| WolfgangKreutzfeldt a întrebat:

Salut TPU, un mare AJUTOR. Am si eu nevoie de un sfat(sau mai multe). Ieri dupa jdemii de ani am iesit si eu ieri la un "date". Am cunoscut o fata pe net (in poze arata destul de bine) si ieri seara ne-am vazut dupa ce am vorbit timp de 3 zile. Toate bune si frumoase, ajung ieri seara la locul intalnirii cu vreo 15 minute mai devreme si ma pun si astept. Locul era unul din cele mai populare din oras, multi tineri cu masini erau pe acolo la un ceai sau o cafea, multe grupulete formate pe acolo si eu deja ma simteam incomod. Dupa vreo 10 minute de asteptare care mi s-au parut a fi pe putin jumatate de ora apare si fata. Prima surpriza neplacuta a serii a fost ca era mai grasa decat in poze si chestia asta m-a lovit grav (nu am aratat-o insa si am intampinat-o cu un zambet care sper ca nu a fost asa fals). Eu mi-am luat un ceai, ea o cafea si ne-am pus undeva pe o banca unde am inceput sa vorbim. La scurt timp i-a sunat telefonul, a vorbit putin si a zis ca mai vin niste prieteni de-ai ei care is un cuplu cica. Am zis ok, nici o problema si ne-am indreptat spre punctul de intalnire. Discutiile care au urmat au fost fara folos, fara importanta. Fata din cuplul ala a acaparat discutia si a vorbit cat pentru toti la un loc. Cand vorbea cu mine ma uitam in ochii ei (ca semn de respect, adica vorbeste omul cu tine si tu te uiti in copaci) si l-am vazut pe prietenul ei de un m si un snitel cum se uita urat la mine aproape de fiecare data de imi venea sa il pocnesc pe loc. Discutiile care au urmat au fost la fel de neinteresante din punctul meu de vedere si nu am raspuns prea mult (un da ici si colo, o completare usoara la niste idei si cam atat).
Problema la mine e ca am niste sechele sa le zic asa de la misiunile din Aganistan : Cand se produce un sunet mai puternic automat duc capul intre umeri si duc mana in locul unde era tocul pistolului, sunt foarte suspicios fata de oamenii noi si imi e greu sa imi ascund aceasta suspiciune fata de ei din cauza ca in Afganistan am fost "guardian angel" pentru un ofiter american (treaba mea era sa il apar pe omul ala de orice, nu conta ca muream eu sau cei din jur) si multe altele si aceste sechele s-au vazut si ieri seara la "intalnire" si fata a remarcat mai mult ca sigur. Mie nu-mi place de ea din cauza aspectului si nu stiu cum sa ii zic asta sau cum sa actionez aici. Ea e educatoare, iubeste copiii si chestii din astea pe cand eu... nici nu vreau sa mai zic (daca am fost avansat pentru ca am omorat 2 oameni din care unul era tanar si nici nu am regrete fata de asta nici nimic, eu zic ca spune ceva despre mine). Oare mai am vreo sansa la o relatie cat de cat normala? Deoarece cred ca mai nimeni nu ar sta cu unul ca mine. Nu se pune problema de aspect fizic, arat bine, m-am reapucat de sala, incredere in mine am, banii nu sunt o problema, job stabil am, situatia de la job eu una super buna (am fost selectat si recomandat pentru un curs de lunetisti, multumim cazului de la Onesti laughing ) deci eu zic ca is ok.
Va multumesc daca ati citit pana aici si orice ajutor este bine venit happy

34 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Deocamdata nu te mai gandi la relatii cand vin, vin de la sine, deocamdata esti unul dintre cei cu situatie stabila dar fara relatie, sunt destui barbati aflati in aceasta situatie in ziua de azi.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Iesi mai mult din casa si lasa media online si grupurile de socializare! Fata care ti-o doresti o vei intalni doar in strada.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Salontanul):

Nu am nici un prieten aici sau cu cine sa ies. Nici macar cu colegii nu pot sa ies pentru ca sunt din astia mai invarsta care au copii, isi fac casa. Au alte prioritati oamenii. Va rog sa imi spuneti ce as putea face daca as gasi-o? De abordat nu stiu cum si asta e tristul adevar

| Salontanul a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Abordarea este repetabila si este veche de cand lumea. Metode sunt multe. Daca vrei ma contactezi pe Facebook si iti spun eu ce sa faci.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Salontanul):

