| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, ma numesc Alex si am 16 ani. Parintii mei de la un timp se tot cearta pe diferite teme si de la orice lucru. Mama il intarata pe tatal meu iar de aici se ajunge la o cearta care continua 4-5 ore. Asta-seara au hotarat ca dupa sarbatori sa se desparta. Am fost intrebat cu cine sa raman.
Tatal meu ma intelege cand vine vorba de scoala, de haine, de banii de buzunar, de prieteni, de viata mea sociala chiar si despre scoala. Imi repeta in nenumarate randuri sa fiu cuminte, sa ma tin de scoala, sa invat si sa ii ascult, dar nu ma si obliga sa fac aceste lucruri, nestresandu-ma. Despre libertate... ce sa zic, sunt momente in care nu am libertatea pe care orice adolescent si-o doreste, dar in mare parte am. Situatia financiara.hmmm.el mi-ar da bani de buzunar, de imbracaminte dar mama il impedica sa faca aceste lucruri, deci el are intentii bune. Partea proasta, este ca el vede doar in fata. Lumea este asa cum crede el, nu sta sa analizeze omul, ii pune o eticheta direct la orice lucru si la orice situatie.
Mama.aici vine problema. Mama este genul de persoana care stie doar SCOALA! Zi de zi, 24h/24h ma streseaza cu cartea. Mereu ma suna de la serviciu si ma intreaba daca am invatat, nu se intereseaza de starea mea de sanatate, atat cat se intereseaza de scoala. Nu am absolut DELOC libertate, cand vin de la scoala trebuie sa trec sa invat si a doua zi, la fel. Afara nu trebuie sa ies caci, nu am timp si pentru scoala. Nu ma intelege, este irascibila, starneste certuri din orice, am ajuns sa nu o suport chiar daca este mama mea. Situatia financiara, mult diferita de cea a tatalui. Cunoaste multa lume, fiind Economist. Banii ii vin din toate partile, numai ca este genul de persoana care sa " ii puna la ciorap ". Eu in 10 ani de scoala NICIOADATA nu am avut vreun leu la mine. Hainele imi cumpara o data la 5 luni si alea doua tricouri ieftine, luate in graba. Restul banilor ii baga in hainele ei, o data la 2 luni isi ia 5 costume si zeci de perechi de pantofi. Deci banii doar pentru ea.
Eu, sunt genul de adolescent linistit.Incerc sa imi vad de treaba mea, sa invat atat cat pot, ma fortez dar fiecare copil cu mintea lui si cu puterea lui de a invata. Fac Dans Sportiv, un plus pentru mine pe langa scoala, unde am rezultate bunicele pot spune. La scoala am prieteni putini, pentru ca eu nu am voie sa umblu cu ei. datorita mamei, hainelor.care difera sunt considerat " taran ". Eu nu am voie sa ma tund ca ceilalti, sa imi fac parul ca ceilalti scurt si frumos.nu ma refer la frizura "EMO" ci doar ceva.simplu. Eu sunt tuns cum vrea mama, si nimic mai mult, nu am voie sa imi fac parul cu gel.de aici rezulta ca nu am prieteni, fiind respins din grupuri de copii. La scoala rezultate de la 7-10. Mama doreste minim 9, daca e sub noua nu am voie la PC ( nici asa.stau o data la 1 saptamana si alea 2 ore ), nu am voie cu telefon si sunt batut.
Daca ei se despart.eu cu cine sa raman? Vreau liniste.genul tatalui. Dar pe langa asta vreau si situatie financiara pentru mai tarziu.ca sa imi fac si eu o familie.deoarece am o prietena cu care mi-am propus multe. Situatia financiara mare vine din partea mamei. Deci? Eu tind spre tata. dar mai tarziu...nu ma va mai putea ajuta. Am uitat sa va zic un aspect. De cand se cearta am ajuns sa tip la tatal meu, si numai vb cu el.il doare.si pe mine. Imi e rusine sa ii spun ca vreau sa raman cu el sad Cine ma poate ajuta?

