| NoNo22 a întrebat:

Salut tuturor
Sincer nici nu stiu cu ce sa incep sau daca am postat in categoria buna, acum pregatiti-va sa va scriu un roman, cine vrea sa citeasca si sa imi dea un sfat ii multumesc

Viata mea incepe cam asa:Am 22 de ani si sunt plecat in Italia (maciuca asta de tara) cam de un an si 3 luni cu prietena mea.Totul a inceput cam asa cand am cunoscut-o pe prietena mea lucram la o firma din Brasov, o functie buna un salariu destul destul de bun totul era excelent.Prietena mea vroia sa plece la mama ei in Italia dupa ce termina liceul si m-a luat si pe mine, asa ca dupa 7 luni de cand ne-am cunoscut am plecat in italia.Sa va zic sincer ce am vazut aici sa ma ierte dumnezeu de asemenea prostie, asemenea oamenii are tot ce trebuie.In locul unde am ajuns in Italia se gasesc foarte greu locuri de munca fiind o zona turistica deci se lucreaza doar in restaurante.Primele luni a fost destul de ok pana m-am angajat ca nu prea ne puteam descurca mama ei castigand 600 de euro lunar, pana in momentul acutual am avut 5 locuri de munca toate in restaurante si prost platite + munca pe rupte de dimineata pana seara am ajuns acasa si cu mainile arse la unul dintre locurile de munca mi-a oferit 400 de euro bataie de joc de dimineata pana seara 14 ore in fine sa continui cu subiectul.Acum lucrez cu prietena mea intr-un restaurant vara luam fiecare 600 de euro iar iarna asta ceva bomba 300 de euro fiecare plus ca bani ni da cand isi aminteste ori ne da 100 de euro la 2 saptamani ca cica nu are bani, ma rog de cand muncim acolo de 7 luni mereu ne-a fraierit cu bani etc.Problema este ca prietena mea nu mai vrea sa stea aici nici eu mai ales,lumea este sub orice critica, mijloace de transport cu greu, oribil si mai ales de 1 an si 3 luni de cand sunt aici nici acasa nu am putut sa merg in vizita.Problema ceea mai mare este ca mama ei nu vrea sa mai vina acasa, nu a mai fost acasa de 6 ani de zile si mai are inca 2 copii mai mari ca prietena mea asa ca odata ce mama ei nu vine acasa nici prietena mea nu vine. Eu nu stiu ce sa mai fac decat sa stau aici unde nici bani nu mi da cum trebuie plus ca vara muncesti fara zi libera si cel mai rau este ca stam si in chirie.Mama ei nu mai este aceea persoana pe care o stia,zi de zi se cearta pe motivul plecari de aici,o minte mereu,zice ca moare de foame acasa problemele lor pe mine nu ma privesc ceea ce este mai important este ca nici eu nu stiu ce sa fac,acasa aveam o viata buna,nu aveam nici o problema financiara mai ales,totul mergea bine aveam un loc de munca excelent,cu un colectiv superb mai pe scurt era perfect pentru mine, dar eu sunt blocat pur si simplu odata ce mama ei nu vine acasa nici ea nu vrea sa o lase aici nici eu nu vreau sa o la pe prietena mea sa isi bata joc de ea, aici in locul asta nu ai nici un viitor ganditi-va muncesti vara 5 luni cu contract dupa aia iarna fara contract si te plateste si la jumate, daca nu lucrez nu ai asigurare medicala si multe altele.Si tatal prietenei mele i-a zis sa vina inapoi acasa a discutat si cu mama ei,(cei doi nu mai sunt impreuna)dar ea nu vrea sa o lase aici.E foarte complicata situatia in care ma aflu, imi trebuie 2 zile sa va povestesc tot!

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Pune picioarele-n prag si lasa totul - si prietena, si soacra, si restaurante si tot. Nu lasa sentimentele sa te conduca. Fii rational. Vino acasa, reia legatura cu fostii colegi, cu rudele si da un nou inceput vietii tale. Deci, prietena nu vine cu tine in tara ca nu vrea s-o lase pe mama ei. Ce deduci de aici? Ca daca ar fi sa aleaga intre tine si ma-sa (care nu mai e cum era, o minte samd), tu ai fi pe locul doi. Asta spune deja mult. Be wise, my friend!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Observ ca, te deranjeaza doi factori:
- banii putini si
- "soacra"

Daca nici prietena ta, nici tu nu mai vreti, de ce mai stati acolo?
In Romania, salarul minim pe economie este aproape de mizeria de mila de 300 euro ce va da patronul, cu taraita. Dar in Romania muncesti cu contract si mai ai si asigurare si pensie deasupra! Dar nimeni nu te opreste sa muncesti pentru salar minim!

