| AnaBarna03 a întrebat:

Salutare,

Ma confrunt cu o situație foarte dificila de ceva vreme și am nevoie de un sfat/părere. Am o relație de 2 ani cu un băiat de 28 de ani, eu având 22, ne înțelegem foarte bine și ne iubim foarte mult, dar părinții mei nu sunt de acord cu el pentru ca nu are gânduri de viitor și e iresponsabil. Își cheltuiește banii pe lucruri de care nu are neaparat nevoie, petreceri cu prietenii și terase, dar nu se gândește sa facă școala de șoferi, cumpere mașina, casa sau ceva, pe când eu visez la lucrurile acestea, îmi doresc sa călătoresc si lucrez, îmi strâng banii pentru asta. El sta cu părinții și acum. Părinții mei cred ca nu se va schimba și ca nu este potrivit pentru mine, ca nu îmi poate oferi lucrurile pe care mi le doresc, iar părinții lui nu îl vor ajuta cu nimic. Eu sunt conștientă de lucrurile astea, dar in același timp mi-e foarte greu sa renunț la el. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| cristimihailov a răspuns:

Îți pot da un sfat, mai bine renunță. Îți garantez că va fi greu, nu ușor. Asta va dura 3 luni, 4 luni sau 2 ani, dar va trece. Mai bine renunți acum, decât când va fi prea târziu. Mai bine suferi acum, decât să trâiești toată viața cu un om ce nu poate să-ți ofere ceea ce îți dorești. Cu astfel de oameni e extrem de greu să creezi un viitor, deoarece ascultă aici,, Oamenii nu se schimbă niciodată".
Renunță și fii fericită. Găsește-ți pe cineva ce-ți poate oferi ceea ce ai nevoie, și fii împăcată cu ceea ce ți-au zis părinții tăi, deoarece timpul trece rapid, vei conștientiza că ei ți-au dat un sfat prețios. Spun asta din propriile mele momente din viață, tatăl meu e la fel, sufăr și eu și mama.
Dacă ești matură, și înțelegi, vei face ce crezi că e mai bine.
Nu te forțez, să faci ca mine, fă ca tine, dar să nu plângi mai târziu. Crede-mă, lumea e plină de oameni frumosi și de,, calitate".
Ai grijă de tine, că ești specială, datorită lucrurilor pe care ți-le dorești. Și mă bucur că ai dorința de schimbare și de realizare. Fii cu un om ce te forțează din răsputeri să evoluezi, nu cu cineva care te trage în jos.

| AnaBarna03 explică (pentru cristimihailov):

Multumesc. Exact asta simt și eu in anumite momente. ca am renunțat la visurile mele și ma multumesc cu lucruri mărunte pentru el, dar in schimb mi e foarte greu sa ma rup de el pentru ca ma iubește și îl iubesc și îl voi face sa sufere.

| AdrianaB1 a răspuns (pentru AnaBarna03):

Cu drag mereu. Iubirea nu e suficientă, atunci când nu există dorință de realizare, și evoluare. Iubirea trece, și vei ajunge într-un punct cum am mai zis, că va fi prea târziu să mai schimbi ceva, prea multe lucruri te vor lega de el, și nu cele mai constructive.
El nu se gândește la suferința care ți-o provoacă ție, atunci când face lucruri ce te deranjează, și dacă le face înseamnă că nu te respectă, și unde nu e respect nu e nici iubire.
O să suferiți, că e firesc. E vorba de mult atașament, emoție, sentiment, suntem oameni și simțim. Dacă simți să rămâi lângă el, fă-o, dacă vrei să evoluezi, renunță.

| randy93333 a răspuns (pentru AnaBarna03):

Dar tu ce ii poti oferi lui de ai pretentii sa isi cumpere masina, casa? Tu ai idee cat costa o casa in ziua de azi? Tu ce lucrezi si ce salariu ai? Nu cere ceva ce tu nu poti oferi

| AnaBarna03 explică (pentru randy93333):

Buna,

Nu pun accent pe lucrurile materiale pe care nu le are, ci pe atitudinea lui. Nu am o problema cu faptul ca nu are, sunt dispusă sa plec cu el de la zero, dar sa își dorească asta, nu sa își irosească banii pe care ii câștiga fără cap. Eu am casa și pe mine ma vor ajuta părinții in orice situație, in schimb pe el nu îl vor ajuta părinții. Mai am puțin și termin facultatea, iar el spune ca ma așteaptă pe mine sa ma angajez și după decidem ce facem și in timpul asta își irosește banii in loc sa se gândească in primul rând la viitorul lui.