20 răspunsuri:
| fluturas a răspuns:

Trist sad in ciuda copilariei de care ai avut parte si faptul ca nu ai avut libertate care cred ca te-a afectat destul de mult presupun ca esti un baiat minunat care a primit o educatie corecta happy si sti eu cred ca parinte iti este cel care te creste, te educa, iti este alaturi, etc. nu neaparat mama, cea care te naste, deci daca crezi ca iti va fi mai bine cu tatal tau ramai cu el, chiar daca nu are o situatie financiara la fel ca a mamei tale, te va ajuta si el cu ce poate si tu cu prietena ta daca aveti putina vointa cu siguranta veti reusi sa aveti un viitor frumos impreunawinking

| Lora a răspuns:

Ai o varsta la care iti poti spune punctul de vedere caci de aceea se numeste familie! Deci tu iti poti spune parerea si anume:mama tu iti iesi din papuci prea repede, esti femeie ar trebui sa fii mai gingasa, mai firava, mai rabdatoare, mai intelegatoare! Tata esti un om in adevaratul sens al cuvantului poti gandi:nu-i mai aprinde paie-n cap, o cunosti e femeia ta de-atatia ani de zile, nu va e rusine, v-ati inteles pana acum, iar acum din cauza problemelor create in aceasta tara ajungem la destrmarea familiei?
Tata, mama suntem oameni nu suntem animale si nici nu traim in jungla, haideti sa ne intelegem ca si pana acum, eu am nevoie de amandoi nu ma puteti pune sa aleg intre tine mama sau intre tine tata! Haideti sa gandim mai bine, haideti sa intoarcem problemele pe toate partile si sa vedem cum le putem rezolva, haideti sa fim mai rabdatori unii cu ceilalti si impreuna vom reusi sa trecem peste toate ca o familie ce suntem si vom ramane!

| aliyna a răspuns:

Oricate sfaturi ai primi, tu trebuie sa decizi cu cine ramai, decizia iti apartine numai tie, oricum la un momentdat trebuie sa-i iei viata in propriile mainii, deci tot singur sa te descurci. Cere-ti scuze de la tatal tau si gandeste-te bine la ceea ce vrei cu adevarat.

| aaaa12345 a răspuns:

AM multi colegi in clasa care s-au despartit parintii.Fiecare a ramas cu mama lor.

NU au vrut cu tatal deoarece ca in cazul tau avea multi banii ii lasa la pc toate astea dar s-au gandit ca sa ramana cu mama lor chiar daca nu ii lasa la pc, metin etc.

Eu te-as sfatui sa ramai cu mama ta i-a ti-a dat viata. Ea te-a credcut cand erai mic, ea ti-a dat lapte sa mananci, ea ti-a facut multe.]

Cand omama nu isi lasa copii afara ea vrea sa ii invete sa aiba numai note bune, colegii mei aia chir daca au parintii despartiiti au note bune numai cu ajutorul mamei sale...

Ps: cred ca mama ta ar fi exasperata, suparata daca nu ai ramane cu ea, si chiar daca nu te ajuta acum a sa te ajute, crede-ma

DA poate ar fi bine a ca esti cu tata mai ales ca esti barbat dar tot cu mama

| Melody a răspuns:

Eu zic sa te linistesti. Pana dupa sarbatori se pot schimba multe. Oamenii la nervi spun ca se despart. Poate nu va fi cazul. Dar daca se intampla, punandu-ma in locul tau, eu as alege sa raman cu tatal. Nu te gandi la banii mamei, asta e o prostie, cand cresti si-ti faci familia ta, nu te mai intretin parintii. Vei avea serviciul tau, banii tai. Tu ai nevoie acum de liniste, dar conditia principala e sa nu te lasi de invatat. Nici asa intr-un mod obsedant cum vrea mama ta, pentru ca mai ai si tu nevoie de relaxare, dar sa continui sa inveti bine.

| snowflake a răspuns:

Nu cred ca as putea sa iti dau un rasp clar la intrebarea asta, incerc sa raman impartiala happy., cu tatal ai avea mai multa libertate, insa nici de mama nu te poti lipsi happy

cantareste bine in balanta cu cine vrei sa ramai, pune pe foaie avantajele si dezavantajele. sunt sigura ca si mama ta are multe calitati. doar poate ca nu le observi happy

| Dannyjj a răspuns:

