| adyxkom97 a întrebat:

Salut, tuturor utilizatorilor. Numele meu este Adiță, aș avea 2 curiozități, la care aș vrea un răspuns argumentat și care să mă ajute.
Okay, să trecem direct la subiect.
Îmi place de o fată foarte mult, doar că întâmpin următoarele probleme:
1. Nu știu dacă mă place, fiind puțin plinuț.
2. Petrecem majoritatea timpului împreună, fiind coleg de clasă cu ea, prin multe activități atât școlare cât și în afara cursurilor, uneori îi place să stea să vorbească cu mine, alteori mă respinge, ciupindu-mă, având un ton puțin mai ridicat.
3. Eu sunt prieten foarte bun cu bff ei, cu prietena ei ceea mai bună, nu știu dacă acest lucru m-ar ajuta foarte mult.
Ce pot face ca să o fac să nu se mai simtă în unele momente, iritată de prezența mea?
Nu am încercat să-i spun acest lucru, anume că o plac și că mi-aș dori o relație cu ea, deoarece sunt timid pentru că mi-e tare teamă că o să mă mai aleg și cu vreo palmă și cu niște hohote de râs. În trecut, a supărat-o puțin atitudinea mea: uneori eram mai îndrăzneț. Vă rog, nu puneți imposibilul în față, m-am gândit să incep cu bilețele dar nu mi-aș dori ca după să le ducă dirigintei sau altei persoane care-mi cunoaște scrisul.
2. Eu sunt puțin plinuț, grăsut, pufos dacă pot spune așa, aș vrea să merg la sală, având banii pregătiți, însă sunt împiedicat de părinții mei care spun că nu o să slăbesc cu ajutorul salii și care nu vor să mă lase să merg la sală. În momentul de fază, nu aș avea timp de plimbări zilnice de câte 30 de minute, o oră, ce aș putea face ca să dau kg jos? Am încercat să mă limitez și la mâncare, având 60kg la 15 ani(și totuși am burtică), dar este foarte greu pentru mine. Aștept un răspuns, curiozitate, vă rog argumentați răspunsul.

Răspuns Câştigător
| Sonia822 a răspuns:

Trebuie sa observi car sunt momentele in care ciupeste si are ton ridicat. Cine e in preajma, de cine se fereste. Poti sa o ignori o perioada, adica sa fii mai rece, mai indiferent, vezi daca se intoarce, daca vine la tine. Daca iti duce dorul poti fi mai sigur pe sentimentele ei.
Iti zic de la inceput ca e o problema cu cuplurile intre colegi de clasa, am avut un ca unde s-au placut o perioada scurta, apoi nu s-au mai suportat, si se intalneau zilnic, era un chin. Sunt si cazuri fericite, stiu un caz care s-a finalizat cu casatorie, ulterior. Ia in calcul ambele situatii.
Ref la aspect, renunta pe cat posibil la zahar/dulciuri, pizza, Mc, kfc, etc. Da-o pe mancare mai putina, mai sanatoasa, mese la ore fixe, fara cartofi prajiti, fara... fara, fara. E greu, dar tie iti va fi usor, pentru ca ai motivatie puternica in spate. Ia-ti greutati din decathlon, daca altfel nu se poate, antreneaza-te acasa, alearga in weekend in parc, bea ceaiuri/ orice, pentru ca scad pofta de mancare, bea Colon sanatos D64 de la fares, ca e gustos si aromat, sa fie plantwe, nu porcarii de la tv. Bea mult ceai cu juma de ora inainte de masa, ca sa mananci mai putin.
Nu-i trimite biletel, ca nu stii ce si cum, ia-o de-o parte intr-o pauza si zi-i direct. Ca iti place de ea, si ai vrea s-o vezi mai des, sau ca ai vrea sa ppetreci mai mult timp in compania ei, sa mearga la un film. Asa nu risti nimic. 60 kg la 15 ani n e mult. E numai bine.

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Spune-i ce simți.
Schimbă stilul de alimentație și fă mult sport.

| Vikings1996 a răspuns:

1 daca simti ca o placi spune-i, mai mult pierzi asteptand practic nimic neintreband sau poti sa ii ceri fetei celeilalte sa intrebe sau daca stie ca te place dar ajungi tot la prima situatie
2 nu mergi la sala sa scapi de burta, 90 la suta slabesti din alimentatie, Atentie, am zis alimentatie nu infometare sau sa nu mai mananci ce iti place.
De exemplu un prieten a slabit recent 11 kg de la 123 de kg nemaimancand carne in special cea prajita si gen fastfood, mananca dulciuri dar nu zilnic si face miscare( miscare nu inseamna doar sport, poti sa te plimbi o jumate de ora sau ce iti place sa faci incat sa te faca sa nu lenevesti, mai ales dupa mancare)

| adyxkom97 explică (pentru Vikings1996):

În momentul de față, crede-mă că aș apela la varianta 1, însă:
Sunt foarte timid, neștiind dacă o va pufni râsul, ea fiind puțin mai înaltă și slabă decât mine. Aș încerca varianta cu bilețele, ca să o fac să fie curioasă și să mă îndrăgească.
Nu știu cum să fac cu acest "Te iubesc!", E ușor să-i zici dar eu vreau sa-i dovedesc tot odată. Bff-ul ei spune că ea, fata de care îmi place are o parere putin proasta despre mine, ce sa fac?

| adyxkom97 explică (pentru Vikings1996):

În momentul de față, crede-mă că aș apela la varianta 1, însă:
Sunt foarte timid, neștiind dacă o va pufni râsul, ea fiind puțin mai înaltă și slabă decât mine. Aș încerca varianta cu bilețele, ca să o fac să fie curioasă și să mă îndrăgească.
Nu știu cum să fac cu acest "Te iubesc!", E ușor să-i zici dar eu vreau sa-i dovedesc tot odată. Bff-ul ei spune că ea, fata de care îmi place are o parere putin proasta despre mine, ce sa fac? - astept raspuns