| anonim_4396 a întrebat:

Am 22 ani si am o problema de cuplu. Am o relatie de ceva timp si am hotarat sa ne casatorim. Stiu ca pare jalnic ca scriu aici, mi-e rusine sa merg la un psiholog sa discut asta dar, totusi vreau niste pareri.
La inceput eram super in ochii ei, se simtea exact cum ii placea ei, pentru mine nu era asa, o placeam dar nu foarte mult. Intre timp, am inceput sa ma indragostesc rau de ea, sa ajungem sa programam casatoria civila, iar acum lucrurile s-au stricat. Pentru ea a devenit o problema ca dragostea mea este exagerata. Sunt mai mamos de fel, am un suflet enorm de bun. In viata mea am avut parte nu mai de lepre, si daca nu as fi fost putin inteligent in tehnologie, as fi ajuns rau. Stiu ca nu e ok, dar imi controlam pe ascuns femeile, sa vad daca ma inseala si intotdeauna le prindeam cu ceva. Acum in relatia cu ea, am incercat intr-un mod mai usor( cand doarme sa ma uit in tel ei). Chestia e ca sunt gelos cand da like-uri altor barbati, nu accepta sa pun mana pe telefonul ei de nicio culoare. Eu vazand asta, ma tot baga la idei, si ii mai tot ziceam de ce da likeuri daca ma are pe mine etc... ideea e alta, ea mi-a spus ca nu mai are rabdare cu mine sa accepte chestiile astea. Ne certam din simple lucruri, de ce nu-i pun si ei furculita pe masa, de ce nu am cumparat aia... numai prostii, niciodata nu ne-am certat pe ceva serios, doar prostii de genul. Si asta e din cauza ca eu am devenit prea indragostit de ea si pentru mine e ok, dar pentru ea e de nesuportat. Nu mai vrea iubirea aia, vrea o casa cu mine, sa se casatoreasca, sa faca copii si cam atat. A suferit mult in trecut, nu mai are rabdarea aia, sau sa aiba stoluri de fluturasi in stomac. E precisa doar cu acele lucruri. Chestia e ca a devenit un om cu alt comportament, se plange din cauza asta ca este rece cu mine, ignoranta, indiferenta si ea nu este o persoana din asta, din cauza mea ca am devenit eu prea posesiv. Vreau sa zic ca eu fata de ea sunt normal, sunt suparacios cand o vad asa ingoranta si cam de aici ne certam ca stau "calare" pe ea tot timpul. Mi-a spus ca a vazut ceva in mine in care poate sa faca multe lucruri, sa reusim, dar acum a ramas pe ganduri in privinta mea si isi da seama ca eu nu ma pot schimba, daca asta-i felul meu de om gelos, posesiv ( asta e parerea ei).
Imi spune mereu ca nu gandesc inainte sa scot pe gura, dar culmea ca e vorba doar de chestii mici mici, si ea mi le atrage imediat in atenie. I-am zis ca sunt asa pentru ca imi pasa prea mult, ma implic. Ea imi zice sa fiu mai relaxat. Eu nu sunt relaxat din cauza ei ca ma ignora, sexul s-a rarit, saruturile la fel. Care pana acum erau la zi aproape, si intentiile facute de ea, acum e invers... imi spune ca vrea liniste, libertate, simplitate, culmea ca si eu la fel, dar doar ca pun prea multa iubire, iar pentru ea e inutila asta, nu zice sa nu fie, dar doar acolo cu masura, si ca eu am in exces, si asta o seaca pe ea. Unii din voi sunteti mai trecuti prin viata, si as dori niste sfaturi, o zi buna!

54 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sincer, iti spun, daca partenerul meu ar incerca o data sa se uite in telefonul/geanta/buzunarele mele pe ascuns, eu as pleca imediat fara discutii si fara cale de intoarcere. Eu nu stau cu un om capabil sa faca un gest atat de marlanesc, merit mai mult si nici nu accept sa fiu tratata ca o femeie usoara. Asa ca daca iti accepta asta, pupa-i si picioarele, accepta-i absolut orice fara nici o cracnire, nu o sa mai gasesti niciodata o femeie care sa se multumeasca cu atat de putin intr-o relatie

| Adry05 a răspuns:

Daca si din niste amarate de like-uri esti gelos... Eu dau like-uri la toate pozele care mi se par faine ale persoanelor si uneori si la cei care arata bine dar nu ca as avea neaparat vreo intentie cu ei

| zăGhost a răspuns:

Mi se pare ca va grabiti cu nunta.
Daca continui cu atitudinea asta o sa o pierzi si pe ea si pe orice alta femeie normala. Nimanui nu ii place sa fie controlat excesiv si sa aiba interdictii absurde. In plus, prea multa afectiune aratata prea dea, dauneaza relatiei. Celalalt se simte sufocat si din ce in ce mai putin atras de partener.

| Violleta2022 a răspuns:

