| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, ma numesc Alex si am 16 ani. Parintii mei de la un timp se tot cearta pe diferite teme si de la orice lucru. Mama il intarata pe tatal meu iar de aici se ajunge la o cearta care continua 4-5 ore. Asta-seara au hotarat ca dupa sarbatori sa se desparta. Am fost intrebat cu cine sa raman.
Tatal meu ma intelege cand vine vorba de scoala, de haine, de banii de buzunar, de prieteni, de viata mea sociala chiar si despre scoala. Imi repeta in nenumarate randuri sa fiu cuminte, sa ma tin de scoala, sa invat si sa ii ascult, dar nu ma si obliga sa fac aceste lucruri, nestresandu-ma. Despre libertate... ce sa zic, sunt momente in care nu am libertatea pe care orice adolescent si-o doreste, dar in mare parte am. Situatia financiara.Hmmm el mi-ar da bani de buzunar, de imbracaminte dar mama il impedica sa faca aceste lucruri, deci el are intentii bune. Partea proasta, este ca el vede doar in fata. Lumea este asa cum crede el, nu sta sa analizeze omul, ii pune o eticheta direct la orice lucru si la orice situatie.
Mama, aici vine problema. Mama este genul de persoana care stie doar SCOALA! Zi de zi, 24h/24h ma streseaza cu cartea. Mereu ma suna de la serviciu si ma intreaba daca am invatat, nu se intereseaza de starea mea de sanatate, atat cat se intereseaza de scoala. Nu am absolut DELOC libertate, cand vin de la scoala trebuie sa trec sa invat si a doua zi, la fel. Afara nu trebuie sa ies caci, nu am timp si pentru scoala. Nu ma intelege, este irascibila, starneste certuri din orice, am ajuns sa nu o suport chiar daca este mama mea. Situatia financiara, mult diferita de cea a tatalui. Cunoaste multa lume, fiind Economist. Banii ii vin din toate partile, numai ca este genul de persoana care sa " ii puna la ciorap ". Eu in 10 ani de scoala NICIOADATA nu am avut vreun leu la mine. Hainele imi cumpara o data la 5 luni si alea doua tricouri ieftine, luate in graba. Restul banilor ii baga in hainele ei, o data la 2 luni isi ia 5 costume si zeci de perechi de pantofi. Deci banii doar pentru ea.
Eu, sunt genul de adolescent linistit.Incerc sa imi vad de treaba mea, sa invat atat cat pot, ma fortez dar fiecare copil cu mintea lui si cu puterea lui de a invata. Fac Dans Sportiv, un plus pentru mine pe langa scoala, unde am rezultate bunicele pot spune. La scoala am prieteni putini, pentru ca eu nu am voie sa umblu cu ei datorita mamei, hainelor care difera sunt considerat " taran ". Eu nu am voie sa ma tund ca ceilalti, sa imi fac parul ca ceilalti scurt si frumos.Nu ma refer la frizura "EMO" ci doar ceva simplu. Eu sunt tuns cum vrea mama si nimic mai mult, nu am voie sa imi fac parul cu gel.De aici rezulta ca nu am prieteni, fiind respins din grupuri de copii. La scoala rezultate de la 7-10. Mama doreste minim 9, daca e sub noua nu am voie la PC ( nici asa.Stau o data la 1 saptamana si alea 2 ore ), nu am voie cu telefon si sunt batut.
Daca ei se despart.Eu cu cine sa raman? Vreau liniste, genul tatalui. Dar pe langa asta vreau si situatie financiara pentru mai tarziu ca sa imi fac si eu o familie deoarece am o prietena cu care mi-am propus multe. Situatia financiara mare vine din partea mamei. Deci? Eu tind spre tata dar mai tarziu...nu ma va mai putea ajuta. Am uitat sa va zic un aspect. De cand se cearta am ajuns sa tip la tatal meu si numai vb cu el, il doare si pe mine. Imi e rusine sa ii spun ca vreau sa raman cu el sad Cine ma poate ajuta?

