| Mystery a întrebat:

Salut, vroiam sa va cer ajutorul cu o anumita chestiune.

probabil ca este evident ca sunt un mare fan gaara, dar vroiam sa va povestesc ceva care m-a surprins foarte tare. uneori o mai intreb pe mama cum eram cand eram mic, etc, iar intr-o zi mi-a zis cum eram in parc si ma jucam cu prietenii, cand o fetita cam de varsta mea pe atunci (5-6 ani) a venit si vroia sa-si faca prieteni, dar toata lumea a respins-o. o chema M., cred.acum,cand am intrat la liceu, mi-am dat seama ca este in clasa cu mine (si aveam dreptate sa-mi aduc aminte cum o chema) si nimic nu s-a schimbat, doar ca acum e...ciudata.am reusit cumva sa devenim prieteni, si mi-a povestit uneori despre viata ei, cum ca parintii sai sunt despartiti de cand avea trei ani si ca se certau foarte des si cum o stresau incontinuu, bunicii care o urau pentru ca niciodata nu au fost de acord ca parintii sai sa se casatoreasca.nimeni nu se pare ca a iubit-o vreodata, nici chiar parintii ei nu o voiau, si toti copii o respingeau din nu stiu ce motiv, asa ca era mai tot timpul trista si singura.acum,la scoala e foarte inchisa in sine si nu zambeste aproape deloc, si mi-am dat seama cat de asemanatoare e cu Gaara.copilaria trista, zbuciumata, cum a fost invatata sa nu iubeasca, fara sa stie cum e o familie adevarata, etc. m-am gandit ca e o coincidenta uimitoare, plus ca si ea are ochii albastri, nu ca asta ar conta foarte mult.acum ma gandeam ca as putea sa o ajut cumva, sa o indrum inspre iubire si prietenie, dar habar n-am cum sa fc asta, plus ca mi-e frica sa deschid subiectul (mai tuturor le e frica intr-un fel de ea)...si nici nu stiu cum sa incep. daca are careva vreo idee, sa-mi spuna, dar nu o sa consider chestiunile de tip "spune-i si gata", fiindca nu e genul de persoana careia sa iti fie usor sa-i zici ceva verde-n fata.

va rog, ajutati-ma, chiar tin sa o ajut cumva, si multumesc pentru rabdare ca ati citit de mai sus happy

Răspuns Câştigător
| fluturas a răspuns:

Faci foarte bine ca vrei sa o ajuti happy
incearca sa te imprietenesti prima data cu ea, sa vorbiti cat mai des, ascult-o si incearca sa o ajuti cu cat mai multe sfaturi happy
nu prea ai cum sa deschizi un subiet asa dintr-o data big grin, cel mai bine ar fi sa-i demonstrezi ca mai sunt si oameni de treaba in lumea asta happy sa-i fi un prieten foarte bun happy cu asta o poti ajuta, sa-i fi alaturi mereu, mai ales cand are nevoie de un prieten happy si cred ca are, a trecut prin multe si nu-i usorwinking e normal sa se simta asa, nu are de ce sa-ti fie frica de ea, sa o superi nu prea poti big grin, cand are ceva de zis las-o sa se descarce big grin si in timpul liber poti iesi cu ea in oras la o plimbare mai povestiti big grin, incearca sa o faci sa uite peste ce a trecutwinking sa nu se gandeasca tot timpul l-a asta, chiar daca pentru ea va fi o suferinta continua, o amintire care va dura toata viata ei, dar poti fi alaturi de ea, sa o ajuti, sa o faci sa inteleaga ca cineva tine la ea happy cu siguranta are nevoie de un prieten ca tine si daca o vei invita in oras nu cred ca te va refuza, cu timpul av veti imprieteni si o sa fie mai deschisa big grinwinking

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Fii mereu in preajma ei.Intuieste de ce are nevoie si ofera-te s-o ajuti.Deocamdata este bine sa purtati discutii despre scoala, despre filme, muzica, sport.Invit-o la un spectacol, la patinaj, la o simpla plimbare.

| Linda a răspuns:

Ajuta-o in moduri care crezi ca are nevoie, discuta despre scoala, fa lucruri care le-ai face in orice alta prietenie.

| psihox a răspuns:

Oare e copil in afara casatoriei? Ar fi bine ca parintii divortati sa stea impreuna cu fiica in aceeasi locuinta. Poate s-ar intelege bine, poate se vor simti mai bine asa. Zic un timp, cativa ani, sau peste cativa ani parintii sa se casatoreasca sau sa ramana necasatoriti pana la adanci batraneti.

| ღHinataღ a răspuns:

Eu sunt invidiata si nu am prieteni, sunt ca ea. daca ea este asa, ar trebui sa o lasi in pace, asta e parerea mea, fiindca sunt in aceeasi situatie ca ea.eu nu am prieteni adevarati, toyi ma invidiaza fiindca iubesc dreptatea si am note mari.Las-o in pace pana se va socializa, eu am apreciat efortul celora care au vrut sa ma socializeze, dar numai ma enervau.Printii mei se inteleg, dar eu sunt singuratica si inchisa in mine si nimic nu ma schimba.Asa e si la ea, laso singura sa se descurce, cand va avea incredere in cineva se va socializa si va fi mai bine.La mine nu a functionat, pentru ca e mostenire de la generatia de inaintea mea(cu 200 de ani in urma)dar daca nu vrea sa fie sociabila, de ce trebuie sa scoti cu carligul din ea? eu sunt ca ea, asa ca asculta-ma

| yoana_7666 a răspuns:

Pai...in primul rand
1 invit-o undeva
2 indrumo catre iubire
3 fi mereu alaturi de ea