| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!

De vreo 3 saptamani am inceput sa vorbesc cu o fata. Vorbim la 2-3 zile, conversatii bune, ma cauta si ea si o vad ca e interesata de mine. Insa face o chestie care nu imi place. Vad pe profilul ei de Facebook ca aproape zilnic adauga prieteni noi (baieiti). Lucrul asta pe mine ma deranjeaza si totodata ma descurajeaza. Cred 99% ca mai vorbeste si cu alti tipi. Nu am dovezi, dar asa o simt. Eu sunt genul care atunci cand gaseste o fata interesanta se opreste aspura ei. Nu mai vorbesc cu altele cat timp vorbesc cu ea. Pur si simplu asa mi se pare ok si sincer. Mai am prieteni care ma indruma sa vorbesc si eu cu mai multe, insa nu pot, pentru ca nu sunt asa.
Revenind la fata cu care vorbesc, e adevarat ca e treaba ei ce face si pe cine adauga pe social media. Pe mine ma deranjeaza cantitatea si frecventa. Zilnic e cel putin un tip nou. Cum spuneam, pe mine ma descurajeaza cand vad asta si nu stiu ce sa fac.

Voi ce parere aveti? Tipul asta de fete este de evitat?

Mai mentionez ca din ce am vorbit cu ea, mi se pare o tipa cuminte, desteapta, are un plan in viata. Doar chestia asta cu tipii pe retele de socializare ma deranjeaza...

Răspuns Apreciat de Editori
| NakedWarrior a răspuns:

Nu e normal cum rationalizezi situatia, cu totii avem un gram de gelozie in noi, e normal, dar la tine se pare ca e trasatura dominanta si nu e deloc sanatos. Chiar daca vei incepe o relatie cu fata respectiva, firea ta extrem de posesiva o va indeparta mai mult ca sigur. Am cunoscut oameni a caror viata romantica a fost distrus din cauza geloziei nejustificate. Nu e normal sa urmaresti zilnic pagina de Facebook a unei fete si sa vezi pe cine a mai adaugat, mai ales ca o cunosti de doar 3 SAPTAMANI! Prietenii tai au dreptate, ar trebui sa cunosti cat mai multa lume mai ales la varsta ta (presupun ca esti prin scoala), ai sanse mai mari sa gasesti fataperfecta pentru tine. Viata e o competitie, daca fata asta atunci cand te-a cunoscut mai avea baietii in viate ei cu care se intelegea foarte bine, ar trebui sa renunte sa mai vorbeasca cu ei doar de dragul tau? e absurd, depinde de ea sa-l aleaga pe cel mai potrivit pentru ea, sa nu crezi ca tu esti singura ei optiune.

11 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Faţă-n faţă v-aţi întâlnit vreodată?

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Inca nu. Am stabilit ca in 2 sapamani sa facem u nefort si sa ne vedem.

| OldSoul a răspuns:

Poate nu adauga, poate doar accepta cererile de prietenie de la baieti, cum de altfel, cel mai probabil a acceptat si cererea ta de prietenie.

| johnnny123 a răspuns:

Pai din ce inteleg eu, voi doi nu aveti inca o relatie. Ati avut cateva conversatii si atat. Ce vrei, sa nu mai comunice cu niciun alt barbat pentru ca a schimbat cateva propozitii cu tine pe net?

Daca ati fi avut o relatie adevarata, atunci era altceva. Dar in situatia descrisa de tine mi se pare ca esti exagerat de posesiv cu o persoana care nu-ti datoreaza nici o explicatie si care nu ti-a facut nici o promisiune.

| cristimihailov a răspuns:

Scoate-o la o plimbare, intrati intr-o relatie si se va potoli

| CodrutElian1990 a răspuns:

Esti mai rau decat o fata care crede ca partenerul ii apartine.

| Zuzu1991 a răspuns:

Muta-te in Siria, acolo femeia e a ta, a ta si numai a ta
aici, daca vrei ca femeia sa fie numai a ta, atunci esti doar un misogin amarat, care nu merita femeie... DELOC!

| Jus7t a răspuns:

E posibil ca ea sa accepte cererile lor de prietenie și atât.Nu e ca și cum e interesată de toți.

