| NYØ2002 a întrebat:

Eu mă tot gandesc la viitor ca ce o sa fac eu după scoala? Cum sa nu mai stau cu parintii? Cum scap de orasul asta blestemat?
Eu ma gandeam ca după liceu sa ma mut in alt oras,sa imi gasesc un loc de munca dar nu stiu daca o sa imi ajunga banii!
Eu ma gandeam sa stau cu chirie,dar e prea scumpă și nu o sa imi ajunga strictul necesar!
Mă gandeam să iau în chirie un bloc ANL dar nu stiu daca pot sa obtin unul din cauză că vreau să stau singur,iar dupa sa imi gasesc o iubita doar ca sa fiu cu ea asa in relatie! Copii nu mă gandeam sa fac deloc, deci durex sau anticonceptionale, eu vreau sa imi traiesc viata/tineretea! Copii daca ma razgandesc vreau sa fac de la 35 de ani incolo!

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poti sa stai intr-o camera inchiriata cu altii in apartament dar apar certuri daca nu te impaci cu ei, altfel nu poti rezolva

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine stai asa cum esti ca stai bine cu familia ta, faza cu chiria nu ai bani si nu este o idee bună, iar o prietena nu i ti poti face asa peste noapte, iar daca nu ai bani nu va sta nicio fata cu tine, acum ce varsta ai?

| NYØ2002 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 18 ani si clasa 11 si sunt varza la scoala,eu de abia am note de trecere! E nasol sa stai cu familia! M-am saturat sa ii suport muzica lui Taicamiotongueopulară si Manele,le urasc! mereu le aud! nu am eu o camera izolata in care pot face ce vreau adica sa vorbesc cu cineva telefon sau pe mess! Eu cand sunt acasă nu vorbesc niciodata la telefon ca ei imi pun tot felul de intrebari! Eu nu ii suport glumele lui taicamio si ale lui maicamia de boșorogi,au glume de cacao,Katalin Talent are cele mai faine glume,rad de mor!
Eu nu le suport caracterul,mereu imi spun ca nu sunt bun de nimic si ca nu o sa ajung nimic in viata! Mentalitatea lor o urasc! Eu cand am fost in tabara la Iasi nici nu am vrut sa vorbesc cu ei la telefon
Spune ca muzica pe care o ascult sunt cacaturi! Eu ascult trap in general:Marko Glass,Ares,Bvcovia,Jo Klass,Ian,Azteca etc.
Taicamio e lautar si e naspa,nu il suport deloc,imi spune sa imi gasesc un prieten care face treaba sa pot invata si eu de la el! dar pe mine nu ma intereseaza,mereu imi tine predici:Imi spune sa fac rugaciuni ca sa mă ajute dumnezeu si pana mea! Eu cred ca Dumnezeu este un mit pe pamantul asta,imi spune sa ma rog la Dumnezeu ca să am un viitor mai bun si chestii d-astea!
Eu sunt un tip rebel,port haine de alea gen; Vagabond Stile, nu de alea normale si simple, smechere sau cum li se mai spune!
Eu oamenii din oras nu-i supirt deloc, toti ma cunosc si de porecla Guta ca cica seman cu el.Ma incomodeaza cand imi dpun altii:Guta ce faci? baga si tu o manea! eww, ei nu stiu ca eu le urasc!
Eu zic ca trebuie sa imi schimb orasul neaparat ca sa scap de toti serpii din viata mea si de porecla asta ca mă incomodeaza

| RAY a răspuns:

Faza e ca degeaba te gandesti si nu faci nimic in prezent

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci la facultate si stai la camin. Intre timp iti gasesti si de munca si ai sa te poti muta si singur la un moment dat

| NYØ2002 explică (pentru suntserios):

Nu iau bacul, asta e toata problema!

| sierra1 a răspuns:

"Mă gandeam să iau în chirie un bloc ANL" - ia-ți o nevastă/soț mai intâi

| Freya1 a răspuns:

E greu in chirie.Si eu am trecut prin asta si m-am descurcat greu si suntem două persoane (eu si cu iubitul meu).Nu am luat o chirie scumpa, am luat o garsoniera la vreo 150 de euro dar e suficient sa iti creeze probleme.Eu mi-am gasit greu de munca, chiria si facturile trebuiesc plătite, haine si mâncare trebuie sa iti iei, noi avem si o masina in care oricum treptat investesti deci e nasol.Am stat si într-un bloc ANL cum spui tu, tot o garsoniera dar si acolo am plătit chirie, am plătit doar 300 de lei dar crede-mă, în majoritatea orașelor blocurile ANL sunt un dezastru pentru ca majoritatea care stau acolo sunt scandalagii, boschetarii, persoan de endie rroma (Si nu cei civilizați si la locul lor) si si gratis daca ai sta nu reziști psihic si fizic.Eu am ales orașul meu, pentru ca imi place cu toate plusurile si minusurile lui si plus ca sunt aproape de familie in caz de necaz.
Cand vrei sa te muți in chirie trebuie sa iti alegi un loc bunicel de munca.Sa iti dau un exemplu: daca iti găsești o chirie la 500 de lei trebuie sa ai vreo 2000 de lei salar si poate si niste bonuri (asta daca muncești necalificat sau într-un loc mai simplut nu bancher ca atunci iti iei casa ta in scurt timp si vorbim degeaba).500 de lei sa dai la chirie, vreo 200/300 sa iti plătești facturile si de restul sa trăiești (asta inseamna sa economisti chestii si sa traiesti intr-un stil mai modest).
E dificil traiul asa si trebuie sa te gândesti bine la ce planuri iti faci.