Va multumesc. O sa va dau mesaj putin mai pe seara daca se poate happy

| Salontanul a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Oricand cu placere.

| sierra1 a răspuns:

"mai am vreo sansa la o relatie cat de cat normala?"

atâta timp cât ești in detașamentele morții, nu

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru sierra1):

Altceva ce ai vrea sa fac, nu ma pricep decat la "chestii" din astea care fac rau. Imi dau seama ca mai nimeni mai normal la cap n-o sa vrea sa auda despre cum sa omori oameni din cateva miscari, unde sa impungi cu baioneta sau cum sa te bati corp la corp

| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai breh calm, ia si fa si niste chestii mai normale, cultiva-ti hobby-urile extra-job. Viziteaza eventual un psiholog si mai stai de vorba. Tot restul vietii tale se afla inainte, nu inapoi.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru GabiDumitrescu):

Imi place airsoft-ul si deja practic dar mi se pare ca nu e adrenalina destul de mare, nu ma "satisface" sa zic asa plus ca rar mai dau de cineva competent pe acolo nu ca m-as lauda ( chiar nu ) dar de civili care cauta o distractie asa de weekend mi-a ajuns. Alt job... chiar nu stiu ce alt job as putea avea si e pe bune faza asta. Si spune-mi tu de ce m-as duce la psiholog cand ala o sa fie un ajutor artificial caruia n-o sa ii pese adevarat si n-o sa incerce cu adevarat sa ma inteleaga? Spune-mi te rog

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Cu psihologul uneori ajuta sa vorbesti. Te descarci si ii spui toate timpeniile care iti trec prin cap. Crede-ma ca uneori e foarte util sa te auzi tu spunind chestii, chiar daca pe celalalt il doare in pix de ce spui tu. Pur si simplu. Gen acum 20 de ani ai iubit-o pe una ca pe ultima de pe planeta si acum e oricum irelevant pentru ea, dar totusi tii sa subliniezi asta si sa te auzi spunindu-i asta (story of my life), chiar daca esti constient si de faptul ca pe ea putin o intereseaza si mai ales ca nici atunci si nici acum nu ati fi fost "in acelasi film" pentru prea multa vreme.
Eu ma gindesc ca fix de adrenalina NU ai nevoie. Uite, am un unchi (care e un dobitoc cu personalitate multipla, dar aia nu e irelevant in povestea de fata) care s-a pensionat bine-mersi din armata pe la vreo 45 de ani. Stii ce a facut dupa aia? S-a apucat de pictura. De pictat picta misto de tot. Acum are vreo 70 de ani si scrie versuri si ceva proza de vreo 10 ani. Proaste ambele. happy
Apuca-te si tu de gradinarit, ikebana, navomodele si castele din bete de chibrit, povesti de-astea. Nu fac deloc misto. Si eu sunt cam pierdut in spatiu de ceva vreme si incerc sa gasesc niste ocupatii.
P.S. Din ce parte a tarii zici ca esti? Daca nu esti din zona mea (~Moldova), poate esti mai din sud te pun in legatura cu un prieten. A fost la parasutisti, misiuni prin Bosnia, acum e ceva subofiter cu comunicatiile, mai mult munca de birou. Macar o sa ai cu cine sa joci airsoft competitiv. happy

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru GabiDumitrescu):

Salut. Iti multumesc foarte mult pentru raspuns man. O sa para ciudat dar uneori mai stau ( cand sunt singur mai ales ) in fata unui cesti de cafea sau ceai, ma uit pe fereastra afara si efectiv pun si povestesc singur ca si cum ar mai fi un strain si m-ar asculta. Si pun si vorbesc despre tot de zici ca sunt intr-o alta lume. Deci de asta zic, ori ca vorbesc singur ori ca m-ar asculta unul carui nu ii pasa care e diferenta?
Daca m-as pensiona si eu acum as lua in considerare chestia asta cu " linistitul" dar faza e ca am abia 23 de ani si vreau sa avansez cat mai mult si sa experimentez cat mai multe chestii pe plan profesional. Pe langa asta chiar nu as avea timp si pentru altceva adica in timpul meu liber mai citesc si mai raspund pe TPU cand si unde pot.
Sunt din zona Moldovei deci s-ar putea sa fiu foarte aproape de tine. Daca vrei continuam in privat, ce zici?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

OK, hit me up in priv.

| relian a răspuns:

