| Lov3Y0U a întrebat:

Am mai pus aceasta întrebarea aceasta, însă nu m-am lămurit.
Deci prietena mea s-a despărțit de mine azi pentru ca a zis ca are nevoie de o pauză.
Dar eu o iubesc foarte mult și nu vreau să o pierd.
O iubesc nespus de mult și am nevoie de ajutor...sa știu ce știu ce sa fac.
Sa știu la ce stiu la ce sa ma aștept
Cum se fac sa ma împac cu ea.
Am nevoie urgent!
Mulțumesc.
Vreau răspunsuri serioase, va rog și care ar putea sa ma ajute!

Răspuns Câştigător
| funnnyman32 a răspuns:

Salut! Te inteleg foarte bine si stiu prin ce treci, singura solutie e sa te schimbi putin, sa fii putin altfel. Ti-o fi cerut pauza ca s-a saturat de certuri si d-astea etc, dar stai linistit ca te iubeste, altfel nu-ti mai dadea pauze ci direct papucii s.am.d. Vrea sa-si puna ordine-n ganduri nu o presa, sa zica din obligatie da ne impacam.
Fii barbat stiu ca o iubesti dar crede-ma daca stai toata ziua calare pe ea cu telefoane, sms-uri nu faci nimic frate, ca ea stie ca o iubesti doar ca vrea putin sa fie in largul ei, tu nu trebuie sa faci nimic decat sa astepti aceasta pauza pe care ea a vrut-o.
Si femeile in general se plictisesc repede sa stii. multe vor o pauza, pentru ca mai e si alt Macho pe la mijloc si vrea sa vada care e mai viteaz. gen 7 0 80 % dintre ele fac asa, cu ' Cred ca avem nevoie de o pauza' Si barbatu de ce draga mea cu ce ti-am gresit? si ea de acolo cu nimic dragul meu dar vreau sa luam o pauza.laughing Specifica si tu varsta ta, a ei, sincer chiar as putea sa te ajut cum stiu eu mai bine, ca si mie mi s-a intamplat asta de 2 -3 ori cu pauze de 1 saptamana. 2 saptamani ceva de genul. si nu ma simteam deloc bine primele zile fara ea,. mai ales ca statea la maica'sa. primele doua zile eram disperat cu telefoane, sms apeluri vocale in care ii ziceam ca o iubesc, le vedea dar nu imi raspundea, si de acolo m-am intrebat. Ba? eu asa prost sunt oare? unde e orgoliul meu de mascul barbat ALPHA? wtf? ma rog de o femeie? nu cred. Si am lasat-o usurel sa vina singura innapoi, ea era obisnuita sa o sun eu mai des, ba cu mesaje toata ziua. Pe urma vazand ca din a 2a zii numai primea mesaje s - o fi intrebat ce o fi cu mine si asa mai departe si imi trimite ia intr-o dimineata ' Buna iubitu meu., ce faci? si asta a fost ultimul mesaj care mi l-a dat dupa inca unul de ce nu raspunzi? wtf' dupa aceea venise la usa la mine ca de ce nu ii raspund la mesaje ca de ce n u o mai sun, mare scandal ce imi facuse cu vecinii noaptea)). Dupa aia i-am spus mai fetito ai vrut o pauza da? Tu stii cum m-am simtit eu iubindu-te pe tine? ca un. sa numai zic. MI-a zis ca are nevoie de o pauza de 1 saptamana dupa asta, ma certasem si eu cu ea rau, ca sa se mai gandeasca daca se impaca cu mine sau nu. iar in acest timp a stat la mine dar nu am facut nimic, sau sa ma ating de ea decat vorbeam asa ca niste prieteni, care se vad din an in Paste!
Pana la urma m-am impacat cu ea, dar m-am despartit dupa 6 luni. deci omule, cea mai mare greseala e sa fii scai dupa o femeie, ca ea te miroase din start ca esti un copilas, si cauta pe altul, crede-ma am fost in situatia ta si m-am simtit ca ultimul om, iar de atunci nu prea m-am mai aruncat asa in relatii, ca, cred eu rar mai exista o persoana buna care sa faci ceva de viitor. deci daca crezi ca poti sa vorbesti cu ea, chiar daca ti-a transmis ca doreste pauza aceasta, du-te intr-o zii la ea si vorbeste deschis ca te simti aiurea fara ea, ca erati foarte frumosi impreuna etc, si nu vrei sa va despartiti vreodata, ca ea e singura fata cu care ai vrea sa te insori etc baga si tu 2 -3 vorbe cu susta, ca nu ai vrea sa o pierzi pentru nimic in lume, mai gasesti tu cate ceva. sa o impresionezi putin. iar dupa aia ii spui sa nu uiti ce am vorbit, cand dai sa pleci, te rog frumos sa te gandesti la noi '.
Bafta! daca crezi ca te-am motivat putin, mai vorbim, numai bine! si mai revin-o cu un mesaj ceva happy

| Lov3Y0U explică (pentru funnnyman32):

Avem amândoi 16 ani.
Facem 17 în vara

| funnnyman32 a răspuns (pentru Lov3Y0U):

Acum depinde cel mai mult de ea, ce așteptări ar putea avea de la tine. Nu trebuie să lași garda jos în niciun fel că asta dă dovadă că nu te intereseaza de ea asta va înțelege.
Fii dulce cu ea, chiar daca nu are chef să vorbească, eu zic să te duci la ea cu niște flori să o mai imbunezi puțin

| Lov3Y0U explică (pentru funnnyman32):