Gelozia este o boala grava, care distruge relatii si chiar vieti.
Daca nu esti capabil sa te autocontrolezi si sa intelegi ca nu-i normal sa posezi pe nimeni si nici sa controlezi in acest fel, poate este mai bine sa va despartiti acum, inainte sa va casatoriti.
Sotul meu nu m-a controlat niciodata si nici nu-mi verfica telefonul. Nici macar nu-mi deschide poseta! Iar daca il rog sa-mi dea ceva din poseta, mi-o aduce, spunand ca nu-i treaba lui sa-mi umble in geanta.
Incearca sa-i respecti intimitatea si felul de a fii. Daca te iubeste iti arata asta, fara sa ii smulgi tu promisiuni, sau sa o pui sa-si stearga prietenii din FB.
Urat mi-a fost intotdeauna de barbatul gelos! Am renuntat la unul, dupa 3 ani de relatie, din cauza a 10 minute de istericale de gelozie.
Nu am gresit decizia luata si nu regret nimic. Am dat peste un om minunat dupa ce m-am despartit de acel barbat gelos, cu care sunt si azi, dupa 3 decenii.
SFatul meu este sa incerci sa te repliezi si sa-ti respecti iubita, daca vrei sa-ti mai fie in preajma.
Ca iubirea ta nu este deloc iubire, este posesiune, control si manipulare!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da-o draq. Daca incepe asa, o sa ajungi rau. Trust me. Bine, in cazul asta si tu esti cu capul legat de faza cu verificatul si ce like-uri da. Daca s-ar uita la p0rn cu femei ar fi ok? Mie mi se pare de toata jena mizeria asta cu supravegheatul partenerului. Face magarii? Sa ii fie de bine. Next. Dar asta nu inseamna ca tu trebuie' sa fii debil si sa incepi cu suspiciunile de copil de 12 ani din prima.

| LoveSleep a răspuns:

Îmi e lene să citesc tot sau să răspund la tot.
Nu cred că merită efortul. De fapt, știu că nu merită. Persoanele de genul tău nu o să se schimbe niciodată. Ești ca și femeile alea care sunt bătute și rămân cu persoana respectivă.

"Si pe langa asta, ea a stat cu un arab 3 ani de zile, din care a suferit mult de tot, pe langa toate astea mi-a spus ca pentru ea acel om e si va ramane iubirea vietii ei, si ca mie niciodata nu o sa poata sa imi ofere si sa fie cum a fost cu el, adica la acel nivel. Mi a dat ca exemplu, cu ala a fost paharul plin, la mine ma asigura ca indiferent ce ar fi, paharul o sa fie la jumate la sentimente si iubire si tot... "

Eu i-aș fi râs în nas.

| Doja a răspuns (pentru LoveSleep):

Mda, mi-a scapat asta cu arabul... da, deci flit 100%.

| OldSoul a răspuns:

Te inteleg, cred

Aia e, in ziua de azi fetele apreciaza orice altceva, dar nu afectiunea.
Trebuie sa ne conformam, se pare ca toate-s la fel, iar daca toate-s la fel, asa trebuie sa ne comportam si noi cu ele, la fel cu toate, indiferent ca ne plac sau nu.

| SkyPilot a răspuns:

De ce te-ai casatori cu o persoana care nu te iubeste si nu te respecta? Intr-o relatie lucrurile nu merg aproape niciodata mai bine, de cele mai multe ori dimpotriva. Chiar nu ai ce face cu viata ta? Este mult mai bine sa pui punct cat se poate de repede unei relatii toxice decat sa te complaci in ea.
Daca face crize de isterie cand te apropii de telefonul ei, este clar ca acolo este ceva ce tu nu trebuie sa stii. Probabil ca este mai bine sa nici nu incerci sa afli si sa treci mai departe. Nu ai niciun motiv pentru a avea incredere oarba.
Si nu este deloc o idee buna nici sa te insori cu o tipa cu multa experienta si nici cu una care are un "fost" pe un piedestal inalt. Intotdeauna vei fi comparat si niciodata nu vei fi destul de bun. Si intotdeauna ceva din trecut poate sa apara in prezent si sa nu iti placa deloc. Spre exemplu, daca un "fost" ii propune o dupa amiaza "romantica"...
Parerea mea este sa nu te grabesti cu casatoria. Nici cu fata asta, nici cu alta. Mai asteapta pana pe la 30-35 de ani. Pana atunci ocupa-te de cariera/afacerea ta, de pasiunile tale, vezi lumea si distreaza-te.
Daca crezi ca iti pot fi de folos, poti sa imi scrii pe privat. Discutand cu cineva, iti poti clarifica ideile.

| RainmakerX a răspuns:

Sunt apropiat de varsta cu tine. Chiar vrei sa te casatoresti?
De la varsta asta? Mi se pare chiar socant tinand cont ca eu ma gandeam la vreo 30 de ani laughing

Bucura-te de viata! Daca faceti un copil, deja nu o sa va mai permiteti anumite lucruri, sexul o sa se rareasca si mai mult de atat, o sa fie si mai obosita si poti sa pierzi multe experiente pozitive (cel putin asa am auzit de la cei mai batrani laughing )

| Soldier92 a răspuns (pentru RainmakerX):

Nu vreau sa par gagicar mare, dar chiar am umblat cu multe femei si de calitate. Pentru mine asta consider ca este o realizare, sa mi construiesc o familie. Pai, de bucurat o poti face si alaturi de cineva. Am multe cunostinte si din liceu, si la tara, care sunt de varsta mea ( si baieti si fete), care s'au casatorit. depinde de norocul nostru acum laughing

| Dalmore a răspuns (pentru Soldier92):

Nicio femeie de calitate nu ar sta cu unul ca tine laughing.

| DorelExpertu a răspuns (pentru Dalmore):

Pedofilul din mine vrea masochista din tine, te bagi?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Tu nu trebuie sa pui botul la ce spune ea, pentru ca ea iti spune lucruriile astea ca sa te testeze sa vada cat rezisti emotional.
Ce ai tu se numeste obsesie fata de persoana iubita, s-a facut si un film https://www.imdb.com/title/tt1198138/
Sa sti ca la inceput totul e frumos dar pe urma totul se schimba in rau de aceea se spune ca iubirea dureaza doar 3 ani.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Tu daca continui asa, obsesia asta o sa te consume atat de mult incat o s-o iei razna si in final ai sa ajungi sa o omori pe ea. De unde stiu asta? pentru ca nu esti singurul care s-a aflat intr-o astfel de situatie au mai fost si altii inaintea ta in generatiile trecute care la fel s-au indragostit nebuneste de femeie incat au luat-o razna.
Incearca sa ai rabdare cu ea iar in cazul in care nu merge nimic atunci fa o pauza si cautati pe altcineva.

