| Boy91 a întrebat:

Salutare,am 28 de ani,acum aproximativ o luna am intalnit o fata divortata cu un copil,ne intelegem foarte bine,este exact genul de fata pe care mi-o doream, le-am spus si parintilor de ea, nici nu au vrut sa auda,"sa cresti tu copilu lu altul, poate te urmareste fostul ei sot si te bate" si tot din astea.Eu nu vreau sa ma despart de aceasta fata dar nici nu as vrea sa ma cert cu ai mei.

Răspuns Câştigător
| FreddieM a răspuns:

Cresc copilul sotiei de la 11 ani. Acu are 25 si tot copilul meu este, e student afara si am mare grija de el orice-ar fi. Copii care si-au dat cu parerea pe-aici trebuie sa mai creasca. Valorile pe care le demonstrezi tu aici sunt inestimabile, vei vedea ca vei construi un raport minunat cu el si va deveni chiar mai important decat familia care vrea sa te desparta de ei. Stima si respect.

Răspuns Apreciat de Editori
| Yurisa a răspuns:

Să ai copil nu e handicap, daca s-a intamplat, aia e, nu poti sa desparti mama de copil. Tatal copilului nu ar trebui sa aiba treaba cu tine. Stiu N de familii divortate (parintii unor prieteni) care si-au refacut viata. Nu vad problema in toate astea. E un sufletel si sa cresti fara tata nu e usor, eu zic sa te imprietenesti cu copilul si chiar daca tu si fata nu ajungeti sa va petreceti restul vietii impreuna macar copilul poate vedea in tine un exemplu, un om bun. E subiectiva treaba.
Problema cu parintii tai, iarta-ma ca iti zic, dar par foarte egoisti. Presupun ca ei isi imagineaza "vai nu e nepotul meu, e nepotul altora, vai de mine, nu o sa am nepot de fiu". O prostie din punctul meu de vedere. Cat despre faza cu bataia, sa fim seriosi laughing astea sunt SF-uri. Cazuri extreme exista, dar sunt rare, ai tai vor sa te sperie, nu mai pune botul la ce auzi, nu e viata lor, este viata ta si poti lua decizii pentru tine.

42 răspunsuri:
| GirlOnline81 a răspuns (pentru FreddieM):

Cred ca nici nu mai e nevoie sa spun pentru ce...
... Felicitări!

| Emma30555 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

E normal ca o mama sa și iubească și protejeze copilul, dar nu vad de ce amicii tai devin geloși pe copii. Tu spui ca e copilul pe primul loc, mi se pare normal, și dacă ar avea copii cu ei tot asa ar fi. Dar eu nu cred ca ele pun copiii pe primul loc, pur și simplu se poarta ca niște mame.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Emma30555):

Corect! Copilul e pe primul loc pentru mama. Atunci de ce sa iei de nevasta o mama care va pune pe primul loc întotdeauna copilul altuia, în loc sa găsești o fata fără copii? Zău ca nu îți înțeleg logica. Tu dacă ai avea de ales între 2 gemeni identici, unul cu un copil în custodie și unul fără, pe care l-ai alege?

| Emma30555 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Tu pui problema la modul pueril. Fiecare alege cum considera, dacă cineva se îndrăgostește de o persoana ce are copil e fiindcă asa simte e o alegere cu inima. Sunt situații mai rele când se îndrăgostesc de oameni fără caracter, de drogați etc, astea sunt alegeri toxice. Faptul ca are un copil cu altul nu e o crima.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Emma30555):

Discuția asta deja tinde la infinit. Degeaba încerci sa convingi pe cineva de "beneficiile" unei relații cu o femeie care are deja un copil, pentru ca asta este o absurditate pe care nimeni nu este atât de naiv sa o creadă. Sunt curios, dacă vei avea un băiețel, când acesta va ajunge mare ii vei recomanda și lui sa crească copilul altuia?

| Emma30555 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Eu nu am zis ca recomand, am zis doar ca nu sunt împotriva. Ideal este ca un cuplu sa pornească doar ei doi dar nu am ceva contra unei persoane ce are copil și se cuplează cu o persoana fără copil.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Emma30555):

"Ideal este ca un cuplu sa pornească doar ei doi" - mulțumesc, in sfârșit am ajuns undeva cu discuția noastră.

| mgtow a răspuns:

Au dreptate. Ea te ia drept fraier sa aprovizionezi financiar & cu locuinta unde sa stea ea cu copilul ei. Alea nu au dreptul la barbat sa se descurce singure cu ala mic asa cum au stiut sasi deschida membrele la omul nepotrivit

| sofisis a răspuns (pentru mgtow):

WTF? Ce pana mea de gandire e asta?

| mgtow a răspuns (pentru sofisis):

Gandirea viitorului de om independent. Cine are mucos sa se descurce nu sal tina un strain in carca lui. Ori singura fara belea dupa ea sau nimic

| sofisis a răspuns (pentru mgtow):

Eu oricum nu pricep de ce iti dai cu parerea despre ceva cu care tu esti paralel. Ce treaba ai tu cu femeile?

| Freya1 a răspuns:

Ai 28 de ani deci cred ca tu trebuie sa decizi ce vrei sa faci.Tu in primul rand ar trebui să fi pe picioarele tale, în chirie sau cu niste bani de casa deoparte nu sa stai cu ai tai pentru ca o sa iti faci o familie curând fie cu fata asta fie cu alta si cred ca la asta trebuie sa te gândesti in principal.Pe urma sa te gândesti de cat timp esti cu ea, ce sentimente ai pentru ea, ce fel de femeie e, daca te vezi in viitor langa ea si pe urma sa analizezi tu daca esti capabil sa iti asumi responsabilitatea de a avea grija de copilul altcuiva. Decizia e numai la tine nu la ai tăi.