Răspuns Câştigător
| Adelina04 a răspuns:

Winuletz nu e chiar atat de simplu cum spui tu.sad
Alex, tu esti intr-adevar intr-o situatie destul de nasoala. Daca as fi in locul tau as ramane cu tatal. Ai nevoie de ascultare si intelegere, nu numai scoala. Daca ramai la unul din parinti nu inseamna ca celalalt nu va mai exista. Mama ta iti va plati pensie alimentara pana termini facultatea. Oricat ar fi ea de severa, e mama ta si nu te-ar lasa pe drumuri in cazul in care tatal tau nu s-ar ajunge cu banii. Daca preferi sa traiesti intr-un stres continuu dar sa ai mai multi bani de buzunar alege-o pe mama desi nu cred ca ar fi alegerea potrivita
Bafta>big grin

16 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Eu in locul tau, mi-as lua inima in dinti si as discuta, mai intai separat, apoi cu ambii.Mama ta nu este o mama adevarata! Este o tirana, care stie sa faca bani, pe care. i foloseste cum doreste, O mama adevarata, nu-si cumpara zeci de haine scumpe, iar baiatului cateva "zdrente"! Scurt! Tatal tau, este un om de mare caracter, care se lasa subjugat de aceasta femeie egocentrica! Ce ar trebui sa-i spui mamei la prima discutie? Mama, eu cred ca nu sunt copilul tau, pentru ca nu simt nici un pic de dragoste din partea ta.Tot ce aud de la tine, este obsedantul " ai invatat?" De cate ori m-ai intrebat de viata mea privata, de colegi, de sanatate, de visurile si doleantele mele de.Eu as putea sa am note mult mai bune la scoala, daca tu nu ai fi atat de dominatoare! Traiesti in secolul trecut si habar nu ai de ce este in jurul tau, pentru ca nu te iubesti decat pe tine si esti foarte mandra cu banii tai! Stiu ca ai bani, dar afla, ca daca te desparti, eu merg cu tata! Mai bine fara banii tai (pe care tot nu-i vad) dar cu linistea si siguranta pe care o primesc de la tata. Tatalui, ii ceri scuze, ii spui ca te deranjeaza la dansul -lipsa de analizare. La amandoi le spui, ca la tribunal, este ceruta si parerea copilului, si tu ai decis sa ramai cu tata. Si asculta de la mine, va fi mult mai bine cu tata, pentru ca va trebui dansa sa plateasca pensia alimentara( de altfel cred ca-i va conveni situatia, nu presupune sa se implice in vreun fel). Daca nu ai curaj, fa o scrisoare pe care s-o amplasezi in poseta dansei, sau.

| Gizăz a răspuns:

Mă tu ai deja o vârstă şi dacă(!) se despart înainte să faci tu 18 poţi alege cu cine să stai, nu ai 7 ani ca să se decidă asta într-o sală de judecată. Am pus un mare dacă pentru că nu ai de unde să ştii dacă divorţează şi oricum, s-ar putea să ai deja 18 până atunci moment în care nu va mai conta.

Tu te uiţi după situaţia financiară? Stai cu cine te înţelege şi gata. Găseşte-ţi o slujbă şi întreţine-te. Tu ai sta cu maică-ta ca să nu trebuiască să faci nimic? Dai impresia că eşti o putoare, fără supărare.

Cât despre faptul că el te înţelege şi ea nu, nu prea ai ce-i face. E femeie! Te aştepţi la logică?

| Artemisia a răspuns:

