| UserName250000 a întrebat:

Salutare happy Bunica mea este prea insistenta (are 61 de ani). Saraca mama a avut copilaria urata datorita ca a tipat la ea, mai ales daca mama mea nu voia sa faca un lucru sau sa il amane. Chiar si in ziua de azi tipa, azi au fost 20-21 de grade in casa, iar bunica mea mi-a zis ca ma imbolnavesc, desi eu am pijamale groase si sosete groase. Din August 2018 mama mea a inceput sa faca ea de mancare, iar inainte de asta bunica mea a zis "Pai fa si tu de mancare", deci nu era bine cand nu facea de mancare. Acum cand face ea de mancare tot nu e bine. Si mi-a zis ca fac gripa daca stau fara caciula afara la 10 grade celsius. Si pe bunicul meu saracul l-a chinuit, mereu incepe ea cearta. Si ieri au venit bunicii mei la mine, bunica desigur "number one", mi-a zis ca daca mananc o felie de pizza ma imbolnavesc, la fel, mirosea in casa destul de urat (a mirosit si in trecut si nu am patit nimic), a zis ca ma imbolnavesc de bronsita. Degeaba tipa mama mea la ea, ca tot nu intelege, acum fix un an mi-am spart telefonul din cauza bunicii mele (de atunci mi-am invatat lectia despre nervi). De fiecare data cand bunicul meu ii zice bunicii mele sa inceteze, bunica mea mai rau face, din contra il injura pe bunicul meu (el are 65 de ani, face 66 pe 25 Februarie). Pe viscolul de acum aproape un an (cel de la sfarsitul lui Februarie) mi-a zis sa ies afara, iar eu i-am spus ca nu ma pot tine pe picioare din cauza vantului si ea s-a suparat, a tipat la mine. Daca nu ies afara nu e bine, acum 3 zile erau 9 grade afara, la fel mi-a zis sa nu mai ies afara ca fac gripa. Daca ies afara iarasi nu e bine. Pai nici nu batea vantul macar. Ma forteaza cu unele lucruri, adica sa mananc tot din farfurie, pai ce, daca nu mananc nu e bine. Ce pot sa fac? Ce ar trebui sa ii fac bunicii mele? P.S: Am 12 ani.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Are grija de tine. Dar la 12 ani ai tai nu ai cum sa intelegi. Peste cativa ani vei afla singur ca avea dreptate prin modul ei de comportament de acum. De acord cu tine ca mai si exagereaza uneori.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Spune-i bunicii tale ca gripa e un virus, nu patesti nimic de la putina racoare.
Asta e felul ei de-a fi si nu ai ce sa-i faci. Invata sa o ignori, si mama ta la fel, si cautati sa va mutati. Au 60 de ani, inca se pot descurca singuri.

| Gaby212 a răspuns:

Probleme tipic copilaresti... Tie la 12 ani iti arde **** ca e bunica-ta nu stiu cum, iar altii de varsta ta se gandesc ce sa manance(ca n-au).

| TheCaliptus35 a răspuns:

Deocamdata,la 12 ani nu prea va baga in seama tot ce ii spui, si nici nu cred ca esti deocamdata in stare sa porti o discutie serioasa cu bunica ta, din mai multe motive stiute de tine laughing).Cel putin incearca sa o suporti pana mai cresti2-3 ani ca sa ii dai cu vorbele peste nas.Sau daca vrei neaparat sa scapi de ea, tranteste-i niste vorbe de genul:"Dar tu cine te crezi, mama?";"Cine iti permite tie sa faci tu legea la noi in casa..." etc.Insa ai grija, replicile antementionate au sansa de suta la suta sa provoace o disputa serioasa intre tine si bunica ta, deci eu as merge pe prima varianta, cea cu asteptatul.La mine a mers treaba cu scandalul din 2 motive:1.Sunt un baiat cu un comportament destul de rebel.
2.Am avut argumente foarte atent selectionate si puternice.Mult succes in rezolvarea acestei probleme.