| Dalmore a răspuns:

Nu-ti fie rusine sa mergi la psiholog, asta e rolul lui, sa te asculta fara sa te judece. Gelozia e o boala serioasa. Trebuie sa faci terapie. Altfel o abuzezi psihic/emotional pe biata fata. Eu in locul ei iti dadeam un sut in c*r pana la mama ta in p***. Relatia voastra e pe sfarsite, dar asa vei fi mereu daca nu mergi sa te tratezi.

| Yurisa a răspuns:

Problema e clar la tine si faptul ca nu ai incredere in ea spune multe. E gresit sa o controlezi in telefon atunci cand ea nu stie, ii incalci intimitatea. Like-urile nu inseamna nimic dar daca continui cu comportamentul asta abuziv s-ar putea sa clacheze si sa te lase pentru ca si toleranta fata de anumite lucruri are o limita.
Consider ca daca chiar o iubesti si daca chiar o cunosti ar trebui sa o lasi mai moale. Nu e bine sa sufoci o persoana din motive egoiste si anume siguranta ca nu te va parasi niciodata si nu te va insela. Nu ma consider o persoana trecuta prin viata, dar poti simplifica lucrurile mult prin renuntarea la obiceiurile tale proaste. Relatiile sunt despre compromisuri, toleranta ceea ce la ea vad prin acceptarea comportamentului tau obsesiv, dar la tine nu. Ce crezi tu ca se intampla e doar o frutuna intr-un pahar cu apa, esti paranoic si nu ii acorzi incredere, nu ii dai sansa sa iti demonstreze ca nu ai de ce sa iti faci griji pentru ca tu nu te poti stapani din a inceta sa o controlezi.
Sper sa va fie bine. Multa bafta!

| Justme1997 a răspuns:

Tu practic o sufoci, ai probleme și nu știu cum a rezistat ea atâta. Las-o baltă cu ea, treci pe la psiholog.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti toxic si imatur. Greseala fetei ca te suporta.

| Soldier92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Citeste si restul comentariilor mele.
Tie ti s-ar parea normal sa ai crize de nervi din cauza ca ti se ia telefonul sa si faca o poza de exemplu m. Nu e logic? ca din moment ce nu ascunzi nimic, sa nici nu faci cearta pe tema asta.

| anonim_4396 explică (pentru Soldier92):

Eu nu as suporta sa ma sufoce un om, si dupa ce ca sta calare pe mine atata, sa nu am voie nici in telefon la putina intimitate. Poate citesc articole despre hemoroizi, dracu. Esti penibil.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai trecut printr-o gramada de leptre.Cum dracu de ai reusit sa te indragostesti (posesiv) daca stii, esti constient, banuiesti ca te inseala mai repede sau mai tarziu, probabil chiar acum. La inceput ai te-ai atasat tu si te-a manipulat emotional asta a fost tot.Nu trebuie sa continui sa fi posesiv si mamos, controleza gelozia si accepta in ce te-ai bagat gandeste rational, nu existã ingerasi. Nu cu emotiile care te dau peste cap. A reusit sa-ti intre sub piele rãu de tot. Singura modalitate ca sa o pastrezi este sa te focusezi pe stabilitatea financiara, pentru ca Oricum esti doar un simplu obiect in ochii ei.

Răspuns utilizator avertizat
| slayer09 a răspuns:

Bun, sa imi spun si eu parerea, am citit cateva comentari, fiecare cu parerea lui, dar acea parere pe care o au unii este rezultatul experientelor pe care le-au avut in cuplu si pe care ei cred ca ar trebui sa le faci strict ca ei atunci cand intri, esti si iesi din relatie. Eu cred ca tu ar trebui sa analizezi situatia, pentru ca nimeni nu e in locul tau, nimeni nu stie ce simti, sau ce simte ea, nu poate nimeni sa iti spuna ce trebuie sa faci, avand in vedere ca suntem persoane diferite, emotii diferite, planuri diferite, situatii diferite, nimeni nu stie cine este ea, ce trecut are, ce idei si principii are, tu o cunosti cel mai bine, si nimeni nu stie cum esti tu si ce trecut ai si ce principii ti-ai facut si ce vrei in viata asta, ci tot ce ai povestit aici e un general. Asculta-ti constiinta si lasa sentimentele, pentru ca ele te orbesc acolo unde nu e constiinta si intelepciune. Pot sa iti dau si eu niste sfaturi din experienta, dar nu te lua dupa mine...ci analizeaza situatia ta si toate comentariile si trage o concluzie in interiorul tau, prin constiinta ta. Sfatul meu e ca voi sunteti prea tineri, ea e tanara si inca nu sunteti copti inca. Nu stiu nimic despre ea dar daca spui ca a ajuns sa se comporte asa, tind sa cred ca ea are chef de joaca si te atata pentru ca te vede slab, si esti, cum s-ar zice, sub papuc deoarece poate si-a facut principiile astea cu prietenele sale, si daca e sa fie asa, nu o sa fie o nevasta buna. Tind sa cred ca ea a fost asa iubareata cu tine la inceput pentru ca o refuzai si in mintea ei era acel gand: mama..asta ma refuza, trebuie' sa il fac sa se indragosteasca de mine, neaparat. Era acea lupta pentru coroana, nu pentru iubire voastra, ci pentru iubirea de sine, a ei. Sau poate mai exista varianta ca nu esti asa cum vrea ea sa fii, ea formandu-si in minte un ideal al barbatului perfect pe care il doreste, iar tu aratandu-i doar iubire nu e de ajuns, ci vrea fapte, sa fii ca nu stiu ce don juan sau zorro. Aici poate o fi vazut prea multe filme big grin. In concluzie din cate mi-ai povestit si ce cred eu, e ca nu va merge relatia, si ar trebui ca voi sa va urmati drumurile voastre singuri. Si daca se va intoarce la tine si va spune ca te iubeste si ca nu vrea sa te piarda, mai da-i o sansa, iar daca incepe sa faca aceleasi treburi, fugi si nu te mai intoarce, pentru ca nu se va schimba. Sfatul pe care ti l-am dat ti l-am dat pe ce mi-ai povestit, pentru ca nu stiu viata voastra, nu stiu nimic din ce este intre voi, si nu te lua dupa mine ci analizeaza sfatul si pune-l in concordanta cu ceea ce se intampla in viata ta. Pana la urma e vointa ta, si daca e sa pierzi, pierzi cu demnitate si invata sa castigi experienta.

