| anonim_4396 a întrebat:

Salutare.De ce nu îmi găsesc nimic de făcut și stau degeaba când vine vorba de treabă. Adică de exemplu duc gunoiul după nu știu ce să mai fac.Trebuie să îmi spună cineva ce trebuie să fac că altfel nu știu ce să mai fac și stau degeaba.În mintea îmi spun ce să mai fac ce să mai fac. Spăl vase după nu știu ce să mai fac.Îmi spune cineva să fac ceva îl fac după stau sau mă plimb de colo până colo că nu știu ce să mai fac. Trăiesc degeaba.Văd cu ochii mei.Nu știu să fac nimic și nu știu cum să fac să pot face treabă din propria mea inițiativă.Că fac ceva și după nu mai știu ce să fac.Cum să fac să trec peste și să pot face treabă din voința mea?

2 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Pentru inceput poti incerca sa faci o lista cu ce ai de facut in ziua respectiva, cere ajutorul cuiva. Asa ca sti mereu ce urmeaza sa faci, pasul urmator. Nu poti sa spui ca nu stii sa faci nimic, trebuie doar exercitiu si un pic de indrumare

| sIncognito a răspuns:

Fiecare familie are modalitatea ei de a face ordine si curatenie in casa. Nu este sanatos sa generalizezi situatia spunand ca ''traiesti degeaba''. Curatenia e precum orice alta abilitate, se invata prin experienta. Initial cineva te indruma, iar apoi intervin constatari de la sine. Dupa ce o persoana iti spune de cateva ori sa duci gunoiul, ulterior cand vezi ca gunoiul e plin stii ca e potrivit sa scapi de el fara sa te gandesti daca e bine sau nu. Probabil in sinea ta ti-e teama sa actionezi din proprie initiativa deoarece te gandesti ca s-ar putea sa gresesti cu ceva. Asta am dedus din faptul ca esti susceptibil la a fi foarte critic cu tine insuti. La profilul de turism din liceu spre exemplu chiar ti se ofera o serie de pasi pentru cum sa cureti o camera de hotel in mod corespunzator (fiind o diferenta intre curatenia zilnica si cea generala). Renunta la a fi atat de strict cu tine insuti si nu-ti fie rusine sa intrebi ce mai este de facut (chiar daca te repeti si iti pare prostesc). La un moment dat, cand observi ca nu mai apar cerinte noi si ele doar se repeta, o sa prinzi modalitatea prin care se face curatenie in familia ta, unde e fiecare lucru si care sunt tabieturile voastre.