Uite unde era moartea din carpati laughing ba ne lesi cu basmele astea. Puneau americanii tocmai pe un roman care vine s-a stea pe TPU sa pazeasca nu stiu ce mare scula de om important, frumoasa poveste dar la care tine laughing
Acu esti selectat pentru lunetisti tu care te sperii la orice sunet si bagi capu in nisip, aia da poveste siropoasa.
Si acolo la lunetisti aia cand crezi ca esti gata sa lovesti pe ala in geana a 3a de la ochiul stang laughing si se aude o alta impuscatura unde o sa il nimeresti? Potbabil in fund laughing
Referitor la chestia aia cand auzi zgomote nu esti suspicios esti speriat de bombe laughing desi cred ca nici in filme nu ai vazut Avganistanu.
Probabil la jocuri ai ceva jocuri pe calculator,ai stat zile intregi pana ai prins ticuri de astea naspa,te sperie orice zgomot.Te-au avansat aia la pensie laughing
Referitor la pozele femeilor pe net,pai tu cu atata exeprienta de razboi,in jocuri voiam sa zic,nu stiai ca femeile pe net isi pun poze de cand erau fete mari?
Ei daca nu stiai, afli acum, asa procedeaza femeile se afiseaza pe net cu poze de la gradinita sau de cand erau fete mari, dar si alea is masluite, finisate cu diverse programe, ca ele sa dea bine sa il dea pe spate pe avganistan laughing

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru relian):

Chiar ma intrebam cum de a raspuns lumea asa frumos si la obiect si nu s-a gasit nici un "roman" autentic ca tine, un "inteligent" din asta care nu e catusi de putin ignorant sa raspunda.
Bai frecalaule pune si intreba pe cine vrei tu ( din armata ) ce inseamna "Guardian Angel" ca de raspunsuri din astea de civili ca tine is satul. Daca tu impresia ca la orice sunet mai puternic "bag capul in nisip " ( vorba prostului ) esti tare, ce sa mai zic. La fel, daca ai pe cineva in armata sa il intrebi de functia de psl-ist.
Si la capitolul fete n-am ce sa iti cer, esti un roman autentic la gandire, limbaj si toate cele, gata sa faca misto de orice chestie, el le stie pe toate si pe langa sa mai faca si misto de la caldurica pe o situatie pe care nici n-o cunoaste. Pe 1 Decembrie sa urli tare ca esti patriot ca de oameni ca tine are nevoie Romania sa se duca mai tare pe.....partie.

| relian a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Lasa povestile,du-te la un spiholog ceva,suferi de ceva,sau poate ca ai luat etnobotanice si deja te crezi mare zmeu, stiu, am vazut oameni care au luat etnobotanice, asa li se par alora cas agenti secreti, ca vad nave spatiale, si etc.
Pacat de tine ca te duci de tanar laughing

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru relian):

Pcat de tine ca esti in top 100 pe site-ul asta si dai raspunsuri de caca(t)o

| Freya1 a răspuns:

Chiar daca as vrea sa isi spun ca fizicul nu e totul si ca nu ar trebui să te iei dupa chestia asta neapărat, gusturile si dorintele omului nu se discuta.Plus ca intr-adevar, acea fata nu a procedat foarte bine modificandu-si probabil pozele si plus de asta mai aducând si alti oameni la prima voastră întâlnire asa ca....este scuzabila reacția ta.Si inca un aspect pe care tind sa ti-l critic e faptul că nu e ok sa critici omul,cum a fost cazul iubitului tipei,chiar nu era necesar sa il faci pitic sau sa il acuzi ca se uita urat având în vedere că erai un bărbat străin brusc aparut in fata căruia iubita lui practic se dădea in stambăwinking,adică poate omului nu ii pica bine dar nici nu putea reactiona sa se faca de rahat si atunci nu ai de unde sti ce era înăuntrul lui.
Am observat din spusele tale ca ai o problema cu iesitul in public, si exista posibilitatea sa fie din cauza traumelor. Iubitul meu spre exemplu in urma unui incident mai neplăcut acum multi ani devine de multe ori paranoic cand iesim si prin jur se adună grupuri de bărbați si mai ales cand acestea sunt genul ala de "smecherasi".Pur si simplu involuntar se pune in garda fara sa ii faca nimeni nimic si nu se mai simte confortabil, iar chestia asta nu prea poate sa o inteleaga oricine, sau nu oricine poate sa aiba răbdare cu chestia asta.
Iar legat de ticul tau, frate e normal având în vedere situația. Femeia ce vrea sa se apropie de tine sau vrea sa încerce ceva mai mult cu tine cred ca ar trebui să fie tâmpit sa nu inteleaga asta.Manifestarea ta e apa de ploaie fata de cum reacționează alti.Nu stiu daca ai auzit de asa zisul "șoc al obuzului", am citit un caz in care un om era cat pe ce sa isi omoare copilul pentru ca din cauza unui bebeluș au fost prinși în timpul războiului iar prietenul lui cel mai bun a fost ucis (exceptând celelalte fapte ce oricum te marcheaza) de atunci cand ii plagea copilul avea o criză, ceda psihic si se vedea efectiv acolo, în iadul ala si nu voia altceva decât sa faca copilul sa taca.Si-a strâns câinele de gât de abia la scos soția, urla in somn, trebuia sa il închidă in camera cand pleca de acasa si multe altele.
Asa ca, sfatul meu este sa nu te demoralizezi ci sa astepti.Cum eu cu a meu, doi oameni cu atacuri de panica si anxietate, antisociali si etc ne-am gasit poate mai ai si tu o sansa.Sunt alti mai rau ce isi gasesc jumătatea, așa că nu e exclus sa răsară soarele si pe strada ta, doar ca ai nevoie sa socializezi, sa fi atent la persoanele din jur si sa găsești o persoana calma ce sa te inteleaga.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Freya1):

