| h379m3973423 a întrebat:

Salutare,
Aș dori o perspectivă din partea doamnelor și domnișoarelor la: Ce i-ai spune soțului/persoanei cu care îți dorești să te măriți când acesta îți spune că ar fi mai bine să plece în străinătate câștigând între de 4 și 5 ori mai mult pe același post decât acum?(acum câștigând 4000lei net/luna)

Desigur, factorul decisiv ești tu căci pentru tine ar pleca sau nu.

12 răspunsuri:
| anabelisa a răspuns:

Perspectiva mea este foarte simplă și la obiect.
Având în vedere faptul că, relația dintre tatăl și mama mea s-a degradat treptat, odată cu plecarea lui să facă mai mulți bani în străinătate, sub nicio formă nu aș accepta să am la rândul meu o astfel de relație, la așa mare distanță, care practic încet și sigur nu mai are niciun viitor, rezumându-se doar la 2-3 veniri pe an în România și atât. Nu i-aș spune respectivului decât că plecăm amândoi sau niciunul.
Bineînțeles, asta nu înseamnă că nu sunt și cazuri fericite, dar cred că sunt puține.

| Violleta2022 a răspuns:

Ca mergem impreuna sau nu pleaca nici unul!
De altfem eu si sotul chiar am procedat asa, emigrand toti odata, unde suntem si azi, fiindca avem dubla cetatenie.

| cristimihailov a răspuns (pentru Violleta2022):

Buna Jassmina,
Permite-mi intrebarea te rog: unde sunteti acum?

| Violleta2022 a răspuns (pentru cristimihailov):

Sydney, Australia

| cristimihailov a răspuns (pentru Violleta2022):

Mercichappy
Eu in Perth happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru cristimihailov):

Ma bucur pentru tine!
Primavara insorita si imbelugata sa aveti!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

"(... ) pentru tine ar pleca"
De ce pentru tine, și nu pentru el, ori pentru amandoi? Dacă aveati copii, ar fi spus că pleaca pentru a le asigura viitorul. Dar așa, nu te apuci să ridici case pentru copii (inca) nenascuti. Eu zic că ar merge mai mult pentru el, fiindcă ii surâde oferta, perspectivele etc.winking
De ce nu mergeti impreuna? Dacă câștigă de 4-5 ori mai mult, probabil că te va sprijini până reusesti să obtii si tu un job, pe-acolo.

Cândva, citisem, aceste cuvinte: "if you have loved a man, you will love to give the other person as much freedom as possible. If love cannot give freedom, then it is not love (parcă, apartin lui Osho)

Nu stiu ce să zic, dacă-i dai prea multa libertate, vezi tu dacă se intoarce singur sau cu vreo "soață" și un copil.

| Mosotti a răspuns:

Daca pleaca, s-a cam dus relatia in general. Iti gasesti pe unu care sa stea cu tine, nu departe luni sau ani, de ce te mai mariti cu el atunci?
Si oricum omul are niste nevoi fiziologice, daca stai prea mult singura sau el prea mult singur, s-ar putea sa te uiti la altul si el la alta.

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu nu cred ca face asta pentru persoana iubita, ci o face mai mult pentru el. Oricine s-ar gandi sa plece daca ar avea sansa sa castige de 5 ori mai mult. E normal sa isi doreasca mai mult pentru el...si pentru persoana iubita. Daca as fi in locul tau as pleca si eu cu el. Ce sa faci in Romania cand in alta tara ai sanse la un trai mai bun? Poate daca nu esti legat prea tare de tara asta...

| Eireann a răspuns:

As alege sa plecam impreuna. Am plecat singura si am reusit incet - incet sa imi construices o cariera si o viata aici dar sunt sigura ca in 2 este Mai usor.

| LostForForever a răspuns:

Nu sunt Femeie nu sunt domisoara nici fata -_- bro )))

Poți face și in România bani ori unde poți face bani este de ajuns sa vrei cu adevărată sa muncesti și sa nu te duci cu bani la aparate la alte rahturi și ai sa vezi cum sa strâng bani dacă te iubește cu adevărată nu pleca nica ieri acolo lângă tine rămâne poate munci și in România și aicia se câștiga bine

| MariaEElena0505 a răspuns:

I-as spune nu. Poate sa câștige și in România 8000 de lei sau chiar mai mult dacă este inteligent. Am in familie cazuri, in caz ca cineva spune ca in România nu se poate. Dar bineinteles, trebuie sa fii foarte muncitor. In afara intr-adevăr salariile sunt mai mari, dar și costurile sunt mari.

Eu i-as spune nu. Nu vreau o relație la distanță din simplul motiv ca nu cred ca ar tine.