Un lucru iti zic, nu ai prieteni acum, dar dupa ce termini scoala si daca ai rezultate foarte bune chiar excelent de bune (nota 9-10) atunci vei observa ca nu vei fi considerat "taran" atunci vei fi bogatanul si ca vei avea prieteni, dar atunci ai grija cu cine te imprietenesti pentru ca dintre toti prietenii aia, de majoritatea n-o sa ai nevoie(de cei care te calca acum in picioare dar daca o duci bine atuncia esti cel mai bun prieten al lor).
Acuma in legatura cu familia, este bine ca mama ta se ocupa de tine, pentru ca daca nu inveti si termini scoala fara sa stii nimic cine crezi ca te va angaja, asa ca daca termini tu scoala cu rezultate bune, sa vezi ca o iti gasesti usor un lucru si o sa ai un lucru usor si cu castig bun.
Dar eu zic ca mama ta ar trebui sa iti dea si putina libertate(tunsoarea, hainele, prietenii) pentru ca tu ai nevoie de comunicare, de socializare, sa inveti sa deschizi usor o conversatie cu o persoana fata in fata, dar ai grija cu cine intri in vorba(la asta se refera si mama ta, doar ca ea cam exagereaza), chiar nu imi vine sa cred ce ai zis, deci mama ta are situatia financiara mai buna si inloc sa iti faca un viitor tie ea ii strange pentru ea?
Si eu zic ca ar fi bine ca ei sa nu se desparta, dar asta depinde si de modul in care se inteleg.
Si despre faptul cu cine sa ramai, aici eu nu ma bag pentru ca nu vreau sa ma bag in situatia altor familii.

| alexgogo a răspuns:

Daca esti batut nu e bine. nu imi permit sa iti dau sfaturi referitoare la cu cine sa ramai, important este sa iti fie bine, sa te poti concentra la tine. chiar daca situatia financiara nu este buna, tu te poti descurca intr-un fel. fie poti lucra pe undeva, part time (acum serios, daca faci un calcul 4 ore pe zi le pierzi aiurea) sau sa faci ceva de acasa (invata seo, webdesign, dtp.)

din cate am inteles, nici aicum nu ai acces la bani, asa ca mai rau de atat cum poate sa fie? oricum pana la 18 ani vei primi o pensie alimentara.

Important este ca esti un tip deja matur si inteligent, poti sa iei singur o decizie corecta pentru tine.
Mare atentie insa, daca se va ajunge la partaj intre parintii tai, indiferent de decizia ta, vei ajunge pe "mana" mamei, pentru ca ea are posibilitati mai mari sa te intretina.

te-ar putea ajuta psihologul scolii, INSA ai mare grija, unii au ajuns acolo pe ochi frumosi, nu vreau sa acuz pe nimeni, insa e o realitate si asta.

Poti incerca acele help-lineuri, pentru copii, unde acolo sunt persoane care ti-ar putea da un sfat.

In final iti doresc mult succes, si, imi permit sa iti dau un citat: "Niciodata, n-o sa permit cuiva sa traca peste mintea mea cu picioarele murdare". (Mahatma Gandhi)

Asa sa faci si tu, sa nu lasi pe nimeni sa traca peste mintea ta cu picioarele murdare.

Succes!

| RUMBURAK a răspuns:

Ramai cu tatal tau.Chiar daca mama ta are bani nu ii va investi in tine judecand dupa ceea ce zici.Eu sper totusi sa nu se desparta.

| trustbogdan a răspuns:

Tu trebuie sa decizi asta, ce simti tu, dar din cate ai zis... pana la urma tot pe picioarele tale ai sa fii, deci cu banii tai, atitidine tu trebuie sa iei in cele din urma, cere-ti scuze tatalui tau si o sa fie bine pentru amandoi. Cu banii mamei tale nu ai sa faci nimica, daca esti ambitios te descurci si singur de la un moment dat, iar ca te tine din scurt mama ta, poate fi si vina ta ca nu ai stiut sa te iimpui, dar nu mai conteaza, eu unul, parerea mea, din spusele tale pe "tata" as opta.
Inca odata decizia sa stii ca tot tie iti apartine, ii cunosti cel mai bine

| Bessame a răspuns:

