| ROB3RT89 a întrebat:

Salutare baieti si fete,doamne si domisoare si sa nu uit si de barbati!
Dupa cum stiti,suntem in secolul 21, mileniul 3 si anul 2018(ce a mai ramas din el)
Gandiri diferite,perceptii diferite si evident rezulta o mica "incompatibilitate" intre generatii.
Sunt curios,voi ce preferati?
O relatie clasica si de lunga durata sau aventuri si distractii?
Argumentati si fiti sinceri!
Daca preferati prima varianta o faceti ca vreti sau e vorba de influenta parintilor,prietenilor, conostintelor sau pur si simplu faceti ce simtiti?!

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Omul, orice perceptie ar avea, orice ganduri, orice fapte, tot se gandeste la o relatie stabila si de lunga durata, pentru ca asta vrea, valabil si pentru femei si pentru barbati. Din moment ce ai cazut de acord ca relatia dintre voi doi este una oficiala(si cu speranta sa fie lunga), orice fapta care duce la divort, este imorala, josnica, si urata. Daca vrei aventuri nu trebuie sa intri intr-o relatie, asta e opinia mea. Daca singura ta modalitate de a avea o aventura este sa minti persoana respectiva ca o placi si ca vrei o relatie cum doar in povesti exista, atunci esti slab rau ca persoana si caracter(vorbesc de oameni in general), si ranesti foarte mult.

Eu in acest moment caut persoana care se potriveste cerintelor mele, pe drum pot exista mici aventuri, dar niciodata nu spun ca iubesc sau ca vreau o relatie! Niciodata!

41 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ceva stabil nu gasesc deloc asa ca raman pe plan schimba tot ce poti. Se promoveaza chestiile astea traficul de persoane si tot ce tine ca sa strice o relatie pentru a scadea rata natalitatii apoi instaurarea noului ordin mondial.

| RAY a răspuns:

Nici una nici alta, o relatie de lunga durata cere credinta oarba, a crede in cineva ca spune adevarul, e doar o amagire, false sperante, o aventura = nu sunt genul de asa ceva plus ca fara banii nu ai parte de asa ceva, plus multe bts

| ROB3RT89 explică (pentru RAY):

Ray,dupa raspuns si la ce raspunsuri dai pe aici, tu ai vazut "pasarica" doar in filme pentru adulti.
Ca majoritatea, societatea sau programare sociala cum vrei tu sa-i spui va spala creierul bine rau de tot.
Si vad ca are si succes din moment ce unii dintre voi sunteti asi in a gasi sucuze.
Ceea mai populara "daca nu ai bani nu ai nici succes"
Eu zic ca ar fi cazul sa va mai schimbati perceptile, asta sa nu ajungeti la punctul cand e prea tarziu sa mai faceti ceva!

| RAY a răspuns (pentru ROB3RT89):

Eu spun sa pui mana pe o carte de biologie

| ROB3RT89 explică (pentru RAY):

Ok,asa am sa fac!

| RAY a răspuns (pentru ROB3RT89):

Eu am vrut sa spun ca o relatie inseamna credinta oarba atat,nu trebuie sa fac sex sa stiu asta,orice om rational stie asta,e constient asta,e doar o credinta atat,fara a stii nimic, fara a cunoaste nimic,astept si contrargumente desigur,astept sa imi dovedeasca cineva stiintific ca pot avea incredere intr o femeie ca spune adevarul,pana atunci nu cred in povesti, iubirea e doar amagire,sperante,iluzi exact ca credinta in dumnezeu macar dumnezeu nu te minte,nu te tradeaza,nu e un fals,ipocrit,deci e de preferabil sa crezi in personaje fictive decat in cele reale,desigur nu vorbim de a fi nebun laughing eu am iubit mai o data am fost tradat apoi de mai multe ori am patit ce sa cred,nu cred in nimic, a crede este o prostie, cunosc, stiu ca exista pers care ma iubesc, de asta nici nu ma bag in relati ca nu cred in nimeni si nimic vad ca uni ma judeca ca nu cred, sa creada ei

| ROB3RT89 explică (pentru RAY):