| Catrice a răspuns:

La bloc ANL au prioritate aia din oraș, cu familie, copii, se face lista și dacă nu sunt locuri aștepți ani buni.
Poți sta cu chirie mai multi în același loc, știi tu, o chirie împărțită la 2, 3, 5, 10.

| Sofer a răspuns:

Chiria marea problema și nu o sa ajungă bani. Cauta de lucru în străinătate. Sa îți strângi bani de apartament și mașina.

| aditimus a răspuns:

Cam asa gandesc majoritatea.
Important este sa fi stapan pe situatie si sa ai curaj sa faci ce iti place si in rest cand ai vreme roaga-te.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti ne gândim la viitor, mai mult sau mai putin.De ce nu mai vrei in acel oras alături de părinții tăi? Atunci trebuie sa iti găsești un job bine platit si care sa iti placa.Cum sa iti găsești iubita doar ca sa fii asa cu ea in relatie? O relație nu e tocmai o gluma, trebuie sa existe ceva intre 2 parteneri, ceva comun, un sentiment unul fata se celălalt.Si se va angaja si iubita ta(daca o sa iti găsești) si veti sta in chirie amândoi, sau eu stiu...Sa iti construiești propria ta casa într-un loc linistit, sau mergi in strainatate sa aduci bani..Copiii nu ii naști tu, dintr-o greseala poate lua nastere o viata.E cam târziu la 35, copilul tau sa aiba 20 ani si tu sa fii bătrân, 50...Cam nașpa, dar nici pe la 17 ani copii, asta e prea de tot.Anticonceptionale le ia femeia, e divizia ei daca le ia sau nuhee hee poate face o greseala si sa devii tatic.Intai urmează scoala si stai la camin si apoi cu chiria si copiii.

| Reghqen a răspuns:

Dacă stai în România greu găsești de muncă, ai putea să faci așa, după scoală timp de câțiva ani îți găsești un loc de muncă, faci experiențe în câteva locuri de muncă și îți străngi banii, apoi o să îți găsești și o iubită și când va simțiți pregătiți va mutați în Italia sau alte tări, apoi îți faci un curriculum și scrii ce experiențe ai avut tu cu munca până acum, încearcă să pui cât mai multe informații, așa e posibilitatea mai mare să găsești un loc de muncă.
Odată ce ai găsit și te-ai stabilizat poți să ii ajuti și pe părinții tăi cu niște bani dacă au nevoie, imaginez ca și ei ți-au dat ceva bani mereu când ieseai pe afară cu prieteni eccetera happy

| Cristina788 a răspuns:

Cauta o fată care să te primească la ea acasă,
chiar dacă stă cu părinții ei cu timpul te acomodezi. Lucrați amândoi
Sau poți merge intr-o țară străină in afară de Spania care e într-o stare critică de coronavirus

| Anonimulantisocial17 a răspuns:

Te angajezi in orasul tau 1 an si iti strangi bani ca sa ai apoi cand te mutiin alt oras sa ai rezerva de bani in caz de ceva, apoi te muti intr-un oras mai mare te angajezi la un loc de munca decent si iti iei chirie o garsoniera ieftina, Cat despre plecatul de la parinti daca o sa iti comenteze parinti ca de ce pleci ca o muncit pentru casa ca sa stai cu ei atunci intreabai de ce nu au stat ei cu parinti lor adica cu bunici si de ce si-au facut casa lor. Copii o sa faci pe la 30 de ani daca o sa ai iubita fiind ca nu depinde doar de tine daca ea vrea si tu nu vrei atunci te va crede neserios si nu va sta cu tine dac va vedea ca esti foarte zgarcit

| NYØ2002 explică (pentru Anonimulantisocial17):

Singura mea posibilitate e sa ma duc in armată dupa scoala ca soldat:Fac cateva luni de practică si imi da o soldă de 800 de lei,mancare,cazare in Campulung Moldovenesc!
Eu stau un orasul Husi,Jud Vaslui,si vreau sa ma mut intr-un oras nici prea mic si nici mai mare adica un oras mediu:Bacau,Onesti,Piatra Neamț, Botosani, Suceava, Buzau sau nu stiu, dar sa nu fie scumpe chestiile!
Matusmea de exemplu are 32 de ani si cu unchiu de pe alianta 28 si nu au copii, lucreaza in Anglia!
Daca o sa am copii nu o sa mai pot avea intimitate cu sotia(stiti la ce mă refer), o sa apara mai multe responsabilitati! Un copil e greu de crescut, nu stii cu anturaj poate sa aiba! id mai multe

| DanaDaniellllla a răspuns:

Învață și vei putea să obții un loc la facultate la buget, poate vei obține și cămin într-un centru universitar. Joburi part time găsești peste tot.