| Doja a răspuns:

E foarte simplu:

1) cat timp nu iti pasa tie de ea era ea moarta dupa tine. Dupa ce ai inceput sa arati slabiciuni fata de ea, i-a scazut interesul. Asta se intampla din nefericire in multe cazuri

2) ai remarcat un lucru foarte bun, si as dori sa nu te acresti la ce iti voi scrie in continuare. Si anume ca ea acum te vrea doar pentru bani, statut social si siguranta financiara (Nu mai vrea iubire, vrea casa, sa se casatoreasca, sa faca copii).

In traducere, vrea o casa (adica sa faci credit pe bani), vrea sa se casatoreasca (adica sa aduci statul intr-o relatie, stat care va imparti averea dupa divort in doua, adica bani), si vrea copil (ceea ce ii va asigura siguranta si in cazul rau pensie alimentara - adica bani).

Atractia nu este negociabila. Nu exista femeie care sa nu vrea dragoste si fluturi in stomac. Toata media pe care o consuma este despre asta. Carti, filme, Youtube, tot. Se machiaza ca sa fie atractive. Isi pun tocuri ca sa fie atractive. Doar ca vor sa fie atractive pentru ANUMITI oameni.

Deci, ai 2 variante

1) ori redevii barbat in ochii ei (greu, periculos)
2) ori o tai si gasesti pe cineva care te vrea

Dar inainte de toate citesti asta: https://therationalmale.com/2013/12/03/saving-the-best/

Pt 1) nu ii mai accepti prostiile, incepi sa faci misto de ea daca se ia de cum tii furculita si de alte lucruri irelevante. Te duci frumos la sala, nu te mai porti ca un atarnator gelos (chiar daca esti, stapaneste-te in comportamentul fata de ea). Pe scurt, nu o lasa sa iti afecteze starea emotionala, sau mai bine zis, nu o lasa sa vada asta. As sugera chiar sa amani casatoria civila pana ai din nou incredere in ea.

O femeie vrea libertate si secrete cand are ceva de ascuns. Altfel sare ea de gatul tau.

Nu uita: Atractia nu e negociabila, si nu e o alegere.

Pt 2 nu ai nevoie de detalii.

Daca lucrurile sunt intr-adevar cum le descrii tu atunci nu esti nebun, stai linistit.

| Soldier92 a răspuns (pentru Doja):

Da, asta e ideea. Sunt femei care chiar cauta un barbat caruia sa ii pese, in schimb la mine e diferit. Pentru unele aspecte spuse de tine : interes financiar chiar nu are. Mi-a spus ca a fost cu barbati care la propriu se scaldau in bani, si i am zis de ce nu a ramas cu unu din aia. Si mi-a zis asa " pentru un barbat cu bani o sa fii intotdeauna papusa lui, la comanda lui, sa i fie ea lui sub papuc, si ea nu isi doreste asa ceva, nu vrea sa fie calcata j picioare. Vrea sa cladeasca impreuna cu mine acel ceva. Eu am un servici de stat, o masina si cam atat, chirias... adica m-a stiut de la inceput cum sunt. In plus parintii ei au bani, doar ca ea nu le accepta in mare masura, ci doar ce are nevoie la o chesti majora. momentan e cu mine, dar in grija lor cum s-ar zice.
Deci nu e o femeie pe interes clar, din tot ce am vazut eu.

| Doja a răspuns (pentru Soldier92):

Uita-te la ce face un om, nu la ce zice.

Daca atractia ei a scazut pentru tine inainte de nunta fii sigur ca vei fi sub papuc si vei primi sex tri-lunar sau semi-anual imediat dupa.

Sau fa-ti stocul de aspirine si algocalmin

| Dalmore a răspuns (pentru Doja):

,,O femeie vrea libertate si secrete cand are ceva de ascuns.''
Eu nu vorbesc cu niciun barbat cu care nu sunt prietena de cel putin 5 ani si tot m-ar enerva sa am interdictii si sa nu mi se umble in telefon. Orice om normal la cap are nevoie de intimitate.

Omul e BOLNAV si tu incurajezi un comportament abuziv.

| Doja a răspuns (pentru Dalmore):

Omul nu este bolnav, iar comportamentul nu este abuziv. Ce i-am zis eu acolo e sa nu mai fie gelos si sa nu se mai manifeste aiurea fata de ea, daca ai fi citit cu atentie.

Contextul in care am spus aia este cel in care ea si-a schimbat comportamentul fata de el. deci practic inainte era calda si interesata, apoi a devenit secretoasa, rece si distanta. Si acum aparent i-a cerut si "pauza" ca sa se gaseasca.

