| Lov3Y0U a întrebat:

Am nevoie de ajutor sa nu mai fiu gelos!
Rog seriozitate, mulțumesc.
Sunt în niște momente critice!
Mulțumesc anticipat!

8 răspunsuri:
| Parmalat a răspuns:

Daca faci sex cu alta tipa iti trece gelozia instant.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Gelozia este o boală, nu se poate trata cu sfaturi pe net, ci cu sedinte de psihologie, multi barbati din cauza geloziei bolnavicioase si au omorît nevestele, prietenele, din cauza ca o banuiau pe femeia aia de infidelitate, fara motive serioase, femeia poate statea peste program la serviciu sa rezolve situatiile legate de muncă, si acasa cand ajungea, sotul o bătea pe fondul geloziei lui, amestecate cu alcool.

| T0T a răspuns:

Asta numai tu poți schimba.

| Clorox a răspuns:

Nu fi generos! Punct, totul tine de tine, degeaba iti zic eu daca tu nu ai vointa s-o faci.

| WaterDrop a răspuns:

O poti insela cu alta persoana ca sa schimbi gelozia cu sentimentul de vinovatie happy

Sauu, te poti gandi ca nu o detii si este libera sa faca ce vrea ea, pentru ca asa si este.O relatie nu ar trebui sa insemne mai putina liberatate pentru persoana cealalta. Daca tu consideri ca ea te inseala, inseamna ca nu esti indeajuns de bun incat sa nu aiba ea nevoie sa faca asta, pentru ca nici o femeie nu va insela niciodata atata timp cat are tot ce`i trebuie langa ea.Problema este deci la tine, nu la ea.

| Daniel9988 a răspuns:

Depinde daca ai motive sa fii gelos. Poate problema e la ea, nu la tine.Probabil ea chiar iti da motive de gelozie.

| PsihologMariusIftimie a răspuns:

Cred ca este important ca ai ajuns sa constientizezi faptul ca esti gelos. Intr-adevar, o abordare serioasa a geloziei ar presupune interactiunea cu un psiholog specializat in consiliere sau psihoterapie. Lipsa capacitatii de a ne gestiona emotiile are consecinte dintre cele mai grave, ajungandu-se pana la auto-flagelare, suicid sau omucidere. Nu mai vorbesc despre pierderile de resurse, relatii sau joburi, cauzate de dificultatea de concentrare pe sarcina.

Si chiar daca efectele sunt atat de serioase, imagineaza-ti ca pot ajunge la rezultate semnificative cu clientii mei in 3-4 sedinte. Iar asta cu toti clientii, fiindca lucrurile pe care ei le asimileaza nu au un nivel de dificultate care sa ridice probleme. Daca intri pe profilul meu gasesti link catre blog, unde ai datele mele de contact si incepem! Te astept!

| Savantul2017 a răspuns:

Trebuie sa explici prin ce situatie treci mai detaliat, poate ca ai motive sa fii gelos sau nu ai si atunci ai o problema grava(gelozia iti face cel mai mare rau tie, apoi ei si relatiei voastre).