Aici sunt multe probleme.
tatal tau este o persoana foarte buna, iar mama ta este mai indulgenta si te pune sa inveti ca sa ajungi ceva in viata(sa nu traiesti pe bani ei)
in rest cu regulile alea stupide, pur si simplu nu le inteleg, ai 16 ani, poti sa stai cat vrei tu la pc.(eu am 14 si stau cat vreau)
cu grupul de prieteni, nu conteaza aspectul fizic sau starea materiala ca sa fi acceptat intr-un grup. cei care iti sunt prieteni adevarati o sa te accepte oriunde.
asa era si eu.eu sunt genul de fata tocilara si nu sunt acceptata in unele grupuri. dar pana la urama mi-a gasit prieteni care au aceleasi preocupatii ca si mine.
in rest, eu zic sa ramai cu tatal tau. o sa fie greu cand nu o sa te poata ajuta la starea financiara, dar macar o sa fie acolo langa tine si o sa te ajute cu o vorba buna.
si daca nu o sa poata sa te ajute la starea financiara, cautati si tu un job, o slujba, ceva mai usoara.
mai bine ramai cu tatal tau pentru ca o sa ai liniste, nu conteaza banii! bani sunt cati vrei!
in timp ce daca vei ramane cu mama ta, vei fi tot timpul stresat pentru ca o sa te cicaleasca sa inveti si sa inveti, fara prieteni sau mai stiu eu alte lucruri. o sa fi mega stresat.
asa cu tatal tau o sa ai libertate, nu o sa fi inchis ca un papagal la zoo.
ai spus ca ai si prietena, ea o sa te sustina, daca chiar te iubeste cu adevarat.
si nu uita sa iti ceri scuze tatalui tau. spune-i ca el inseamna mult pentru tine, si ca tu ai gresit cand te-ai certat cu el.
mama ta este de vine, ea ar trebui sa fie mult mai intelegatoare, ea nu mai stie cum e cand a fost ea adolescent si a avut si ea nevoie de libertate la randul ei.

eu nu mai stiu ce sa iti mai spun! am spus tot cea ce mi-a trecut prin minte! stiu la cea ce te referi, la mine este chiar invers, tata ii cu bani, iar mama este cu inima.bafta!

please funda?

| Amelie_2576 a răspuns:

Ramai cu parintele care nu te traumatizeaza psihic. Conteaza mult pentru dezvoltarea ta psihologica.

Si, foarte important, nu te mai gandi la cine te va improprietari pe viitor! De ce nu te gandesti la cum poti realiza tu insuti o situatie financiara pentru tine, pornind de jos? (ca doar esti baiat si vei deveni barbat!) Cu siguranta, mama ta te bate la cap sa inveti foarte bine tocmai pentru ca si-ar dori sa te vada devenind un om CAPABIL si independent financiar, ca si ea.

Mie nu mi se pare normal ca parintele sa iti ofere totul pe tava cand vei deveni adult (casa, masina, etc.). Pentru o situatie materiala, trebuie sa muncesti tu insuti, asa cum a muncit si mama ta, care s-a zbatut sa devina economista. Buna, rea, femeia a facut un efort in viata si e pe picioarele ei. Asta nu-i putin lucru.

| cineva_4576 a răspuns:

Buna Alex, nu stiu daca sunt in masura sa dau un sfat ca sa nu ajungi sa faci vreo greseala.
Ai 16 ani, la 16 ani ai impresia ca toata lumea ori e a ta, ori are ceva cu tine, ori totul este de 10 ori mai grav de cat pare in viziunea ta.
Parintii tai nu stiu decat timp sunt impreuna, dar clar trec prin niste momente dificile.
Eu zic ca inainte de toate : sa ii iei de manuta pe am2 si sa porti o discutie f serioasa.
Sa ii spui tatalui si mamei ce doresti si TU si ca tu simti ca mama cam exagereaza si ca tata e un pic cam cu, capul in nori.
Cat despre scoala, eu o inteleg pe mama ta, te contrazici singur fiindca atunci cand spui ca tu vrei o situatie buna, ca ai planuri de viitor ca ai o prietena ...Nu o sa poti avea toate aceste lucruri fara studii cu medii superioare, nu cu 7.
Referitor la haine si coafura ta, poate ca si tu vrei ceva ce mamei tale i se pare nepotrivit pentru varsta ta si de aceea nu te lasa, fa un pact cu ei, ajunge la o intelegere cu ei.
De exemplu : daca imi iei 1 blug si o bluza o data la X timp eu fac asta (si sa te tii de cuvant) sau daca ma lasi sa ma tund in limita bunului simt si sa ma mai dau cu o spuma in par fac si eu aia...
Insa peste toate spune-le ca si pe tine te afecteaza situatia lor, certurile lor, si ca daca s-ar desparti si tu ai avea de suferit, daca au stat pana acum impreuna poate vor reusi sa faca ceva sa ramana impreuna si de acum incolo daca pana acum au reusit.
In zilele de azi fara studii si diplome nu mai poti reusi nimic, si iti spun eu ce vede mama ta : la ce vremuri se apropie, numai cei mai buni vor reusi... Deaia te impinge asa disperata la scoala si vrea minim 9 de la tine.
Eu am renuntat la scoala dintr-o prostie si acum imi dau cu pumnii in cap crede-ma ...as fi vrut si eu sa fie mama mai interesata si sa ma tina cu japca in scoala ca acum sa am o diploma si sa nu mai plec capul cand vine vorba de munca, diplome, studii s. a. m. d
Bafta si incearca sa te pui si in locul lor si sa gandesti ca un parinte (chiar daca o sa iti fie aproape imposibil)
O zi buna!

