| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. Am o relatie de mult timp, acum traim impreuna. Ambii lucram, el poate sa mai gaseasca ceva suplimentar dupa serviciu si de multe ori vine tarziu acasa, chiar si la ora 22. Uneori lucreaza si sambata, uneori si duminica. Practic petrecem putin timp impreuna. De iesit in 2 nu prea iesim, doar daca mergem la parintii mei sau ai lui sau este vreo zi de nastere. Cand il rog sa se straduie sa vina mai devreme sau sa nu lucreze chiar in toata ziua ca sa mai stam impreuna, el zice ca trebuie de lucrat sau ca asa se primeste sa vina tarziu de la lucru. Ceea ce si mai tare ma infurie, este cumatrul nostru (am botezat baiatul lui). Si poate nu cumatru in sine, cat atitudinea iubitului fata de el. Daca aceluia ii trebuie ceva ajutor, prietenul de indata pleaca, ma poate lasa si singura. Apropo ei sunt colegi de munca, acolo s-au cunoscut. Ma doare foarte mult chestia asta. Imi pare uneori ca pentru iubitul meu e mai important acel cumatru decat eu. De cate ori am vorbit pe tema asta, tot timpul mi-a zis sa ma linistesc si sa nu ma gandesc mult la asta. Nu pot. Nu mi se primeste. Cumatrul profita de bunatatea iubitului meu si il foloseste cand ii convine. Ne gandim la toamna sa ne casatorim si discutasem sa mergem sa ne interesam de local, biserica etc., mai ales ca este in concediu. Dar uite ca ruda asta a noatra s-a apucat de reparatie si omul meu e prezent acolo si vine tarziu acasa. Eu imi ies din minti uneori. Cam asta e situatia la mine. Plang mult din cauza asta. Nu stiu cum sa procedez.

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din ce ai scris aici, Cumătrul ăsta nu-mi place nici mie. Nu știu cum să-ți răspund tradițional, așa că o să-ți las niște întrebări ajutătoare:

1) Ce înseamnă Cumătrul pentru el? Ce înseamni tu pentru el(nu pentru Cumătrul, pentru prietenul lui, viitorul tău soț)? Cine e Cumătrul și cine ești tu în viața lui?
2) Cu ce ochi îl vezi tu pe Cumătrul? Nu cumva ești doar geloasă pe o prietenie și atât. A existat vreodată un moment care te-a făcut să-ți pierzi încrederea în Cumătrul?
3) Cumătrul întoarce vreodată favorul?
4) Care e modulul muncii viitorului soț? Muncește pentru bani, corect? Dacă da, ce vrea să facă cu bani, cum se exprimă? Vrea un viitor mai bun sau un viitor mai bun alături de tine?
5) Merită să plângi? Merită să cauți sfaturi pe un site online? Nu ar fi mai bine să vorbești și să te deschizi cuiva implicat direct în acțiunea asta care te distruge?
6) Ești sigură că nu te afli prinsă într-o relație toxică, ce te seacă de puteri? Dacă ajungi să crezi asta, renunță!

Și acum, încearcă să te gândești puțin. Vreau doar să-ți spun că primele patru întrebări sunt întrebări de rutină, ca să te cunoști tu pe tine mai bine. Tu gândește-te la a cincea. Cu cine ai putea vorbi? Cu viitorul soț? Ce ai obține? Aceleași vorbe-n vânt? Dar cu Cumătrul te-ai putea înțelege? I-ai putea arunca în fată situația prin care treci?

Sau poate altceva e la mijloc. Mai bine ajută-l și tu pe Cumătrul cu reparația, că poate mai prinzi un moment de respiro și cu el și cu celălalt. Implică-te, află ce se întâmplă și decide-te: mergi înainte cu omul ăsta, sau pui punct și mergi înainte fără el și fără Cumătrul. Ai grijă că dacă mergi înainte cu el și nu știi să pui virgula în propoziție, îți vei frânge drumul.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mai ia-ti si tu un al dopilea serviciu. Va va fi util din toate punctele de vedere: veti avea mai multi bani, deci in timp el va munci mai putin; vei fi mai ocupata si deci nu vei mai suferi ca esti nebagata in seama; vei deveni mai intelegatoare, caci vei vedea si tu cum e sa muncesti atat de mult si vei fi prea obosita sa il mai cicalesti; o sa-ti ofere un scop suplimentar in viata si vei fi mai putin geloasa pe cumatrul vostru.