Răspuns utilizator avertizat
| tzionut a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca fata e libera sa faca ce vrea, e contul ei deci poate da add si la 10 tipi nu doar 1.
Daca dupa intalnirea voastra, sunteti atrasi unul de celalalt, si deveniti un cuplu, abia atunci poti cere si oferi exclusivitate
Pana atunci tu esti doar o posibilitate.
Imagineaza ca esti in locul ei, si unul din baietii cu care vorbesti (da vorbesti cu mai multi pentru ca esti plictisita, vreisa te simti atragatoare, si poate cine stie din cei cu care vorbesti gasesti unul interesant cu care sa incepi o relatie), iti reproseaza ca adaugi zilnic alti baieti pe lista ta de prieteni, ce ai face? Eu i-as da un bloc de toate zilele...deoarece transpira nesiguranta si e si creepi... intelegi?

| AlexValentinn a răspuns:

Ar trebui sa o lasi destul de repede. In primul rand, fetele care nu sunt cuminti ele dau semne ca nu sunt cuminti inclusiv pe social media majoritatea, nu doar in realitate, iar daca esti baiat destept iti dai seama de chestia asta. Eu nu imi amintesc sa fi cunoscut o fata serioasa si sa dea accept la cereri la baieti in prostie sau sa dea accept la follow pe Instagram, dar nu asta ar fi singurul semn, mai sunt si altele, cum ar fi sa vezi daca lasa comentarii la pozele altor baieti, uite-te ce fel de comentarii lasa, daca sunt emoticoane gen inimioare sau pupici e un alt semn ca nu e cuminte, sau comentarii cu cuvinte cu glume mai intime sa zic asa, sau si daca da like-uri sau ador-uri la foarte multi baieti (in afara de rude si 2-3 prieteni buni) ar fi un alt semn. Poti sa iti dai seama inclusiv din conversatia voastra, din ce mesaje ai cu ea daca e cuminte sau nu, daca e genu care ii plac barfele, apreciaza femei botoxate si siliconate si vrea sa fie ca ele, daca iti vorbeste de ce a facut x sau y, daca vorbeste cu emoticoane cu inimioare foarte des, daca are glume gen ca si cum s-ar da la tine din vorbe ar fi un alt semn ca nu e cuminte. Daca esti baiat destept, poti sa iti dai seama ca nu e de tine fara sa mai astepti sa te intalnesti cu ea, dar intotdeauna exista si exceptii de la regula, ca sa fii sigur 100% daca poate fi ceva sau e de evitat iesi o data cu ea maxim de 2 ori si tragi concluzia, dar cateodata o poti trage pana sa te duci la prima intalnire.

| MondaytoMondayimIn a răspuns:

Cred ca te Pripesti! Sunt fata și îți spun! Gândește-te ca dacă nu ar fi acceptat cereri de prietenie de la băieți nu ar fi fost cu tine acum! In cazul in care aveți o relație! Deocamdată nu ai nici drept sa ii spui pe cine sa aiba la follow și pe cine nu! Și chiar dacă vei crede tu ca poți face treaba asta, nu este sănătos! Eu sunt fata am o relație de 6 ani aproape, și îți spun sincer ca discuția asta am avut-o și eu cu al meu, atâta timp cât ea nu vb cu altcineva nu ai de ce sa te îngrijorezi pe cine bagă la pr și pe cine nu! Asta înseamnă ca nici tu ca bărbat nu ai încredere in tine sau femeia de lângă tine! Este femeie ii place sa fie admirata, atâta tot! Dacă are sentimente pentru tine va rămâne cu tine indiferent pe cine are la follow! Dacă este sa fie a ta este dacă nu, nu! Nu poți sa pripesti la trebuie asta, aici ai nevoie de încredere și de răbdare!