| NicolaeMarian a întrebat:

Salutare!
Am nevoie de putin ajutor din partea voastra, si sper sa existe cineva care a trecut prin aceasta problema.
Sunt intr-o relatie de un an si jumatate cu o fata din Filipine si am decis sa ne casatorim.Eu plec pe 10 ianuarie 2023 in FILIPINE si ne vom casatori acolo.Problema este ca nu stiu cum se poate obtine viza pentru Romania,si nu stiu nici macar pentru ce viza trebuie sa aplice ea...cea turistica, de lunga sedere sau de reintregire de familie? Noi urmand sa ne intoarcem impreuna in Romania unde si locuiesc.Problema este ca din ce am inteles trebuie cumparat biletul de avion mai intai dus-intors, dar daca eu platesc 1300 de dolari pentru biletul ei si nu i se acorda viza,ce se intampla cu banii, ii pierd? Sper sa existe cineva care ma poate ajuta.Va multumesc si sper ca cineva dintre voi sa ma puteti ajuta.

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca te căsătorești acolo cu ea, ar trebui sa ti se dea viza fara nici o problema. Daca nu mă înșel, prin căsătorie ea primeste și dreptul de a avea cetățenie română.

| NicolaeMarian explică (pentru cristi202):

Salut!
Da noi ne casatorim la ea in tara si avem toate documentele, mai putin certificatul de casatorie, urmeaza dupa casatorie, nuta are loc pe 18 ianuarie imediat dupa ce ajung acolo pentru ca nu pot sta mai mult de 30 de zile.Problema este ca ambasada Romaniei din Filipine este suspendata, ambasadorul si-a dat demisia.Stiu ca mai sunt doua consulate in Filipine. Oare pot merge si la consulat sau doar la ambasada? Ce nu inteleg eu, este de ce sa cumpar biletul de avion inainte. Daca nu ii da viza ce fac?
Cetatenia stiu ca se da dupa vreo 3 sau 5 ani in Romania.Multumesc mult pentru raspuns.

| NicolaeMarian explică (pentru cristi202):

Cristi,ai idee ce viza are nevoie?

| cristi202 a răspuns (pentru NicolaeMarian):

Daca ambasada e suspendata, ar trebui sa meargă și la consulat. Daca nu, situația ta nu e tocmai roza.
Nu le am cu vizele. Ce știu e toți prietenii mei sunt plecați prin străinătate, și care s-au căsătorit dintre ei nu au avut niciunul probleme cu obținerea vizei.

| NicolaeMarian explică (pentru cristi202):

Ok,mersi mult pentru raspuns Cristi. Sper sa nu fie nici-o problema cu viza.O zi frumoasa!

| cristi202 a răspuns (pentru NicolaeMarian):

Cu drag!