| Popa_George_1996_u2Sd a întrebat:

Salut,

Vin și eu cu o problema, de când m-am angajat (în străinătate, acum 4 ani) familia fostului meu tovarăș de suflet (care is țigani, dar de aia romanizati-pocaiti) tot îmi cer bani ba că nu au ce sa ia de mâncare, ba că îs bolnavi, ba nu știu ce.

Acum vreo 3 luni mi-a cerut ta-su 60 de milioane că cică ii da afară din casă că au pierdut ceva proces și îi dau recuperatorii din casa. Mi s-au făcut milă și i-am dat. Evident nu am văzut niciun bănuț înapoi.

Nu știu, deja nu mai suport, îmi e milă de tovarășul asta a meu că și el muncește în Germania și le trimite la părinții lui acasă. Dar nu înțeleg de ce are ta-su pretenția să îl ajut și eu.

Ei îs 4 oameni acasă: ta-su, mama lui, sora lui și băiatul lui sora lui. Și doar el muncește. Până acum umblau părinții lui cu diferite învârteli prin străinătate și cică s-ar fi îmbolnăvit tata lui și nu mai poate munci și acum ar fi disperați și se bazează cumva și pe mine

Eu îmi dau seama că cine citește asta probabil spune că îs ultimul prost și că de ce nu se duc la munca de putori. De vreo luna de când mi-a cerut sora lui 600 de lei că cică o durea tare piciorul și trebuia să meargă la ceva doctor (mi s-au făcut milă și i-am dat). Efectiv nu mai suportam sa mă terorizeze mereu cu trimite și mie 500 lei etc și le-am dat block și mă gândesc acum daca e un gest urat sau daca îs in om rău. Eu nu am responsabilități etc.

Dar faza cu 6000, aia cu 500 lei și faza că odată când eram acasă m-au chemat până la ei și m-au fraierit sa merg cu ei la Kaufland și la casa mă trezesc că cică nu au bani și să platesc eu.

Efectiv nu am mai suportata, mi-a fost asta prieten bun, ne știm de la 2 ani, da prea mă luau de prost ăștia din familia lui și le-am dat block peste tot. Acuma mai am unele remușcări mă gandesc, daca poate chiar îs disperați, poate chiar nu au ce manca etc etc

14 răspunsuri:
| katy a răspuns:

E clar ca se folosesc fe tine. daca nu au ce manca, sa caute munca.Sunt buni de munca toți, nu? Daca le tot dai o sa ajungi sa pleci in afara doar ca sa muncesti pentru ei

| darrio2007 a răspuns:

Scuza-ma că iti spun dar ti-au prins slabiciunea. Esti usor de fraierit.

| ania a răspuns:

Nu ai de ce sa te lasi manipulat de lenesi, si in Biblie scrie : cine nu lucreaza nici sa nu manance.

| Freya1 a răspuns:

Am cunoștințe de etnie rroma de nota zece, dar știu și eu, ști și tu, și mulți alții ca exista printre ei și genul asta de oameni ce au senzația ca lor li se cuvine tot, și ca ești obligat tu sa le dai lor doar pentru ca exista.Din capul multora de etnie chestia asta nu o sa iasă pentru ca nu exista educație.

În primul rand sa îți explic o chestie.Nu poți sa spui de niște oameni ce umbla cu furatul,cerșitul... ca sunt oameni ok,sau ca sunt pocăiți.
Nu am eu afinitate pentru cei de alta religie, pocăiți cum se spune, dar știu sigur ca oameni ce chiar au o religie mai stricta, sau o legătură mai strânsă din punctul lor de vedere cu Dumnezeu, nu ar fura sau ar umbla cu escrocherii.Asa ca treaba cu oameni buni scoate-o din calcul.
Pe urma gandeste-te tu,ce fel de oameni pot fi aia ce te pun pe tine cu nerușinare sa le plătești cumparaturile,sa îți ceara mii de euro pe care sa nu ți înapoieze,având în vedere ca tu nu ai nici o obligație fata de ei.Tu ai putea sa te pui sa ii ceri unui prieten de a fiului tău bani asa constant sa îți plătești sau cumperi una alta, fără ca tu sa muncești, sau ii înapoiezi și fără ca, copilul ala sa aibă vreo obligație fata de tine? Mai mult ca sigur nu, pentru ca ti-ar fi jena.Asa ca, oameni fără obraz și rușine trebuie ocoliți.