Asta e semn clar ca are pe cineva sau isi doreste sa "experimenteze" ca sa nu regrete decizia mai tarziu.

Cu totii avem nevoie de intimitate, asa este. dar daca e vorba de ascuns chestii nocive pentru relatie, nu e vorba de intimitate. e vorba doar de ascunzisuri.

| LoveSleep a răspuns (pentru Doja):

Mișto răspuns.

| gheorghe699 a răspuns:

Prietene,eu cred ca" problema"nu este la tine,este la ea,eu cred ca nu te mai iubeste,sau te iubeste conditionat, cred (nu vreau sa te supar)ca are pe altcineva. sfatul meu, incearca sa te distantezi putin de ea, sigur ve-i descoperii cauza, stii de la distanta vezi mai bine.

| leapșa a răspuns:

Ba nene, eu iti zic sincer: da-o-n pl.

Tu chiar accepti sa stai cu cineva forever stiind ca niciodata acea persoana nu-ti va reciproca sentimentele in aceeasi masura? Da-o dracu' de treaba bai... Dar femei nu mai sunt pe Pamantul asta?
Abia ai 22 de ani si crede-ma cand iti spun ca ai TOATA VIATA inainte.
Pe tine te dispera discretia asta inutila pe care ea o are fata de tine. Adica da, de ce sa ascunda sau bla-bla rahaturi de astea [mici, ar spune unii] care te pun pe ganduri? Ca doar posesivitatea asta a ta nu a aparut de nicaieri raised eyebrows
Pe tine te si atrage faptul ca ea e onesta cu tine si-ti zice pe sleau cum sta treaba, fara vrajeli. Doar ca... de-ai fi cu experienta aia de viata, i-ai da tu papucii imediat, nu ai mai fi pe aici cautand sfaturi.
E o lichea ma si toata relatia asta e toxica, iar tu un om slab din moment ce accepti toate astea de la ea. Te-a zapacit de cap cu vorbele alea trantite-n fata si gata. O vezi fatala.
Casatoria e un pas important in viata si de obicei faci pasul asta cand simti ca ti-ai gasit perechea. Intrebarea mea pentru tine e: este ea perechea ta? Un rahat. Nu-i.
Dupa cum au zis altii: las-o, stai un timp singur sa evaluezi tot ce s-a intamplat -toate greselile facute de amandoi, ia-le ca pe o lectie si nu le mai repeta- intareste-ti caracterul si fa-te ori f**kboy, ori dai pas la femei pana o gasesti pe aia care simti ca ti-e destinata.
Toate cele bune, man

| Soldier92 a răspuns (pentru leapșa):

Da, ai dreptate. Sunt un om cu o personalitate puternica, dar pana in momentul in care ma indragostesc cu adevarat de cineva...

| Jannah a răspuns:

Eu in locul tau facea asa :

" Fetita, de azi imi dai parola de la Facebook, sa ma uit in telefonul tau, unde mergi tu merg si eu. Eu nu ma vad obligat sa iti dau nimic, daca ma accepti asa bine, daca nu, du-te la mama ta cu punguta "

daca te iubea cu adevarat te lasa sa te uiti in telefonul ei, unele persoane stiu sa seduca mintea barbatilor perfect, ii fac sa le indrageasca orbeste, invata sa pui conditii, sa te impui intr-o relatie, doar esti barbat.

sfatul meu acum, tu stii mai bine, lasa casatoria pe la 30-34 de ani.

| LoveSleep a răspuns (pentru Jannah):

Ce bad boy. Sunt udă.

| Jannah a răspuns (pentru LoveSleep):

Acum te-ai udat tu, data viitoare ti se va uda inteligenta.

| MGEORGESCU a răspuns:

Nu e tare dragut ce povestesti tu aici.....deduc ca esti cam prea gelos si prea posesiv si nu toata lumea suporta un astfel de caracter prin preajma oricat de mult te-ar iubi, devine obositor sa te afli implicat intr-o astfel de relatie, e agasant si stanjenitor... fara suparare sa-mi fie, dar controlul in telefon etc nu e o scuza a iubirii, e neincredere in primul rand si in tine si in ea, aici e de fapt problema. Faptul ca fostele prietene te-au inselat nu inseamna ca e si ea la fel, eu cred ca ar trebui sa-ti iei un ragaz sa te linistesti sa iti recapeti increderea in tine si in femei si dupa sa incepi sa construiesti o relatie sanatoasa, pentru ca gelozia excesiva conduce la o relatie bolnava fara posibilitatea de recuperare. Plus de asta la 22 de ani esti cam tinerel pentru insuratoare, da-ti timp sa procesezi situatia, clarifica ce mai ai de clarificat cu ea si scapa de neicrederea asta in tine care te distruge psihic dupa cum bine vezi si tu. Cu alte cuvinte, regaseste-te pe tine mai intai, pentru ca banuiesc ca nu iti doresti sa traiesti o viata cu frica unei partenere infidele, iar acesata sa fie pur produsul imaginatiei tale. Succes!

| Soldier92 a răspuns (pentru MGEORGESCU):

