| asperger3 a întrebat:

Salutare. Am aflat de la tatal meu ca bunicul bunicului meu a fost adoptat de catre cineva instarit, si as fi curios sa aflu istoria familiei. Mentionez ca NU stiu numele purtat inainte si ca din cate stiu respectivul a avut numai fete.
Unde as putea merge, la arhive sau la muzeul judetean, avand in vedere ca a fost o familie instarita sau POATE daca pastreaza dosare primariile din comune.
Si as plati vreo taxa ca sa studiez dosarele?
Va multumesc

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La muzeu n-ai ce cauta.
La arhive este posibil sa gasesti ceva, dar trebuie sa-i cunosti mai multe detalii: data nasterii, numele mamei /copiilor, etc.
Intrucat se tin secret informatiile despre adoptari, ai sanse mici de a afla mai multe detalii despre originile stra-strabunicului.

| umbra09 a răspuns:

La un detectiv particular vei gasi rezolvarea

| Aimwork a răspuns:

Vezi aici!
Esti in 2017, poti gasi orice pe net!
Mult succes!
https://www.myheritage.ro/