Lasa-i la Block, si tine de bani sa îți faci un viitor, nu mai tine trântori în spate și ii ajuta sa se înmulțească.

| Hammurabi a răspuns:

Iartă-mă că îți spun asta, dar e greu de crezut că ești atât de credul și atât de ușor de fraierit.
Cum de-ți faci probleme când se vede de la 10 km. că sunt excroci?

| AliGab a răspuns:

Ai facut ce ai putut. Daca faci un bine, trebuie sa fie cu inima buna, dar niste puturosi scot orice inima buna din om. Astia sunt capuse, nu oameni care au nevoie. Nu cred ca ai de ce sa iti para rau. Sunt oameni adulti, buni de munca. Nu poate munci taica-sau, dar mama si sora ce papucii mei fac? Stai si vezi-ti de ale tale si scoate-i de tot din viata ta, fara regrete si remuscari

| haileewatson a răspuns:

Te-au fraierit de tot. Incearca sa nu iti mai fie "mila" atat de mult si sa le dai block. Fii sigur ca nu mai vezi aia 6000 lei inapoi laughing Situatia e foarte clara: sunt niste paraziti carora le este lene sa munceasca (sau nu au abilitatile necesare de a gasi un loc de munca) si se bazeaza pe tine sa ii ajuti chiar daca tu nu ai nici o obligatie fata de ei.

| Popa_George_1996_u2Sd explică (pentru haileewatson):

Știu ce zici, și eu am gândit asta. Dar când 20 de ani le-ai dat saru'mana și vorbeai cu nenea și cu tanti cu părinții lui. Și cum dai și tu de bani le vezi adevărată fata de efectiv nu îți vine să crezi nu știi ce să mai crezi...

| anonimuIl a răspuns (pentru Popa_George_1996_u2Sd):

Nu o să mai primești banii înapoi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu tovarasul tau ai vorbit despre situatia asta? Da, stiu, este o discutie extrem de inconfortabila dar este o discutie pe care trebuie sa o ai daca te simti atat de vinovat. Este clar ca profita de tine. Nu iti face griji, nu o sa moara de foame. Cum au profitat de tine pot profita de alte persoane, asa s-au obisnuit, asa i-ai obisnuit. In plus ai spus ca si tovarasul tau le trimite bani.

| Editocroci a răspuns:

Nu ai de ce să te simți vinovat. Am mai dat și eu bani săracilor dar nu sume mari. Dar nu dau nonstop bani că altfel n-aș mai avea eu. La noi cerșetoria e ilegală.
Te-ai protejat pe tine blocându-i. Pot lua ajutor social dacă vor, pot munci. Uită-i, nu ai de ce să ai mustrări de conștiință pentru ei.

| RealKing01 a răspuns:

Nu le mai da deloc, cheama politia sa ii ia, da -le cate 1 leu si atat, pare a fi oamenii strazii.

| StripperRaoul a răspuns:

Bine ai facut las ca i ai ajutat destul eu nu le dadeam nimic ce is Mantuitorul. nu mai avea remuscari simte te bine ca ai scapat de lipitori inaca din astea n am mai auzit sa dai la familia unui pten si nici sa nu ti dea inapoi si sa mai ai si remuscari. ii decapitam pe rand si le jucam organele la poker laughing

| sen0rita a răspuns:

Bine ca ai dat block)) daca e FOST tovaras de suflet nu prea vad ce relatii ai avea cu familia lui.
n-ar trebui sa ai remuscari! si omul cand e disperat si n-are ce manca cauta cum sa iasa din situatie si sa se descurce