Chiar si cand facem poze cu telefonul ei, il iau si ma vede ca e la mine si ii spun ca vreau sa mi trimit si eu pozele, si nu vrea ca zice ca intimitatea ei, ca mi le trimite ea.
Eu consider asa, din moment ce nu ai ceva de ascuns, poti demonstra asta. Eu i am zis asa " bai, iti dau si whatsapp, Instagram Facebook, ba chiar de as putea ti as da si sa mi asculti telefonul mesajele, sa vezi ca eu nu am nimic de ascuns sa te insel, sau sa intentionez. Cu toate ca, chiar eu i am zis " sunt constient ca o femeie te poate insela si in 10 minute cand merge pana la market ", dar sa fin seriosi, nu stim niciodata ce oameni avem langa noi, si e greu sa fii 100% increzator in el. Pt ca ma bazez in cuvantul lui, dar faptul este altul.
Ii datea sfaturi fratelui ei mai mic de 18 ani " o femeie te poate face cum vrea ea, sa crezi exact ce tu iti doresti, sa nici nu mirosi nimic"... de aici iar ma gandesc, poate asta face si cu mine, stie ce sa mi ofere, si pe de alta parte face si altceva. Cuvintele frumoase pentru mine reprezinta putin, faptul e ceea ce conteaza. Ea a zis ca nu lasa de la ea, nu vrea sa se schimbe, a devenit asa scorpie din cauza mea. Si a zis ca ea la inceput a vazut cum sunt eu, a vazut in mine ceva imens, de aici a hotarat ca vrea sa ne casatorim, si pe alta parte a vazut si de ce sunt in stare, si ca e vina ei si aici. Si la dragoste la fel, e aiurea sa spui ca femeie ca nu ai nevoie de iubirea aia. Ca atentia mea e cam exagerata, ca nu vrea asa ceva. Cuplurile din ziua de azi de aia de inseala, din cauza neatentiei oferite, caldura sufleteasca, si cauta refugiul in alt colt. Iar la noi, care eu ofer sincer, totul, pentru mine e ok cam tot ce zice ea, ca sunt decizii bune. Si uneori cand vreau ceva, zice ca nu i convine...

| andreeabobo a răspuns (pentru Soldier92):

Inteleg ca nu vrea sa ii verifici dar daca iti trimiti pozele? Nu stiu, fiecare relatie si om functioneaza diferit. Sunt partneri carora nu le place sa isi caute in telefoane sau sa se atinga unul de telefonul altuia. Altii nu au probleme. Nu inteleg ce are daca iti trimiteai pozele? Ok puteai sa ii ceri ei, dar parca ar ascunde ceva. Da, ti-am zis mai devreme ca esti gelos dar si pe mine m-ar baga la banuieli. Daca nu ai nimic de ascuns atunci de ce te feresti, chiar daca nu iti place sa ti se umble in telefon?
Da intr-adevar - partenerii se pot insela chiar daca telefonul arata "curat" si nu gasesti mesaje etc.
Cred ca problema voastra este comunicarea, cred ca te-a facut sa iti pierd increderea in tot, si in tine, iar orice sfat ar da cuiva te afecteaza. Nu inteleg ce vrea sincer...

| MGEORGESCU a răspuns (pentru Soldier92):

E cam complicat, sunt multe chestii care va deranjeaza unul la celalalt si e greu sa traiesti o viata asa, banuiesc ca nu asta iti doresti, si desi o sa ti se para ca o spun cu usurinta, dar mai bine ati renunta la relatia asta care se transforma intr-o disputa din lipsa de incredere, din infidelitate si asa mai departe, s-ar putea ca intr-o buna zi sa-mi dai dreptate.E dificil sa traiesti asta, te imbolnaveste, te consuma psihic si esti tanar si e pacat...tu ar trebui sa te gandesti ca undeva intr-un colt al lumii acesteia e o fiinta care te poate completa si intelege, fara sa pui in practica chestii de spionaj si altele, o viata fericita nu se construieste asa, imi pare rau sa ti-o spun. Asa ca gandeste-te bine, si renunta la a-ti face rau de unul singur, nu sta langa un om in care nu ai incredere si iti ridica nu stiu ce semne de intrebare, si iti pui intrebari constat legate de infidelitate, asta nu-i normal, cel putin nu intre doi oameni care se iubesc si vor sa formeze o familie, gandeste pe termen lung, cum te vezi peste ani si o sa gasesti singur raspunsul la toate intrebarile tale. Succes!

| Iuliana2018 a răspuns:

Nu vreau sa fiu rea, însă poate că nu este okay să fii atât de posesiv, dacă și ea ar face la fel unde ați ajunge? O relație nu are la bază încredere? Și din ce văd, oamenii au senzația că ea vrea stabilitate financiară, și de aceea vrea să vă căsătoriți, dar... dacă vrea să-ți demonstreze că tu ești alesul și că vrea să fie a ta, în speranța că după ce vă veți oficializa relația vei ști sigur că, indiferent de like-urile pe care le dă, tot la tine ține.
În plus, dacă dă un like nu înseamnă automat că te înșeală, nu?
Poate că s-a schimbat sau detașat de tine fiindcă nu mai ești tocmai omul de care s-a îndrăgostit.
Poate că cel mai bine ar fi să încerci să ai încredere în ea și să discuți deschis de fiecare dată când ai bănuieli în ceea ce-i privește fidelitatea.

| andreeabobo a răspuns:

Cred ca amandoi trebuie sa mergeti la terapie de cuplu sau sa incercati sa luptati pentru ceea ce aveti.
Ok... tu ai insecuritati avand in vedere ca ii verifici telefonul etc. Pe ea o supara, dar daca nu are nimic de ascuns?
Gelozia este buna dar nu in exces. Incearca sa ai incredere pur si simplu in ea, vezi cum decurg lucrurile.
Dar nu inteleg de ce te ignora? Unei femei de obicei ii place sa fie tinuta in brate, pupacita etc.
Eu personal sunt de parere ca gelozii o sa apara in relatii oricand, in orice relatie - trebuie doar sa va intelegeti si sa nu exagerati.
Daca tu esti prea gelos si pe ea o deranjeaza- de ce nu incearca sa iti doveasca faptul ca nu ai de ce sa iti faci griji?
Sa discutati, sa va ganditi de ce v-ati indragostit unul de altul! Cum am raspuns si la multe intrebari comunicarea e cheie, trebuie sa se vrea din ambele parti!

