| vowl a întrebat:

Salutare, e vorba despre o relatie aici care ma implica pe mine baiatul de 19 ani si fata tot de 19 ani si despre parintii mei. Ai mei s-au despartit acum aproape 2 ani, eu am ramas cu tata, tata si-a gasit pe altcineva intre timp, e de treaba femeia si toate cele, ei inca nu locuiesc impreuna, tata o sa se mute cu mama vitrega in scurt timp, dar am senzatia ca intr-un fel tata nu ma suporta. Haideti sa va spun cea mai recenta chestie, prietena mea este dintr-un alt oras, nu departe de al meu, e mica distanta, ne vedem doar in weekend pentru ca lucram amandoi, ne pregatim sa ne mutam in august, iar noi ne vedem in felul următor, un weekend la mine, un weekend la ea, weekendul trecut cand ne-am vazut am facut curat prin casa la mine, una alta, mancare, a fost curat si alte de astea, iar ai mei au fost plecati. In fine seara am dus-o pe prietena mea acasa, au venit si ai mei dupa si tata a vazut ca masina de spalat nu a fost bagata in priza si el nu poate fi calm, el tipa si alte de astea si ma face puturos si toate cele, cu toate ca nu-s asa, pentru ca nu stau pe banii lui si nu fumez sau beau, beau sa zicem o doza de bere intr-o saptamana daca nu uit de ea si nici femei nu aduc in casa, in afara de prietena mea. In fine, nu mi s-a parut normal ca pentru o masina de spalat rufe care n-a fost bagata in priza sa faca ditamai cearta, nu e ca si cum ar fi gasit lucruri sparte, mormane de vase, gunoaie pe jos, samd, vi se pare normal? Iar in ziua următoare tata a gasit o pereche de chiloti ai prieteni mele in cosul cu rufe, deci in cosul cu rufe, nu erau prin casa sau in alta parte a speculat el ca prietena mea ar fi bolnava pentru ca, chilotii ei in zona intima sunt patati si intr-adevar erau patati din cauza scurgerilor, nimic neobisnuit, problema e ca lui i s-a parut neobisnuit si a facut-o bolnava si ca el nu vrea sa i se imbolnaveasca familia si chestii de genul. Spuneti-mi si mie daca lucrurile acestea vi se par normale, eu am impresia ca el nu ma mai suporta, pentru ca mai face chestii de genul si cand suntem singuri in casa, spre exemplu, acum o luna m-a durut maseaua ingrozitor de rau tocmai venisem de la munca, iar el s-a imbatat manga, pentru ca orice are in frigider trebuie golit, mi-am facut de mancare pentru la munca ca sa am a doua zi, nu apucasem sa mananc nimic, ca a inceput sa-mi spuna ca sunt puturos si ca nu fac nimic si n-am sa fac nimic in viata, evident nu l-am bagat in seama, mi-am lasat mancarea acolo, a mancat-o, a venit seara sa-mi faca morala cu toate ca eu trebuia sa plec la munca si ma durea maseaua foarte tare, in loc sa fi zis hai la urgente sau ce ar fi trebuie sa zica cineva care nu te uraste, el ma facea puturos pentru ca am venit de la munca la ora 19 si imi faceam de mancare, vi se pare normal? Spuneti-mi si mie cum ar trebui sa procedez, ce ar trebui sa mai fac pentru ca eu nu stiu, acum cateva zile am facut preinfarct din cauza asta si mi-e tare frica sa nu ma imbolnaveasc din cauza lui. Mai ales ca pana de curând a dat si in mine

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pleaca mai repede dc tocmai in august

| GabiDumitrescu a răspuns:

Taica-tu lucreaza? In loc sa iti faci probleme, ****-i una peste bot cand mai face ca toate alea. Din ce ai povestit tu, eu am impresia ca e un alcoolic nenorocit care nu are un pic de consideratie pentru familia lui. Nu ai specificat, dar presupun ca esti copilul lui biologic, un infiat sau ceva de genul. Nu are nici o scuza pentru comportamentele descrise de tine.

| vowl explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, munceste si are 50 de ani, ce alta viata ii mai trebuie? bani ia putini la munca, dar crede ma ca si cu 50 de milioane el tot nu s ar descurca, eu ii dau pe fiecare luna bonurile de masa, contribui cum pot

| Freya1 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui să îl mai suporți o lună două poate chiar 3 si bani de la munca sa ii pui deoparte, sa strici doar pentru ce iti este chiar necesar si sa ii strângi. Vorbeste si cu prietena ta si daca munceste sa se mute cu tine, daca nu macar sa te mai ajute din cand in cand cu o mâncare sau ce poate cand te vei muta singur pentru ca asta e solutia.
Stiu ca la 19 ani poate vrei sa iti cheltui bani cumparand o masina, ieșind in oras etc nu plătind chirie dar daca asa sta situația nu ai ce sa faci. Poate face asa si din cauza ca a plecat mama ta ce mai făcea ceva prin casa (asa cum ii plăcea lui) si avea si ea un venit ceia ce era un plus. Daca nu contribui la facturi din cand in cand si la mâncare este oarecum normal sa se supere dar poate sa vorbeasca cu tine despre asta si sa va înțelegeți. Iara de faza cu chiloți, poate ca nu trebuia sa ii pui in cosul cu rufe având în vedere că poate erau si hainele lui acolo dar cred ca daca vezi o pereche de chiloți străini ce pot fi a nurori tale nu stai sa te inholbi la ei sa vezi daca is pătrați, rupti ce model au sau cum miroasă.
Concluzia e ca daca este cum spui tu tatal tau e un crizat si trebuie sa te muți.