12 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Pe viitor daca o sa aveti probleme financiare, oricât de fericiti ati fi voi in dormitor, pe la cinema si prin parc o sa apara cearta si dezbinarea. Daca o sa locuitor cu părinții din nou aceias problema.Nu aveti spatiu, libertate, intimitate si din nou cearta.
Eu iti spun din perspectiva mea, am trecut prin faze din astea si e dificil.Cand ai in cap doar prieteni, chefurile, cum sa te dai smecher iar daca totusi iti iei o mașină bagi doar bani in ea sa fie mai tare decât a lui vecinu la 30 de ani aproape esti pierdut.
Dacă tu esti o fata cu capul pe umeri, cu un loc de munca (sau viitor loc de munca indiferent care si unde ar fi el), vrei o familie si un culcus căutați persoana potrivita ce vrea acelaș lucru.
Nu trebuie sa te iei nici după "batrani" cu faze din alea "ia unu cu bani mama sa ii arat la lelea floare ce a ajuns fata mea" ca si asta e gresit din start.Nu după asta trebuie sa umblam si sa ne orientăm.Ci după un partener,cu capul pe umeri ce conștientizează că un salar e ceva sigur si necesar,ca o casa (fie a voastră fie închiriată nu conteaza) unde sa fiti doar voi inseamna liniște, intimitate si pace, Ca prieteni vin si pleaca dar femeia de langa tine doarme cu tine in pat, iti face copii si toate cele...
Încearcă să vorbești cu el asta, explica-i clar si pe îndelete iar daca va fi cu capul în nori sau isi va da ochi peste cap ca iar vorbesti despre asta (cum fac multi) nu ii mai spune nimic, iei o pauză cat consideri tu de lunga si asteapta sa vezi daca te iubeste suficient incat sa vrea sa aiba un viitor cu tine.

| Sofer a răspuns:

Sa facă un compromis sa câștige mai mult ca să își facă școală de șoferi sa își ia o casa.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Ai o singura viata. Ai grija cu cine o pierzi...

| Dalmore a răspuns:

Părinții tăi au dreptate, iubirea nu e suficientă într-o relație, deși dacă mă întrebi pe mine nici măcar nu înțeleg ce poți iubi la un tip ca el laughing tu faci ce vrei, dar o să-ți facă viața grea și e oribil să te uiți în urmă și să te gândești câte ai fi putut face cu persoana potrivită.

| Endoryus a răspuns:

De ce e greu? Nu ai dat nici o calitate despre el. E un sac de gunoi. Arunca-l si cauta un iubit normal la cap, cu un viitor in fata. Poate si unul care nu e sub fusta lui mami. Voiam sa iti spun " nu ii mai spune baiat ca e ditamai prostalaul de 28 de ani" dar da, ai dreptate. E baiat, clar nu barbat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai 22 de ani nu lasă părinții sau necunoscuții să îți dicteze viața și ce să faci cu ea, pentru că nu o sa ajungi unde vrei tu.meditează asupra chestiei ăsteia ceva vreme doar tu fara păreri din exterior și da-ti seama ce o sa te facă pe tine fericita pe termen lung.

| DanaDaniellllla a răspuns:

Fata, meriti ceva mai bine de la viață, ceea ce simți este doar obișnuință și părere de rău. Viața ta și viitorul tau nu merita sa îl sacrifici pentru nimeni în lumea asta, iar el te manipulează emoțional. Înscrie-te la facultate și fă-ți un viitor. Cel mai bine este sa investit in tine și îți garantezi că vei avea iubiți de 100 de ori mai frumoși, mai potenți și mai ambițioși decât actualul tău prieten ratat. Pentru că el nu poate să evolueze vrea să îți distrugă și ție viitorul

| AnonimXnX a răspuns:

Dar ce iubesti mai mult lucrurile sau pe el? Daca el te iubeste ce mai vrei, bmw si vacante in Paris?