In ceea ce o priveste pe mama prietenei tale, ea a fugit si de barbatu-sau, de acea nu vrea sa se intoarca. Poate si-a gasit si pe altcineva. Dar asta nu inseamna ca tu si prietena ta sa stati la comanda ei!

Nu ai spus, in ce domeniu ai lucrat in tara, unde ai fost bine platit, dar sunt sigur ca si in Italia sunt locuri de munca cu functii asemanatoare, dar acolo sunt si mai bine platite (mai ales daca ai deja si experienta).
Si, in ultima instanta, ai putea sa incerci si sa revii la vechiul tau loc de munca. Nu ar fi rusinea ta, daca in "tara promisiunilor" ai ajuns aproape cersetor.

| mihai69 a răspuns:

Sincer, nu știu de ce mai stai acolo?!?
Fă-ți omule bagajul și vino la locul tău, în țară. Dacă ține la tine, n-o să te lase singur. Dacă vrea să sta cu mumă-sa, fii fericit! Că sigur nu ai rezista cu ambele pe cap!

| relian a răspuns:

Dar in tara ce faceai de o duceai asa de excelent cum spui? In europa este adevarat munca de mahaleala laughing asa sunt aia se cred feudali si voi scalvii lor laughing, dar asta nu-i doar in Italia asa e peste tot si in RO la fel.Deci ce anume munceai si aveai bani in RO? Probabil locul ala in care lucrati nu prea are clienti, daca ar avea ar face bani si ara vea si voua de unde sa va dea.De ce nu va mutati in alt oras? Sa iti spun cam ce cred eu.Multe romance,sau dus in Italia, au plecat din RO de f de jos, adica nu aveau de nici unele, nu au mai vazut si alta viata niciodata nicaeri, scuze ca spun dar au plecat asa din gradina sa zic si sau trezit in Italia laughing siau zis wow sunt in rai laughing deci saltu sau cele doua locuri unde au trait intre ele este o dif ca de la cer la pamint. Unde mai pui ca ele in RO nu aveau unde munci, sau trezit deodata ca ia 600 de euro dar chiar si 3 sute si au spus asta e viata nu in ro. Apoi normal Italia este o alta viata, chiar daca ele no duc f bine, sunt strazi, sunt magazine si toate alea altfel si mai bine ca in ro deci le incinta viata aia, chiar daca nu au bani si daca traiesc e pe o zi pe alta.Deja sau vazut acolo,is independente,nu mai stau ele la mina barbatului,cu alte cuvinte sau emencipat si daca o sa incerci cumva sa ridici tonu o sa iti dea si liber o sa vezi laughing o sa spuna stii ceva? Ma pot tine si singura laughing adica dintr-o data fetele se cred altcineva decat is,ele tot muritoare de foame is,tot naspa or sa o duca,dar stii au asa in cap ca poate sa fie mai bine,poate poate cine stie agata si unu mai avut,asta gandesc ele si uite asa timpul trece,ele tot singure is, imbatrinesc ca si maicasa si pe masura ce timpul trece, anii trec ele au pretentii din ce in ce mai mari de la viata, de la un barbat laughing cam naspa dar cam asa stau lucrurile.Ele asa gandesc, ala este nivelul lor, daca nu esti pe nivelul lor nu is curioase.Deci daca tu nu faci fata acolo, sau nu iti place asta e esti tinar nelinistit laughing femei mai sunt. Daca ii arati uite nu faceti bani, daca ii propui sa mergeti sin alt oras unde ar fi ceva mai bine si ea nu vrea, atunci asta e fiecare cu viata lui.Aia din Italia is oamenii nimanui laughing unia au copii aia nu stiu bine nici italiana, romana nici atit, deci is oameni batuti de vint, nu-s cetateni italieni is romanii dar nu au nici un drept pe nicaeri.Cam naspa dar asta e se pare ca prefera acolo decat in RO unde sincer e mult mai rau ca acolo. Poate pentru unia o fi bine dar is f putini.In rest in RO nu ai ce face, numai hotie, numai coruptie, haos.

| NoNo22 explică (pentru relian):