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să faci cumva să te muți din acea casă.

| sofisis a răspuns:

Ar trebui sa pleci de acolo. De ce ai ramas cu el daca era de mult abuziv? Pleaca. Du-te la mama ta, la bunica, la matusa, la iubita, in chirie,. Ai 19 ani, lucrezi, la ce mai stai cu tac-tu?

| vowl explică (pentru sofisis):

De ar fi asa usor. a ramas ca el trebuie sa plece si mai am rabdare, in chirie nu e asa usor iar sa ma duc la cineva din familie nu ar functiona. mama e plecata in afara tarii, eu nu ma pot duce dupa ea pentru ca sunt inscris in armata pentru recrutarile de anul acesta

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru vowl):

Haoleu, te duci in armata? Sa nu iti fure vreunul gagica... in rest, cum a zis si restul, fie te cari, fie discuti serios cu taica-tu ce si cum.

| sofisis a răspuns (pentru vowl):

Pai pana una alta e casa lui. Nu te baza pe faptul ca o sa plece.
Plus de asta, daca te recruteaza o sa pleci oricum, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai stii de ce face asa? pentru ca el era obisnuit cu maica-ta, sa-i faca de mancare, sa-i calce sa faca curat etc.
SI acum daca nu mai are ajutor, ( de regula barbatilor nu le place treaba prin casa, mai ales daca s-au obisnuit asa prost)
Spune-i ca nu e vina ta ca voi v-ati despartit, si ca tu esti barbat, nu femeie, si daca vrea ajutor in casa, ar trebui sa puna si el curu la treaba, jumate jumate.
Ca tu te insori n-o sa te mariti, sa inveti sa faci sarmale acum, si cum sa faci smotru pe jos.
Cat despre prietena ta, e doar gelos ca va merge bine, si lui i-a esuat casnicia.
Nu cred eu ca ar avea ceva personal cu fata aia.
Poate doar daca are ceva defecte, gen nu se tine de scoala, are apucaturi naspa, i se pare lui ca e tuta, sau mai stiu eu.
Ca ar putea fi si varianta asta, ca el, fiind tatal tau, sa vrea ce e mai bun pentru tine, si nu ii place de aia.
Dar mai real suna prima varianta, ca e frustrat din cauza esecului lui in mariaj, si da vina pe altii, si se razbuna pe altii.
Incearca sa fii mai mult plecat de acasa, iti iei un job cu ore mai multe, si aia e.
SI ajuta-l si pe el prin casa daca tot muncesti, sa mai platesti si tu o factura, un curent, un ceva ce vrei tu.
Cred ca ti-ar fi recunoscator. Probabil ii e greu si lui.
Deja ai 19 ani, ai terminat scoala, si a venit si randu tau sa ajuti in casa cu cheltuieli.
un parinte nu-ti va zice nici o data sa platesti tu aia sau aia.
Ai mei nici o data, si cand poate au avut probleme cu banii, si nu imi ziceau, dar imi dadeam eu seama, nu mi-au zis nici o data sa dau bani in casa sa platesc, si nu am facut-o.
Acum ca ma uit inapoi, m-au crescut atatia ani si au fost nevoiti sa bage bani in cwru meu 19 ani, ar fi meritat si ei o pauza, sau sa o lase mai moale cu serviciu si sa nu isi mai ia extra ture, si sa fi cotizat si eu acolo.
Dar eram mic si nu mi-am dat seama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ar trebui sa glumim la întrebarea asta a ta, asa ca am sa fiu foarte atent cu raspunsul meu...
Mie mi se pare un om foarte atent la detalii daca a stat sa studieze lenjeria intima a fetei care vine pe la tine, dar totusi e bine sa nu-i urmezi exemplul, adica nu cauta si tu prin cosul de rufe când ramane doamna lui peste noapte, la voi.In rest ai si tu rabdare pana te muti cu iubita si mai mult n-ai ce sa faci, mai treceti uneori sa-i vizitati si cam atat.Dar - foarte important - va cumparati masina de spalat, iar când va invita la vreun eveniment in familie aduceti cu voi farfurii si pahare din plastic de unica folosinta, iar la toaleta nu mergeti deloc, va tineti pana va intoarceti acasa.Iar daca folositi telecomanda o stergeti cu un servetel inmuiat in spirt. Spirtul il luati din paharul lui de pe masa...

| Iunix a răspuns:

Vrea să scape o dată de tine şi nu ştie ce să-ți facă ca să pleci mai repede, să te muți, să fie singur, să-şi înceapă o nouă viață cu o altă familie. Câți ani are tată-l tău? E posibil ca în viitor să mai ai " frați " vitregi.

Chestia cu chiloții prietenei tale... el nu are de unde să ştie dacă ea are ceva sau nu, poate are ceva şi nici ea nu ştie, sau poate nubare nimic. Oricum, era mai ok dacă nu-i vedea nu că ar fi o tragedie sau vreun motiv de scandal, dar nici 100% ok nu e.

| vowl explică (pentru Iunix):

Te asigur ca nu are nimic, este curata si observ asta, iar ceva inauntru nu are, pentru ca m-am uitat si eu pe chilotii aia si sunt doar putin patati nimic mai mult, facem sex regulat si nu chestii de genul, si a facut niste analize recent, e sanatoasa, mai ales ca a fost virgina

| Horus35 a răspuns:

În legătură cu chiloți aia... i-a și mirosit? Nu de alta, dar să pună diagnosticul complet. Lăsând gluma la o parte, îți dai și tu seama că nu e normal ce se întâmplă și ar trebui să pleci cât mai repede, chiar dacă trebuie să mai suporți puțin. Nu-mi pare genul de om cu care ai avea ce discuta și cu care ai putea sa ajungi la o înțelegere.