Eu am mai inteles din unele răspunsuri ca trebuie sa o las în pace...sa nu o bag în seama câteva zile.
Ce ar trebui sa fac?
Nu mai bine vrei sa vorbim pe wapp?

| Lov3Y0U explică (pentru funnnyman32):

Eu am înțeles din alte răspunsuri ca ar trebui să o ignor, sa nu o bag în seama câteva zile.
Și nu știu dacă e tocmai bine.
Nu vrei mai bine sa vorbim pe wapp?

| funnnyman32 a răspuns (pentru Lov3Y0U):

Salut men. De multe ori insistenta nu aduce la nimic bun. Nici chiar sa nu o bagi in seama, totusi sa existe pe langa tine, chiar daca numai e la fel cum era inainte continua sa speri. Stim cu totii ca sunt multe fete in lumea asta. dar greu gasesti o dragoste adevarata sa te tii de ea cu ochii din cap, sa nu o pierzi chiar foarte rar. Pentru ca acum nu mai conteaza deloc ce ai in cap, ci ce ai in portofel sau ce detii. Ea iti scrie macar? sau ii scrii doar tu? si cat timp ti-a dat pentru pauza aia?)

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca prietena ta te iubea cu adevarat, nu-ti cerea pauze!
pauzele nu exista in dragostea adeavrata, pentru simplu motiv ca nu poti trai fara persoana iubita!
Pauza ceruta de fata este de fapt o scuza ca sa te anunte in curand ca te paraseste!

Niciodata, dar absolut niciodata o persoana indragostita nu cere pauze, asta este un mare bulshit carea sa-ti spuna ca nu-i mai apsa de tien, ca vrea sa se desparta, sau ca sia- gasit pe altcineva. Eventual sa provoace un scandal ca sa poate sa-ti spuna ca nu mai are chef sa fie cu tine.

Daca s-a ajuns la acest punct in relatia voastra, tin sa-ti spun ca nu mai exista viitor impreuna. fata deja a incheiat aceasta relatia, este doar o chestiune de timp sa-ti comunice.

| OldSoul a răspuns:

Ti-se citeste disperarea in intrebare, si daca esti asa de disperat si obsedat dupa ea si in realiate, o vei sufoca, deci prin urmare normal ca vrea o pauza, are si ea nevoie de timp pentru ea, iar daca tu nu poti sa-i oferi aceast "privilegiu" e normal ca ea sa incerce sa scape din colivia imaginara in care se afla, iar asta va reusi doar printr-o despartire.
Deci trebuie sa-i oferi libertate, toata treaba asta cu iubirea e mai mult un joc de seductie, cine cedeaza, pierde, tu ai cam cedat, trebuie sa te tii tare si sa fii "nepasator" daca vrei sa ramana atasata de tine, daca esti foarte deschis si mereu la dispozitia ei se plictiseste de tine si in scurt timp se va termina totul.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Vrea sa îi lasi puțin spațiu... Poate o sufoci. Poti sa o lasi si tu 1 sapt si pe urmă o suni, daca îți răspunde bine, daca nu se desparte de tine si asta e. Eu îți recomand să îți faci planuri pentru ambele scenarii. Daca a spus ca a vrut o pauza ori o sufoci tu ori are pe altcineva, asa ca ia si vezi in ansamblu toată situația.

| Savantul2017 a răspuns:

Din pacate prietena ta nu te iubeste, e foarte probabil ca deja are pe altcineva.Se vede ca o iubesti dar trebuie sa treci peste, nu este vina ta, pur si simplu nu a fost sa fie.Nu te mai agata de relatia asta, iesi, distreaza-te si incearca sa iti faci o noua prietena.

| AndradaMircea a răspuns:

Bună! În primul rând, care bănuieşti că ar fi motivul pentru care ea simte nevoia de o pauză? Fie v-ați certat mai grav în ultima vreme, fie are nişte probleme indiferent de ce natură, etc., spune-mi cam care ai bănui că este cauza dorinței ei de separare temporară.
Înțeleg perfect că o iubeşti şi că durerea e greu de suportat. De cât timp sunteți împreună şi cât de bine o cunoşti? Poate îți ascunde ceva dacă îşi doreşte o pauză, poate o altă relație, orice. Nu o forța, nu te ruga de ea să vă împăcați. Crede-mă, nu trebuie să te înjoseşti, iar MOMENTAN încearcă să îi oferi spațiu, are dreptul. Însă important este motivul pentru care îşi doreşte asta.

| Lov3Y0U explică (pentru AndradaMircea):

Sunt împreună cu ea de 4 luni.
Și o cunosc destul de bine!
Și ne cam certam în ultima vreme...

| AndradaMircea a răspuns (pentru Lov3Y0U):

Înțeleg. Lasă-i spațiu, nu o forța. Mai încearcă să o contactezi după ce trece puțin timp şi întreab-o ce are de gând. Nu poți să stai după o relație în cazul în care ea nu şi-o mai doreşte. Însă fii puternic, vei fi ok.

| Zimmer_Florin_1985 a răspuns:

Intai gandeste-te unde ai fi putut gresi in relatie, nu fi posesiv (macar incearca, fetele vor acel sentiment de libertate, nu vor sa fie controlate de cineva cum nici tu nu vrei sa fi la randul tau), calculeaza cam ce ai putea sa faci sa se simta mai bine langa tine, si incearca sa faci cu ea activitati preferate de ea un timp, incercand sa iti dai seama ce vrea de la tine si ce nu-i place, si schimba-te dupa placul ei, daca o iubesti, dar fa-o cu cap, nu actiona prea impulsiv.