Din pacate stiam ca cineva v-a spune acest lucru cu RO,e o vorba fiecare cu cel doare,eu, familia mea, prieteni mei, toti cei din jurul meu nu ne-am plans niciodata de probleme financiare cum face romanul, eu acasa luam sa zic cu 150 mai putin decat aici, restaurantele unde am lucrat aveau full de clienti mereu, dar mai ales cand esti strain ii place sa te... mai mult sa isi bata joc de tine.Si acei 150 de euro care ii iau in + aici decat in ro sunt costul drumului dus intors, zi-mi sincer merita pentru 150 de euro in plus sa stau in haosul asta? Si sa am tot ce imi este drag departe? In viata banii nu aduc fericirea doar o intretin, daca chiar aveam nevoie de bani disperat nu mergeam eu in Italia, preferam o alta tara mai decenta.Relian daca ai observat majoritatea romancelor care pleca in Italia nu pleaca la o munca decenta pleaca la spalat de cu..ca asta li se pare munca usoara, le convine sa lucreze pe 600 de euro de dimineata pana seara fara contract de munca? Si majoritatea care pleca nu au macar nici un liceeu terminat.I-am zis soacrei mele, i-am facut si statistici cu bani care e castigul ei aici, adica 0 suntem fumatori, 170 de euro tigarile pe luna, chiria 400 euro pe luna si stam intr-o casa unde e o umezeala inferna, nici dezumidificatoarele nu fac fata, curentul 100 de euro, gaz la butelie 130 de euro pe luna si sa nu mai zic apa, gunoiul care in Italia te omoara! Prietena mea plange toata ziua, e cazuta psihic, toata ziua se roaga de mama ei dar ea nu vrea nici in ruptul capului sa plece ca zice ca aici chiar daca nu muncesti iti da o pensie de 600 de euro...ce dumnezeu faci tu cu o pensie de 600 cand platesti chirie 400? Eu sunt din Brasov, sunt sute de firme straine deschise, de bine de rau ai unde lucra, dar ea a ramas inca cu vremea lui Ceausescu!

| relian a răspuns (pentru NoNo22):

Daca prietena ta plinge toata ziua la ce mai sta acolo? Inseamna ca asa vrea,aia ii place.Da asa este eu am vrut sa fiu mai finut cand am spus au plecat din gradina, adica voiam sa zic de la sapa, sau de la nici unele, bineinteles fara prea multa scoala, pentru ca aia care au scoala cei mai multi cred ca mai lucreaza, iar cand ai o scoala ceva mai sus nu te duci in Italia la curatenie sau stat cu batrinii.Asa este ele sau vazut in Italia pentru ele asa ceva cum sa zic nu sau intilnit niciodata cu viata aia.Plus din ce stiu eu multe stau asa perechi platesc chiria pe din doua si toate alea si le mai ramin ceva.Plus de asta sunt unele care muncesc de dimintea pana seara si de abia daca fac 1200-1400 de euro.E bine pentru ele ca stau cate 2-3 si le ramin ceva bani, dar sa muncesti ca un scalv e naspa de tot.Sincer eu nu am reusit vreodata sa vorbesc cu o fata din Italia care e acolo la munca.Pur si simplu deja ele se cred buricu pamintului laughing cine mai e ca ele, la fel si alea din spania.Cum sa zic ala e nivelul lor cum ai spus si tu au scoala putina si ala e nivelul lor,se cred nu stiu ce. Daca tu ai o educatie, o scoala ceva mai sus sa stii ca e foarte greu sa nu zic aprioape inposibil sa stai cu o ata genu alora din Italia.Ele tot asa a ele cauta, barbati din aia la hei rup si viata aia, daca le spui altceva sau le vorbesti mai stiu eu cum nu te inteleg, apoi isi vad de treaba, le depaseste.In Spania la fel femeile la curatenie si la cules de c apsuni sau plantat mai stiu eu ce balarii.Deci la sapa dar figurante mai mari ca alea eu nu am vazut vreodata.Si ele asa cauta barbati ca si ele.Deci eu cred ca fiecare sta pe nivelul lui, e ca si cum ai incerca tu sa fii prieten cu unu care se drogheaza, iar tu nici alcool nu bei nici nu fumezi macar.Nu ai cum sa fii prieten cun om asa, deci la fel cred ca f greu poti sa ai o iubita de genu astora din Italia, Spania.Ce sa zic du-te inapoi, sau daca poti pleca intr-o tara unde sa citigi ceva mai bine si aia e, ai 22 de ani te doare la palarie, gaseti tu alta fata care e mai dezghetata, care vrea ceva mai mult de la viata.Bafta oricum.

| danay72 a răspuns:

Doar tu decizi cum e mai bine. Acum, ea e majora, nu minora, deci poate decide singura dacă vrea sa vina sau nu.Ideea e ca iubirea crede totul, spera totul, suporta totul, nu își cauta propriile interese. Iar dacă e iubire tine cont de sentimentele tale.

| GoldenZenith a răspuns:

Pleaca. Daca e sa tina la tine, va veni singura in tara.

Ai facut deja doua sacrificii: mergand si ramanand acolo. Ai vazut cum e, a vazut si ea. N-are rost sa pierzi timp din viata aiurea osciland intre ce vrea ea si maica-sa si viitorul tau. Alege ce este mai bine pentru tine, acasa ai familia, prietenii etc.

Pune-ti o intrebare: merita sa raman pentru o persoana care nu vrea sa ma urmeze?

| Acras a răspuns:

Pai zii fetei tale, Draga tatei ori cu mine ori cu mata si daca o alege pe masa asta este femei gasesti cu sunt destule pe lume ce mama masii