| Hamed134 a întrebat:

Vă mulțumesc celor care vă luați din timp ca să citiți asta.
Am 19 ani jumate și doar 3/4 prieteni care fac misto de mine pentru că sunt "izolat", "că nu ies".
Credeți că am vreo problemă?
Până la vârsta de 16/17 m-am distrat ca orice puștan da’ într-o zi am realizat că nu mă aflu în cel mai bun anturaj și devenise obositoare nopțile de băut, de umblat toate noaptea fără nici un scop, de miștouri. Începusem parcă să mă plictisesc de ieșirile copilăroase. Eu întotdeauna am fost un om solitar, care a știut să se bucure de sine și nu pot să spun că mă deranjează 100% acest mod al meu de a fi, deși ce e drept uneori mi-e dor să fiu în preajma oamenilor, iar când ajung în preajma lor mă plictisesc groaznic.
Și ce e drept, aceste remarci ale "prietenilor" mei simt că pun un fel de presiune pe mine făcându-mă adesea să mă simt rău.
Așa că vă rog să-mi spuneți părerea dumneavoastră.
Am vreo problemă, ar trebui să văd un terapeut? Să fie oare acesta modul meu de a fi?

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Păi dacă ei sunt genu care ies tot timpul normal că nu-ți pot înțelege acest stil de viață. tu fă-i ce te face fericit, nu contează ce zic ei. încearcă să găsești oameni cu care să rezonezi și să nu pici într-o extremă, adică doar oameni sau doar singur ci să le echilibrezi, așa e cel mai bine.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mie imi place sa ies cu 1-2 oameni dar sa fie de calitate nu betivi si tras praf pe nas. Aia sant nebuni care zic asa, mi se pare normal sa fi independent ocupatie gasesti fara altii daca vrei tu

| Anonima3127 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, nu ai nicio problema. Asta se numeste maturizare, si se pare ca tu ai fost primul din grupul de prieteni, care a devenit matur, si s-a plictisit de iesirile si distractiile fara rost.

Atata timp cat tu cauti compania altor persoane, si iti doresti sa iti petreci timpul cu ei, dar sa faceti lucruri care iti trezesc tie interesul, este perfect in regula totul la tine.

| cristimihailov a răspuns:

Mergi si tu la un club de dans, de arte martiale, de orice.

| PainTech a răspuns:

"Credeți că am vreo problemă?"
Unele persoane apreciaza mai mult sa fie singure decat in centrul atentiei sau in mijlocul petrecerii.
Nu e nimic anormal.

Singura problema pe care o ai sunt prietenii : cauta altii.

| Alverto a răspuns:

Ai găsit prima cale spre succes bro: ai scăpat de anturajul prost!
Acum gaseste-ți un hobby și poate în cătiva ani vei trece tot pe lângă anturajul tău facandu-le cu mâna dintr-un CLS

| lorix a răspuns:

Gaseste-ti niste prieteni, si scapa de "prieteni". Intelegi tu.

| alecsawng01 a răspuns:

Este doar felul tau de-a fi si ar trebui sa te bucuri de asta, nu este absolut nicio problema. happy

| mariusdaniel112 a răspuns:

Simti ca nu te incadrezi in acel grup si este ok. Daca ai ales sa nu iti mai pierzi noptile fara rost inseamna ca te maturizezi.

| Addaaa14061 a răspuns:

Hai sa iti zic cv ...asa-zisi tai prietenii sunt acele persoane care te-au avut prieten doar cand faceai aceleasi lucruri ca si ei,dar pe parcurs te-ai desteptat si incepi sa iti dai seama de ceea ce este bine si ce este rau iar asta este clar un lucru bun,nu ai nevoie de niciun terapeut crede-ma, esti o pers normala care a decis sa faca ceva cu viata sa, nu doar sa consume alcool si sa faca cine mai stie ce, pari un tip super si nu trebuie sa iti pierzi timpul cu persoane care nu te apreciaza pentru ce fel de persoana esti, tine capul sus si mergi inainte fara sa iti pese de lumea exterioara