| Soldier92 a răspuns (pentru andreeabobo):

Pai asta e ideea. Controlul meu a devenit din moment ce ea a inceput sa nu mai fie ea. De ce ma ignora? Spune ca o sufoc, repet ce a zis ea " nu mai imi doresc iubirea aia, vreau doar sa ma casatoresc cu tine, aici mi-a zis ca din moment ce face asta e normal ca are sentimente fata de mine, asa... ca vrea o casa a noastra copii, si sa fim linistiti.
Si pe langa asta, ea a stat cu un arab 3 ani de zile, din care a suferit mult de tot, pe langa toate astea mi-a spus ca pentru ea acel om e si va ramane iubirea vietii ei, si ca mie niciodata nu o sa poata sa imi ofere si sa fie cum a fost cu el, adica la acel nivel. Mi a dat ca exemplu, cu ala a fost paharul plin, la mine ma asigura ca indiferent ce ar fi, paharul o sa fie la jumate la sentimente si iubire si tot...
Si repet,, cand eu am devenit prea iubaret, ea a devenit ignoranta ( eu nestiind ca e din cauza asta), si atunci mi-am facut griji si ganduri in privinta ca poate e si cu altcineva.
Am avut o prietena care la randul ei avea o prietena si exact genul asta facea : urma sa se casatoreasca, iar ea mai umbla cu inca 2, unul strain si unul de aici. Si zicea asa, fara sa de fereasca de mine ca nu ne cunosteam " imi traiesc viata cat pot, ce daca ma marit " si era o doamna in toata firea, cu statut bun, e profesoara... si mi-a amintit de chestia asta si m-am gandit ca poate prietena mea poate fi la fel.
Inca o chestie, ea s-a culcat cu multi barbati, si tineti cont de asta, cum sa nu ma puna pe mine pe ganduri, din moment ce pe acel om pe care ea il iubea la nebunie, l-a inselat. Dar in felul urmator. Au fost impreuna la inceput, totul ok, ea deja venise din mediul in care facea sex cu " oricine", si la inselat pe el pentru ca si el la inceput era mai nepasator. Intre timp, el a devenit ca si mine acum, sa ii ofere totul, sa fie un om super bun, ea i-a spus in fata apoi ca l-a inselat, a simtit ca o macina pe interior faptul ca treburile devin serioase si ea il inselase, si a hotarat sa i recunoasca. Dupa care nu a mai durat mult si s-au despartit.
De aici vine gandul meu necurat dar logic totodata : daca pe ala care il iubea la nebunie ( il considera Dumnezeul ei, asa s-a exprimat ), a putut sa il insele, pe mine fiind un nimeni, credeti ca nu ar putea face la fel? Tindand cont de faptul ca nu ma iubeste in masura aia.

| andreeabobo a răspuns (pentru Soldier92):

Ok... deci practic ea vrea doar sa se casatoreasca cu tine si atat?
Pai care e rostul unei casnicii? Nu trebuie sa fie iubire, armonie, pasiune, chimie, prietenie? Sa fiti acolo la bine si la rau unul pentru celalalt?
Sincer - cred ca faptul ca ea te da la o parte te face sa fii si mai atent cu ea. Exact ca un copil care nu poate avea ceva, parca mai rau doreste lucrul acela.
Nu te mai gandi la doamna respectiva. Nu inseamna ca toate povestile sunt la fel. Nu stiu daca e vorba sau nu de inselat... dar cred ca amandoi trebuie sa vorbiti!
Pe tine toate chestiile astea te fac nesigur- da este exagerat dar intr-un fel te inteleg pentru ca iti pasa. Mai ales cand ea iti spune ca nu te va iubi cum l-a iubit pe ala.
Iar ea, nu cred ca stie ce vrea. Pentru ca te implici intr-o relatie daca nu vrei sa iubesti sau vrei sa oferi jumate? Ok nu zice nimeni sa dai tot din tine, dar totusi cand esti intr-o relatie si iubesti nu e bine sa faci comparatii.
Nu cred ca ar trebui sa va ganditi la nunta acum. Cred ca ar trebui sa rezolvati.
Daca vrea spatiu, da-i spatiu, dar asigura-te ce vrea ea de fapt, pentru ca din spusele tale nu prea pare sigura si vrea sa fie cu cineva decat de dragul de a avea nunta si copil... eu nu vad rostul intr-o relatie asa. Adica trebuie sa simti, sa iubesti, sa fiti acolo cu bune si rele, dar cu ale voastre!

| Soldier92 a răspuns (pentru andreeabobo):

A spu ca ea dupa ce nu a mai fost cu ala nu mai vrea niciodata sa aiba parte de iubirea aia. Si-a spus ca n-o sa mai iubeasca pe nimeni niciodata, nicidecum sa tina la cineva.
Si acum si-a incalcat chestia ei, ca cu mine a ajuns sa simta, acum imi spune ca uraste tare mult ca a inceput sa tina mult la mine, ca barbati ca mine a intalnit, dar de aia nu ii pasa, si nici nu statea la discutie de certuri sau ceva, ci doar PA. Insa spune ca mie imi accepta astea fiindca tine la mine, si repet, uraste asta ca tine la mine, ca ea nu isi dorea asa ceva. Chiar nu stiu sincer, ce sa mai discut cu ea ca daca ma apuc incepe sa repete " iar ajung la conversatia asta inutila,, care se repeta iar si iar".
Pur si simplu nu as putea, am incercat sa evit si sa ii propun alta discutie gen " saptamana cealalta mai mergem la munte, sa stiu daca imi programez si eu concediul de acum " si imi raspunde " doamne, tu crezi ca eu nu mi dau seama ca tu incerci sa schimbi conversatia doar ca sa crezi ca eu uit problema sau cearta, tu nu ai idee ca eu ca tine am fost, si ca disperarea asta a mea a avut o si ea, si ca si in cap plangand daca m-as pune in fata ei, nu o clinteste cu nimic. Ca ea a fost ca mine, intr o masura mult mai mare, si ca nu a fost bine ce a facut. Deci orice as face eu ea deja stie gen

| andreeabobo a răspuns (pentru Soldier92):