Nu trebuie sa-ti dovedeasca nimeni, uita-te putin in jur.
Ca tine mai sunt si altii.
Cum sunt si altii care sunt in relatii/casnicii si sunt fericiti si impliniti!

| RAY a răspuns (pentru ROB3RT89):

Exista si cazuri fericite desigur

| Freya1 a răspuns:

Prima varianata.O relatie clasica si de lunga durata.
De ce? Pentru ca asa sunt eu nu ma influenteaza nimeni si nimic, ci pur si simplu nu pot sa ma culc cu barbati in stranga si in dreapta fara sentimente si doar pentru distractie, ca nu mi se pare ca pentru mine ca si femeie este distractiv sa ma stie 3 orase cat sunt de "vesela".
Am avut o relatie de 8 ani si acum din nou alta de ceva vreme...

| SilentRain a răspuns:

O relatie la modul "old school" presarata cu o mentalitate "out of the box "

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Orice om ok la cap isi doreste stabilitate.

| Dismally a răspuns:

O relatie clasica de lunga durata, clar. Nu vad rostul aventurilor, adica pentru ce? Pentru a bifa cat mai multe femei/barbati cu care ai petrecut o noapte? Conteaza calitatea nu cantitatea si o relatie implica mult mai multe lucruri nu doar o partida de sex precum aventurile. Asta cred, asta simt, asta consider ca este bine pentru mine, nu ma poate influenta nimeni si nici eu nu incerc sa influentez pe cineva sa isi schimbe modul de viata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dismally):

Nu conteazã cantitatea, dar calitatea cum poate fii comparatã daca existã doar una/unul?

| RAY a răspuns (pentru Dismally):

Nu ma poate influenta nimeni si nici eu nu incerc sa influentez pe cineva sa isi schimbe modul de viata.

de acord cu tine, dar un baiat de 15, 16 ani ce sa faca? sa se insoare pentru a avea acces la sex? cred ca ceea ce afirmi tu este ok in anumite cazuri, dar nu putem generaliza

| Dismally a răspuns (pentru RAY):

Nu cred ca la varsta de 15 ani poti avea o relatie serioasa, o relatie de lunga durata deci nu vorbesc despre acest caz.

| Dismally a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe principiul acesta poti spune ca nu stii cum e un rahat pana nu-l gusti... Nu prea are cum sa existe doar unul / una, adica sansele sa gasesti persoana potrivita din prima incercare cred ca sunt nule.

| RAY a răspuns (pentru Dismally):

De acord, nici eu nu cred asta

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Sincer nu imi mai pasa de absolut nimic, oricum lumea nu merge intr-o dircetie buna asa ca de ce mi-ar pasa de acest lucru, lumea in care traim nu a fost niciodata un loc mai bun.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Lumea in care traim o sa ajunga exact ca ceea din filmul The Book of Eli.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nici relatiile nu mai sunt ce au fost odata, acum totul mi-se pare ca e o joaca.

| Mircea08 a răspuns:

O relatie de foarte luga durata duce la fericire pe toata durata vietii. Treaba cu aventurile este ceva momentan, nu neaparat fericire dar pe termen lung strica IREPARABIL viata. Cunosc o persoana care la peste 50 de ani incearca sa faca ceva si nu poate desi e plin de bani. Este singur, a facut o depresie pe care vad ca nu a putut sa o trateze complet si nici nu mai incearca nimic, este debusolat si asculta muzica de inima albastra. Ii este frica de moarte asa ca face tot felul de tratamente, plus regim alimentar si multe altele. Fiecare alege daca vrea sa traiasca normal sau nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-ai gasit si tu locul unde sã intrebi aici sunt majoritatea virgini sau plictisiti clasic.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau lipsiti de incredere in semeni lor sau pur simplu nu atrage sexul opus

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Oamenii vin si pleaca si merg unde le este mai bine. Dar mai exact despre ce neincredere vorbesti?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

In iubire

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru RAY):

Sunt mega curios de un lucru. Ce inseamna in viziunea ta un individ care nu atrage sexul opus?

