| Sofer a întrebat:

Voi la ce varsta v-ati hotarat sa stati singuri (o persoana) sau cu iubita in chirie? Si daca e ok, cum va descurcati cu facturile, macarea si cu spalatul hainelor si daca mai reusesti sa pui ceva bani deoparte cu un salariu de 1500 lei de exemplu. Am 23 ani si momentan stau cu parintii si mai apar unele certuri si na mai bine m-as muta laughing)

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Castigam 1800 - 1600 cand stateam singur. Eram sofer de bus mergeam gratuit oriunde voiam nu aveam masina. Bani de mancare ajungea mancam la restaurant de 4 - 5 ori pe saptamana in rest ma chinuiam cu gatitul acasa numa prostii faceam prajeli improvizatii. La 24 de ani am ajuns independent. Mai aveam bani sa ies cu o gagica stii cum e vrei sa dai la buci mai scoti pe una in oras. Facturile erau ieftine si cam atat. Masina nu iti permiti la banii aia sa stii.

| Sofer explică (pentru mgtow):

De preferat era daca gaseam o fata care lucreaza si ea astfel ar fi destul ca sa platim cele necesare si sa imi permit si masina sa o tin. Era altceva daca aveam propria casa.

| mgtow a răspuns (pentru Sofer):

Stii ca e cam imposibil sa gasesti femeie doar una urata sau grasa care nu te va trada in viata. Esti tanar emigreaza in lumea larga si te intorci pe la 40 de ani inapoi in tara. Mai stau 10 ani printre straini apoi vin la casa mea + masina noua.

| Sofer explică (pentru mgtow):

Am avut una urata dar avea concepti incepuse sa viseze ca vrea sa se mute nu stiu unde si ea nu stia ce-i cu ea. cum poti juca un rol timp de 7 luni prefacandute ca iubesti pe cineva?

| RAY a răspuns (pentru Sofer):

Poti juca un rol timp de 7 luni prefacandute ca iubesti pe cineva?

femeile nu se prefac, ele nu stiu ce vor, sunt emotionale, nu gandesc rational, daca le place de x iti urmeaza impulsul sexual

| mgtow a răspuns (pentru Sofer):

Complicata viata asta

| mgtow a răspuns:

Si nu stateam in chirie altfel eram vai de pul mea nici nu puteam trai. Era apartamentul mamei care m-a lasat sa stau in el ea fiind plecata din tara

| mgtow a răspuns:

Referitor la rufe si curatenie e usor mie imi placea mult sa calc rufele dupa ce se uscau

| whatevernvm a răspuns:

Depinde mult de orașul în care stai. Eu în București ma descurc greu cu 1500

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred ca dupa 21 am inceput sa ma gandesc la asta. Am 26, am unde, dar inca nu am reusit complet.
Folosesc locatia ca un refugiu, dar nu stau mai mult de 2 nopti, si ma intorc la ai mei, de foame laughing
Daca ar exista o iubita, si ar mai sti si sa gateasca, as fi mutat deja.
Bani deoparte pot pune doar cat timp stau cu ai mei, altfel as avea nevoie de mai multi.
Momentan am salariu in jur de 1500 lei, dar mai produc putin si din altele, am o rata de 300 de lei, intretin o masina de zi cu zi + cate ceva la altele de proiect, contribui la facturile de la apartament, ma imbrac, mai ies si prin oras, si pun deoparte 200-400 de lei lunar. Daca as sta singur, m-as axa mai bine pe castig, si cred ca m-as descurca undeva pe la 2500-3000 de lei lunar, as putea face economii si atunci.
Dar pentru mine, mutatul singur nu inseamna chirie, ci o casa batraneasca locuibila, renovabila. Chirie solo nu prea e posibil sub 3000 de lei lunar, merge la limita daca sunteti cuplu cu cate 1500 de lei salariu, traiti destul de modest, si trebuie sa fiti atenti sa incheiati luna pe 0.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pfai de mine. In unele momente (2 secunde) ma gandesc cum ar fi iar sa imi plateasca ai mei facturile, sa stau degeaba, sa nu misc nici macar un ac. Insa...
Bani poti sa pui deoparte oricum, depinde cum ii consumi.
Pana si la camin era mai usor laughing dar e mai frumos acum, nu am ce sa zic. Da, facturile, mancarea, spalatul (adica masina de spalat ca doar... 2019), farfurii, cani, certuri, draperie trasa/draperie netrasa, trezitul/culcatul... toate astea difera de la persoana la persoana. Dar este interesant asa, te ajuta sa te maturizezi. Sarcinile se impart si se fac impreuna. Sa gatesti impreuna cu partenerul de viata este foarte frumos sa stii. De altfel orice activitate este frumoasa asa. Insa sa stii ca lucrurile nu o sa fie ca atunci cand stai mai departe de persoana respectica decat ca atunci cand stai impreuna cu ea in fiecare zi in chirie (de exemplu).
Pe langa asta, mutatul departe de parinti este o "necesitate" pot spune. Te ajuta foarte mult pe viitor, sa iti formezi propriul tau stil de viata, proprile decizii in legatura cu casa si toate cele (nu zic mai multe ca poate faci asta si acum, nu stiu big grin ).

Sper sa fie amuzant si distractiv pentru tine acest pas happy

| Eireann a răspuns:

Din punctul meu de vedere e super sa locuiesti singur dar daca trebuie sa platesti chirie, facturi, transport si mancare din 1500 lei s-ar putea sa fie un chin. Are multe avantaje, nu zic nu, de exemplu eu mi-am luat animalele de companie si mi-am pus oglinda pe tavan deasupra patului. Dar totul costa mai mult decat ai calculat: detergetul de rufe, hartia igienica, buretii de vase, o cutie de iaurt sau un kg de rosii. Se aduna. La 23 de ani nu cred ca vrei sa iti petreci timpul numarand monezi. Cat despre pus deoparte... Cum spunea o prietena "mai e atat de multa luna la sfarsitul banilor".

| Sonia822 a răspuns:

Inainte sa faci pasul asta, ti-as recomanda sa iei o carte, ``De ce barbatii se insoara cu scorpii``. E ieftina si foarte utila. O sa o citesti pe nerasuflate. As fi vrut sa o fi citit-o la varsta ta. Vei afla raspunsul la intrebarea: de ce nu e bine sa te muti cu el, ci cu o prietena, daca vrei ca relatia voastra sa durezewinking

| Sonia822 a răspuns (pentru Sonia822):

A,nu, uita mesajul meu, am crezut ca esti fata