supărat, nu mă supăr, de iertat, il iert. Însă doare, doare faptul că nu are încredere în mine. Permite-mi să-ţi adresez o întrebare. Dacă ai fi în locul meu, cum ai proceda?

| sabin89 a răspuns (pentru BornToDie9108):

E cam greu sa ma pun in locul tau, pentru ca, in primul rand eu sunt baiat iar tu fata. Posibil sa simtim diferit. Eu, daca ea m-ar insela o data, i-ar parea rau si si-ar cere iertare, i-as oferi a doua sansa. Pentru ca, cine poate garanta ca nu se va intoarce roata si voi fi eu acela care va calca stramb. Si ce m-as bucura atunci sa fiu iertat! Insa fiecare caz este diferit. Poate ca pe baiatul despre care vorbesti nu il simti ca intr-adevar regreta. Poate ca a zis un "te rog sa ma ierti" doar asa 'din varful buzelor'. Nu stiu. Tu stii cel mai bine. Dar daca sincer ii pare rau, ai putea sa-i oferi a doua sansa. Zic si eu. thinking

| BornToDie9108 explică (pentru sabin89):

Totul diferă de la caz la caz şi depinde de persoană. Înţeleg foarte bine ceea ce spui, suntem oameni, greşim, păcat că adesea o facem intenţionat, avem propriile principii de viaţă, reacţionăm în moduri diferite în diverse situaţii, etc. Îmi dau seama perfect.

| AliceCorina13 a răspuns:

O relatie este ceva foarte magic, frumos, pentru ca esti alaturi de persoana iubita. O relatie stabila ar trebui sa fie plina de armonie, dragoste, si nu in ultimul rand, fericire. Daca acestea nu se regasesc, inseamna ca totul se va duce de rapa.
Daca as fi inselata, in prima faza as suferi, pentru ca atata timp petrecut alaturi de persoana iubita am fost fericita. Dar, sa stii ca viata merge inainte... nu trebuie sa stam toata viata suferind dupa o iubire de 16 ani.

| razvan83 a răspuns:

Viata? Nu stiu in momentul de fata ce semnifica pentru mine. Nu mai sunt intr-o relatie de ceva timp si chiar nu stiu cum s-o definesc in acest moment. Cand am fost intr-o relatie viata mea era altfel, cu totul diferita fata de acum, reprezenta,, viata" in adevaratul sens al cuvantului. Acum hai sa zicem ca reprezinta,, viata" din care parca zi de zi, clipa de clipa, lipseste ceva. Referitor la cea de-a doua intrebare a ta, as renunta cu siguranta la persoana respectiva daca m-ar insela. Chiar n-ar avea ce motive sa gaseasca pentru a ma face sa gandesc altfel. Nu pot concepe asa ceva. O relatie stabila? Hm, atunci cand doua persoane se inteleg foarte bine, se respecta, ajung sa se iubeasca, sunt sincere una fata de cealalta, pun mult suflet in ceea ce fac pentru ei, cu siguranta pentru mine asta ar inseamna o relatie stabila.

| BornToDie9108 explică (pentru razvan83):

Ai dreptate. Îţi mulţumesc mult pentru răspuns.

| razvan83 a răspuns (pentru BornToDie9108):

Nu ai pentru ce. A fost placerea mea.

| razvan83 a răspuns (pentru razvan83):

Stai linistita ca m-ai adaugat. De asemenea si la mine apari. Nu pot sa-ti raspund prin mesaj privat. Nu am acces la asa ceva deocamdata. Multumesc mult oricum!

| razvan83 a răspuns (pentru razvan83):

Stai linistita...este bine.

| BornToDie9108 explică (pentru razvan83):

Bine!