| RAY a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Am ajuns la alte concluzi mai noi recent,depinde de la cultura la cultura nr de masculi care vor fi acceptati de catre sexul opus,cu cat o femeie are o stare mai buna sociala cu atat va alege masculi mai cu stare,vezi de ce sunt atatia frustrati,complexati in tarii bogate,valorea fizica =aspectu fizic, sociala = cum esti esti perceput tu in societate, materiala = masina, casa etc, cred ca majoritatea isi va gasi pe cineva

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru RAY):

Si totusi nu pot intelege cum unii tot spun ca fiecare isi gaseste pe cineva

| RAY a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Pai intr o societate monogama asa se intampla mai mereu, problema cu omul e ca e o fiinta poligama, uni sunt mai monogami alti mai poligami, depinde de o gena, intr o societate poligama nu toti masculi gasesc pe cineva si doar 20/30% depinde de calitatea genelor lor,femeile cu un anumit statut cauta masculi cu o valoare mai mare,selectia sexuala o fac femeile nu barbati, barbati concureaza intre ei pentru femei, in ziua de azi sunt atatea curente radicale, generalizari, infidelitatea la ambele sexe exista

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru RAY):

Nu uita de divorturi

| RAY a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Ele demonstrează poligamia categoric, dar divortul este foarte bun pentru o femeie, ramane cu casa, masina si copilul si tu platesti si alocatie la copil, de asta multor americani le este frica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clasica. Aventurile sunt pentru oameni cu dezechilibre emotionale si nu duc la nimic bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Relatie clasica si de durata... mai exista asa ceva?

| PumpkinDoll a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu,nu mai exista asa ceva.Nu mai exista persoane care se casatoresc si fac copii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puteai sa te adresezi si celeilalte parti a speciei tot cu apelative care indica doar gradul de dezvoltare fizica: fete, pentru alea care abia si-au luat botul de pe sfarc, si femei, pentru alea cu par la subrat.

Ai ales in schimb sa folosesti termeni de politete. Nu era deloc cazul acum. Asta arata o eroare grava in judecata ta: genul feminin in orice situatie trebuie tratat din start cu respect.

Imi provoci sila.

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Mda, am citit într-un articol american ceva super interesant, despre acest subiect, pe scurt, îți amintești ce-ți place, literalmente. Adică creierul uman absoarbe și înmagazinează mai bine lucrurile bune, decât cele rele. De exemplu, dacă eu mănânc o înghețată și cineva mi-o aruncă la gunoi, sunt destul de sigur că îmi voi aminti peste ani că am mâncat înghețata, probabil o să țin minte și aruncatu, dar ce contează este înghețata.

PS:nu e tocmai 100% corect ce-am scris, dar în linii EXTREM de mari, cam asta e ideea.

PSS:Sincer ce ai scris tu mai sus, nu-s prieteni, doar niște cunoștințe.

PSSStonguerefer vremurile astea când am centrală și nu depind de nimeni pentru căldurică, a și internet, pe care îl folosesc acum, și îmi transmit ideeile, astfel încât zeci de oameni să le vadă.

| MGEORGESCU a răspuns:

Eu personal optez pentru stabilitate, asa am fost dintotdeauna in ceea ce priveste familia si relatiile, sunt o fire conservatoare si traditionala la acest capitol. Nu ma vad alergand dintr-o parte in alta, nu ma va schimband oamenii din jurul meu ca pe o pereche de sosete, am crescut cu ideea de familie, nu ma vad altfel si nu-mi doresc altceva, ma regasesc perfect in familia pe care o am si nu as schimba-o pentru o aventura, nici nu imi pun o asemenea problema.

| ROB3RT89 explică (pentru MGEORGESCU):

Bine punctat!
Problema e ca unii sunt exact opusul la ce au afiramt, se simt ei, nu e nevoie sa dau nume!

| MGEORGESCU a răspuns (pentru ROB3RT89):

Fiecare actioneaza in functie de ce crede, de ce simte, de cum a fost educat si asa mai departe...eu asa vad lucrurile, familia e ceva sfant pentru mine, e o virtute din punctul meu de vedere.

| romicapistol a răspuns:

Deci domnule, eu am viata de caine *** tot ce prind