Aici din cate vad ambii parinti au problema tu nu esti de vina cu nimicnu trebuie sa simti asta! Pacat ca nu analizeaza iei de unde au inceput certuriile s-au macar sa incerce sa gaseasca o solutiee la problemele lor! Am vazut ca sunt 2 oamni diferiti in ceea ce priveste a fi parinte! Mama ta se paree ca munceste mult din ceea ce am tras eu o conlcuziee eaa vrea controleze totul daca nu gresesc ar trebui sa realizeze ca da esti copilul ei copilul mamei darr ai deja o varsta in care si trebuie sa inveti singurr sa te maturizezi si sunt singura ca, daca mama ta ti-ar oferii mai multa libertatea dar si tu nu ai profita de ea ar fi la o limita sunt singura ca ai face asa daca si ea te-ar intelege! Din cate vad esti un baiat ascultator si daca ai avea putin sprijin sufletesc, intelegre ai stii sa combini distractia cuu scoala invatatul etc! poate ca mamei tale ii e fricaa sa nu iei razna de aceea nu iti da libertatea dar face rau pe o parte! De ce nu incerci nu ai nimic de pierdut sa i explici mamei taleee caaa te doare ceea ce se intampla caa iti doresti sa fiti o familie fericita ca toti si ca ai vrea sa gasesti o solutie sa ramaneti impreuna si sa iti ofere putina incredere libertate si ca i promoti ca nu o sa o dezamagesti darr ai si tu nevoie sa simti ca traiesti copilaria! Si ca esti dat la o parte de grupul de prieteni plus ca ei se despart asta iti distruge sufletul si ca ti-e greu sa alegi cu, care dintre iei sa ramai pentru ca i iubesti pe amandoi la fel chiar si cu defectele lor! Spune-i ca nu ii ceri milioane, nu i cer libertatea aia sa via casa cand vrei i cer doar o parte de atentiee pentru ca ai mare nevoie de ea ca mama si ca o rogi sa aiba incredere in tinee pentru ca i promiti ca nu o sa o dezamagesti!

| andra_2561 a răspuns:

Poate nu se ajunge chiar la despartire... na Or fi zis asta la nervi nu te gandi linisteste-te si analizeaza situatia ...am avut o colega in 1-4 care si acum in cursul saptamani sta cu mama si in weekend sta cu tatal sau deci si tu poti face asta.sau poti sa iti ceri, sa iti dea banii sa iti iei un loc al tau si rupi legatura cu ambi parintii acum nu stiu e decizia ta dar daca trebuie neaparat unul gandeste-te cine a fost mai mult langa tine si cine te intelege desi crezi tu ca te face de ras

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce nasolll

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fericirea nu se cumpara cu bani. Eu zic ca ar fi mai bine cu tatal tau. Vei fi putin mai liber. Ceea ce conteaza e sa iti traiesti tu viata incearca sa te intelegi mai bine cu acea persoana cu care vrei sa ramai. Orice om are greutati.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma numesc andreea am 15 ani si parinti mei sunt despartiti de 5 ani eu am ramas cu mama nu stiu tu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu sunt in aceeasi situatie. sad

| godzila007 a răspuns:

Cu cine ai ramas pana la urama?

| Aly64 a răspuns:

Parintii mei sunt divortati. Ambii au bani, dar cu mama ma inteleg extraorinar si cu tata. la fel. doar ca el bea. si el imi da mai multa libertate. Am decis sa stau cu mama. si ma bucur ca am luat decizia asta. Eu iti sugerez sa stai cu cine crezi cu ca o sa iti fie mai bine. daca cu mama ta nu te intelegi prea bine, ramai cu tatal tau. Dar sa speram ca nu se va ajunge la divort ca la mine. Numai bine!

| 123diana456bonta789 a răspuns:

Sincer iti spun sa ramai cu tatal tau dar nu o lua tare pe mama ta ex:"Mama vreau sa raman cu tata!" NU spune-i cu frumoso intr-o seara stai la un film cu mama ta si spune-i da incearca sa nu se supere ca na totusi ii mama si nu ai cei face :* Sper sa te pot ajuta cu ceva

| julyanys a răspuns:

Imi pare sincer rau de situtia in care te afli. Din pacate din ce in ce mai multi copii sunt in situatia ta.Nu stiu daca te-ai gandit dar ar fi bine sa discuti cu un psiholog problema aceasta.