Ai facut ceva ce a suparat-o de uraste atat de mult faptul ca tine la tine? Nu stiu... cred ca amandoi aveti de discutat si doar voi doi stiti cel mai bine ce e in relatia voastra. Ce vreti de fapt? Daca va iubiti de ce nu luptati? Ce nu va ajunge? Incercati sa stati de vorba cat mai mult.

| Soldier92 a răspuns (pentru andreeabobo):

Uraste asta fiindca am devenit eu asa cu ea, si ca ii pare rau ca tine la o persoana de care ea crede ca nu e potrivita pentru ea. Adica am spart zidul ei de a putea sa i intru in suflet, si apoi oarecum am dezamagit-o( pentru felul meu transformat din cauza dragostei). Eu am suferit mult dupa prima fata, am stat 2 ani, si ea imi spune ca felul meu de acum e din cauza ca eu nu am avut parte de iubirea aia toata din partea parintilor ( ca s-au despartit de cand aveam eu 3 ani), si ca n am avut parte nici de iubirea primei mele.
Si de aici crede ea ca eu am o mare nevoie de iubire ca sa imi umple golul ala al meu de care duc lipsa ( parerea ei). Dar nu e asa, eu asa am fost mereu iubitor cu orice, implicat in orice, saritor... n am putut fi niciodata nepasator, doar cu oamenii cu care am considerat ca nu ma meritau, erau naspa rau cu ei, dur, spuneam pe fata.
Repet, i pare rau ca zice ca tine la ceva ce ii dauneaza. Comunicam mult, doar ca nu e ok ceea ce fac eu, ce zic eu: zice ca-s copil ca nu am experienta unui om matur trecut prin viata. Ca eu nu stiu cum sa o iau, in schimb unul cu experienta stie. Si i am zis " altii cu toata experienta lor de a sti cum sa te ia, au vicii de exemplu, beau, aparate, te jignesc, curvari... etc... si eu nimic din cele descrise nu detin. Si tu in schimb imi spui ca nu stiu cum sa te iau. Pai de ce sa te iau, din moment ce tu te ataci din orice, cand vreau sa calmam situatia nu mi dai importanta" raspunde ironic, sau ok, doar ca sa termin discutia eu.
de vorbit vorbim, doar ca chiar nu stiu ce sa mai vorbesc, de fapt vreau sa pot face ceva sa nu mai fiu nici asa lipicios, ca poate da, o si sufoc.
Repet, devin lipicios cand nu mi mai da atentie, exact cu faza cu copilul mic.

| andreeabobo a răspuns (pentru Soldier92):

Fiecare om intr-o relatie vrea iubire! Dar cati oferim fara a cere nimic in schimb? Ea nu pare a oferi... Faptul ca o iubesti inseamna ca daunezi?
Ok daca nu e fericita cu tine si nu esti ceea ce vrea- pentru ce mai stati impreuna?

| Soldier92 a răspuns (pentru andreeabobo):

Pai mi-a spus saptamana trecuta ca vrea sa luam o pauza de cateva zile, ca trebuie sa se gandeasca bine daca vrea sa faca sau nu asta. SI i am zis " eu personal pauza o consider despartire. Si i am zis ca daca spune asta doar ca sa nu ma raneasca si ca sa fie cu obraz, e ok, eu stiu ca de fapt raspunsul la final e ca ne despartim. Si a zis " ok, ne despartim". I am aprobat, dupa care la 40 minute imi spune iar " de fapt nu vreau sa ne despartim, asta e faza, eu te iubesc pe tine doar ca ma scoti din sarite ". Nu vrea sa ma piarda ca a vazut un potential mare in mine, asta zice. Dupa cum ziceam, a fost cu multi barbati, si ea ziceal " nu cred si sunt sigura ca nu mai intalnesc barbat ca tine, si pentru asta eu tin la tine"

| andreeabobo a răspuns (pentru Soldier92):

Nu stiu ce sa zic, voi doi stiti cel mai bine ce este intre voi, daca vreti sa va salvati relatia luptati

| Savas10 a răspuns:

Nu vreau sa fiu rautacioasa, dar nu incape vorba de casatorie intre voi pentru ca sunteti imaturi si pare ca nici nu va suportati prea mult, cel putin ea pe tine. Adica pe bune, cum sa ii umbli in telefon si cum sa accesezi conturile personale ale altor oameni? Fara incredere n-ai ce sa cladesti, tu nu esti indragostit, scuza-ma ca-ti spun, tu ai o obsesie si o parere foarte buna despre tine si foarte proasta despre altii. Crezi ca poti manipula si controla tu totul, dar nu e asa. Daca e inteligenta catusi de putin nu se va casatori cu tine, tie iti mai trebuie cel putin 10 ani sa te maturizezi si sa realizezi ca atunci cand ai o iubita nu primesti o proprietate.

| Catalin_Alexandru_2000_5Mb0 a răspuns:

Pai, eu iti recomand sa te duci la un psiholog si sa o lasi mai moale cu gelozia asta, daca da niste like-uri cuiva asta nu inseamna ca ii place de acea persoana, stai linistit daca te place te place doar pe tine. Fugi si la un psiholog