| DeeaRoxana a întrebat:

Salutare! Am și eu o curiozitate și aș vrea să aflu și părerea voastră...
În prietenia cu o persoană de sex opus e clar că trebuie stabilite anumite limite pentru ca nici unul din voi să nu cultive sentimente romanice. Acum, dupa parerea voastră, care ar trebui sa fie aceste limite? Sau mai bine spus, care sunt?

Răspuns Câştigător
| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Un băiat cu o fată nu pot fi prieteni, decât dacă din această prietenie, se va ajunge sau nu la o viitoare căsătorie.În rest interacțiunile dintre un băiat și o fată se pot desfășura la nivel de colegi de școală, colegi de muncă sau vecini.Cu siguranță nu îți permiți aceleași subiecte de discuție, sau să te porți, să o tratezi, sau să o suni și să-i dai mesaje la ce oră ai tu chef cu o vecină față de cum te comporți, cum o faci cu o prietenă.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Orice provocare adanceste relatia. Daca te abtii, atunci poti tine distanta.
Evita sa ramai in doi cu persoana nedorita, mai ales in anturaje "dubioase".
Si un "Nu" poate fi provocator!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu sunt. Ce cultivi în sufletul tău e treaba ta, comportamentul contează.

| Freya1 a răspuns:

Degeaba nu faci anumite gesturi,daca iti place o persoana sau esti atras de ea oricum vei dezvolta sentimente.

Da,daca vrei sa te abti din a le exterioriza trebuie sa păstrezi distanță fizică,sau verbală (nu complimente,romantisme, alinturi, atingerii, pupături, imbrarisari)

| Zuzu1991 a răspuns:

Centura de castitate si pentru tine si pentru ea
nu stiu de unde ai scos-o, dar intrebarea ta e total pe dinafara!

sentimentele romantice NU pot fi controlate, mai ales la oameni care se vad zilnic

| Sophieka a răspuns:

Limite stabilite ar trebui impuse si cu noi insine, si cu membrii familiei, amicii, vecinii, prietenii de sex opus, colegii, partenerul de viata.

Fiecare vede lucrurile diferit iar daca tu iti doresti sa nu cultivi sentimente romantice cu o persoana de sex opus te vei comporta normal, fara atingeri, fara intrebari intime, fara trimiteri de pupici prin sms / Facebook, fara cuvinte siropoase etc. Deci un mod de a te comporta ca si cum te comporti cu un vecin sau un coleg iar daca persoana de sex opus incearca la mai mult, eu sunt genul care spune clar de la inceput ca nu vreau si ca nu accept sa intindem coarda.

| geoconda a răspuns:

Nu cred că există limite, totul e întâmplător. Si daca iti propui sa faci ceva, adică să Nu vă vorbiti cu un alint gen, păi este foarte greu să te abții, atâta timp cât iti impui.

| Hope1992 a răspuns:

Daca iti doresti doar o prietenie frumoasa cu o persoana de sex opus pur si simplu nu trebuie sa faci gesturi romantice in directia lui si nici sa aveti conversatii care pot fi catalogate ca flirturi.
De obicei cel mai bine e sa fiti amandoi intr-o relatie.Dar si daca sunteti singuri se poate. Stabiliti de la inceput.
Gesturi acceptate:imbratisari,dar nu foarte lungi,sa vorbesti cu el,sa il asculti.
Gesturi interzise: dormit la el, pupat, flirtat, sa fii geloasa daca se imprieteneste si cu alte fete(dar aiic iti dai seama ca tu simti ceva), nu te interesezi de fostele lui relatii.
Ideea e sa nu fiti atrasi unul de celalalt sub nicio forma.big grin (mi-e greu sa gandesc acum)

| împreunăfacembine a răspuns:

Nu știu dacă ar trebui impuse limite sau ar trebui trăită viața cu fiecare experiență care vine.

Consider că dacă chiar ar fi cazul să vă apropiați, dar nu vă doriți asta, atunci discutați împreună acest subiect.

| DeeaRoxana explică:

Eu am gasit un tabel interesant:
1. stați în grup, nu singuri
2. vă cunoașteți, nu vă faceți confidențe
3. conversati, nu flirtați