| relian a răspuns:

Dupa cum te exprimi esti din R Molldova, la voi orice este normal laughing asa ca nu vad sa ai vreo problema laughing

| valea20 a răspuns (pentru relian):

Da, sunt din R.M., dar nu cred ca are vreo importanta tara de origine. Situatia data poate fi la orice om, din orice tara. Ce ai avut in vedere prin "la voi orice este normal"?

| relian a răspuns (pentru valea20):

La voi cei din RM totu este normal,adica daca ceva este i/logic,pentru voi totu are logica,iar daca nu are faceti voi sa aiba laughing. Sunteti niste oameni foarte dificili,fiecare cu propria parere, vedeti lucrurile numa cum vreti voi, deci cate mi/lioane sunteti atatea pareri, atatea idei, toate bune laughing Nu stiu eu am cuno'scut destui oameni de acolo, nu te poti i/ntkelege cu ei nicicum.Voi nici intre voi nu prea v a puteti intelege.Cu barbatii tu ca femeie nici o sansa laughing aia sunt pe drumul lor, nu i poti abatme nicicum.Ei asa vad asa cred ca e bine si/ logic sa fie.Asa sunt toti oamenii din RM indiferent ce studii au.De aia am spus ca nimic nu este anormal la voi.Nu stiu cum de ti se pare tie ca barbatu tau nu e destul de romantic laughing

| Freya1 a răspuns:

Am triat si eu cu unu 8 ani de zile si la fel era,doar ca el era asa cu seful lui sau cu oricine altcineva cu care se imprietenea.
Venea tarziu acasa,statea dupa program,mergea cand ii suna telefonul,cand era liber dormea sau isi gasea de treaba,nu ma baga in seama decat cand avea el nevoie si cand mergeam la ai mei.A mai spus cineva aici, vrea sa fi femeia de la cratita ce ii faci menajul si esti acolo atunci cand are el nevoi sexuale, si toate astea pentru ca ori nu te iubeste si nici nu stie cum sa o faca ori pentru ca "l-ai invatat prost".
Eu ca sa ii arat ca il iubesc si ca vreau sa il ajut de-a lungul timpului ii gateam, nu il cicaleam, nu ii interziceam ii faceam si baie cand era obosit etc si asa s-a invatat.Iar cand am inceput sa ii spun ca am si eu nevoie de atentie, afectiune si timp zicea deh...Mereu avea concepitia aia ca "unde si cum te mai duci tu dupa atata vreme".
Demonstreazai ca esti importanta si nu stai in el, ca poti sa te descurci si singura si nu esti nevoita sa te inchini la el sa te bage in seama.Ia o pauza, iar daca nici dupa asta nu ii vine mintea la cap pleaca, pentru ca vei ajunge sa il inseli din dorinta de iubire, atentie, afectiune.

| Hammurabi a răspuns:

După ceea ce povestești e clar că vei fi "nevasta la cratiță".
El e genul ăla de bărbat care își dorește o nevastă doar pentru satisfacerea nevoilor lui, iar în rest, să nu fie nevoie să o bage în seamă, să nu fie deranjat, să nu-i strice nimeni programul lui.
Eu, în locul tău, nu aș mai continua relația cu el. Nu cred că te așteptă nimic bun în viitor.

| AliGab a răspuns:

Te desparti de el si gasesti unul care sa stie sa te aprecieze

| Începătorul988 a răspuns:

Buna. Poate face asta pentru a strange mai multi banii. Nu trebuie sa te infurii pe el.

| valea20 a răspuns (pentru Începătorul988):

Stiti, este o vorba...citi bani ai avea tot nu-ti ajung...eu inteleg chestia asta, dar trebuie traita viata, miine nu stii ce poate fi

| Începătorul988 a răspuns (pentru valea20):

Pentru a iti trai viata ai nevoie de banii. Ca nu te poti duce-n club, sau in vacanta fara banii.

| Romanul86 a răspuns:

Spune-i să divorțeze de cumătru dacă te vrea pe tine!
Spune-i la cumătrul acela așa de față cu iubitul tău : Ce tot îl înveți pe omul meu să fie împotriva mea, să nu putem fi împreună, să-l lași în pace!
Ia atitudine pentru că în viață mulți cumetri și cumetre o să îți apară.
Deci, ai înțeles fă război cu acești cumetri.