In primul rand iti multumesc mult pentru ca ti-ai rapit din timpul tau pentru a scrie un raspuns asa amplu amplu ( chiar apreciez happy )

Referitor la iubitul fetei aleia... Eu nu i-am spus nimic in fata sau sa fac ceva ce l-ar fi putut deranja. Eu doar am venit cu fata aia pentru ca ea a vrut sa ne vedem cu aia. Iubita lui a inceput atunci sa turuie si in timpul ala ea se uita la mine si eu la ea ( oricum nu-mi placea de ea pentru ca era si ea grasa ) pentru ca asa e frumos si pe ala il vedeam cu coada ochiului cum se uita in ultimul hal la mine de zici ca ma dadeam la iubita lui sau ceva. Si i-am facut descrierea aia pentru ca imi ajungea cu fruntea la piept, slab cu barba si de cate ori incerca sa vorbeasca si el ceva ii taia iubita lui macaroana dupa 2 cuvinte deci...

| Freya1 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Stiu ce zici si te inteleg, Dar nah, uni oameni asa sunt de fel.
Eu unde stau acum spre exemplu cand ma întâlnesc cu oameni (ceia ce se intampla rar pentru ca ii evit )iubitele unora au un comportament ciudat fara ca eu sa fac nimic.Cand ne-am intalnit cu ei undeva la iarba verde si i-am chemat la noi una din ele si-a trimis iubitul acasa si a venit doar ea (pentru ca eram eu acolo,a spus prietena ei chestia asta ce a fost de fata nu zic sa ma laud) Iar aia care a parat-o se uita continuu la mine sa vada daca ma uit către gagicasu sau ne facem ochi dulci in conditiile in care vorba ta, eu nici nu vorbeam ca nu aveam loc.Dar nu i-am le-am zis nimic, nu am mai iesit cu ei laughing oricum, nu imi place felul lor de a fi si nici nu sunt eu prea sociabilă. Alta cand m-a intrebat soțul ei de iubitul meu daca e acasa a răspuns ea in locul meu ca l-a vazut dimineata plecat la munca, pe bune laughing si la tras de mana sa plece wtf si crede-ma, nu sunt vreo miss, sunt o femeie normală.
Sfatul meu este sa nu te mai întâlnești asa cu dubioși sau persoane necunoscute tie.Incerca sa cauti printre rude persoane cu care sa iesi, vecini, colegi, foști prieteni sau fosti colegi.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Freya1):

Misto relatii descri tu aici, pe bune. Increderea e la ea acasa la ei, ma jur. Sunt constient de o chestie si anume : Daca vrei neaparat sa inseli gasesti metode si ocazii de iti vine rau pana le termini de numarat. La capitolul persoane stau de la rau in jos. Prieteni aici nu am, cu colegii ( pe care ii stii din intrebarile trecute ) cam greu ca si unii din ei cauta restul is batrani deja. Ce-i drept m-am miscat repede sa zic asa si intr-un fel sau altul am facut rost de o alta ocazie de intalnire doar ca de data asta e alta isprava... FATA E FRANTUZOAICA rolling on the floor. N-am nimic cu ei, doamne fereste dar o sa fie interesant sa comunicam amandoi in engleza ( app ceva sfaturi pentru situatia asta? )

| Lioana a răspuns:

Daca tu te accepti pe tine, te va
accepta si alta persoana. Lucreaza la capitolul autoacceptare.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Lioana):

Îmi puteți spune cum sa fac asa ceva?

| AndreeaWTS a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Probabil e foarte important ceea ce vrei și tu.
Dacă vrei să reintrii în viața de om normal, ar trebui să accepți ideea că ești afectat de sindromul de stres post-traumatic, și să accepți ajutorul unui psiholog.
Dacă trupele americane care se întorc din teatrele de operațiuni se vindecă la modul ăsta, nu văd de ce n-ar funcționa la tine.
Dar dacă vrei să rămâi un "bad-boy" pentru că asta îți dă satisfacție... e alegerea ta. Mulți se mândresc cu cicatricile lor. Se simt mândrii pentru că aceste cicatrici (fizice și psihice) le dau certitudinea și le aduc aminte permanent că ei nu sunt niște neica-nimeni ca restul turmei.
Nu te-a doborât războiul, de ce te-ai lăsa doborât de readaptarea la o viață normală?

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru AndreeaWTS):

In primul rand vreau sa iti multumesc de raspuns. Sunt constient ca sufar de PTSD dar as vrea sa pot controlo chestiile astea majore pe care le-am punctat catusi de putin acolo ca sa nu fie prea evident, ceva in genu daca pocneste o petarda langa mine sa nu ma arunc la pamant ( este o exagerare, nu fac asa ). Nu cred ca ma las doborat de viata asta civila dar parca e din ce in ce mai greu sa comunic cu oamenii pentru ca sunt din ce in ce mai rai si isi bat joc de orice defect sau orice faci gresit si rad de tine pentru orice

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum, nu. Dar ai potențial.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru anonim_4396):

La ce anume te referi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

În momentul de față nu pari în punctul potrivit de a avea o relație. Sau cel puțin nu cu persoana asta. Dar pari să nu fi o cauză pierdută, adică dacă rezolvi cu tine și cu problemele tale, și dacă găsești o persoană "de tine", ai putea avea o relație.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru anonim_4396):

Vă mulțumesc frumos pentru răspuns

| TraianIImperator a răspuns:

Există metode științifice de terapie care te pot scăpa de PTSD, dar trebuie să renunți la armată ca să aibă efect. Caută-ți o meserie temporară: frizer, tâmplar, etc. Încearcă să te apropii de religie.
Cât despre fata cu care te-ai întâlnit, ai dreptate să te enervezi pentru că și-a editat chipul. A vrut să pară ceea ce nu este. A fost nesimțită pentru că nu ți-a acordat acele două ore numai ție. Deci cel mai bun sfat este să o blochezi imediat ce vezi acest mesaj. Asta ar face-o să se mai gândească. A fost lipsă de respect ce a făcut.
Cât despre cunoscut fete, am găsit ieri acest site care pare superok:
https://artaseductiei.ro/
PS: terapia poate să te ajute să îți reprimi posibilile porniri violente și să îți reveleze cauza pentru care cauți adrenalină cu orice preț.

| TraianIImperator a răspuns (pentru TraianIImperator):

Frizeria și tâmplăria sunt meserii pe care le poți face să câștigi bani până îți găsești altă pasiune. Sau poate vei descoperi că ele sunt pasiunea ta.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru TraianIImperator):

Nu am cum și nici nu as putea face altceva asa de bine și cu pasiune ca ceea ce fac aici în armată. Cu fata aia nu am mai discutat din seara aia, nu a fost nevoie sa o blochez, am lăsat discuția sa moară de la sine. Nașpa a fost că și-a schimbat pozele și părea mai slaba în ele ( dacă erau pozele reale nu discutam cu ea). Și religia... Nu vreau sa ma apropii de religie. Știu ca exista ceva acolo sus care trage sforile ca să iasă ce iese și știu ca exista karma. Cam atât vreau si trebuie sa știu

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru TraianIImperator):

Nu-mi place sa lucrez cu lemn și ca frizer... Nu m-aș vedea lucrând acolo nici în vise

| TraianIImperator a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Poți încerca, există cursuri.