| Pacala a răspuns:

Ramai cu tatal tau. happy

| CarmenR a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa mergi sa discuti cu psiho-pedagogul de la tine de la scoala toate aceste probleme si sa i le expui asa cum ni le-ai impartasit si noua. Poate un adult, instruit sa rezolve astfel de probleme, te poate ajuta mai mult decat noi toti la un loc. Multa bafta!

| matraguna1 a răspuns:

Spui ca avantajul la mama ta e faptul ca are bani. dar tot tu spui ca de fapt nu iti da bani, nu iti cumpara haine, nu te lasa cu prietenii. avantajul unde e? de ce nu incerci mai bine ca putin cate putin sa incepi sa COMUNICI cu mama ta? nu sunteti STRAINI care locuiesc in aceeasi acasa avand unul numele de parinte si altul de copil. la astfel de comportamente cum descrii tu nu se ajunge de azi pe maine. se aduna frustrari/nemultumiri de partea fiecarui parinte (fie ca e vorba de bani, de copil sau relatie intre cei doi) si nediscutand la timp, fiecare incepe sa aiba un coportament inadecvat si se distanteaza unul de celalalt. Comunicarea face totul. am descoperit asta pe propria piele. Varianta scurta pe are o poti alege: ramai cu tatal care iti ofera mai multa "libertate", mama va plati pensie alimentara pana termini scoala, iar la facultate daca pleci, oricum pe parinti o sa ii vezi o data la o luna. nu o sa mai conteze cu cine ai decis sa ramai.

| ancutsa13 a răspuns:

Nimeni de aici nu te poate ajuta decat cu pareri proprii, ce ar face ei in locul tau. Este o situatie mult prea personala ca sa te iei dupa straini. Oricum tu trebuie sa stii ca, in 90% din cazuri, copilul este incredintat mamei, asta doar daca nu exista dovezi foarte multe impotriva ei (ca este violenta, in cazul tau). Si, chiar daca vei fi incredintat ei, nimeni nu te obliga sa si locuiesti cu ea.
Din punctul meu de vedere tu ar trebui sa stai de vorba cu amandoi, sa le explici ca iti face rau despartirea lor, ca tu esti la mijloc. Daca tot nu vor sa faca nimic in privinta asta, cel mai bine este sa stai cu cel care simti ca te intelege, pentru ca, chiar daca vei sta doar cu unul, parinti iti raman amandoi si raman datori sa te ajute mai tarziu, deci partea materiala ar trebui sa iasa din discutie.
In concluzie iti zic sa stai bine sa te gandesti ce vrei tu cel mai mult sa faci, indiferent de toate sfaturile pe care le vei primi (nu numai de aici).

| lol1232 a răspuns:

Ma gandesc ca este bine cu tatal chiar daca nu are multi bani pentru ca ma tarziu tu cu prietena ta putei merge la un servici sti cum se zice ca bani nu aduce fericirea, langa mama da aibani dar esti in mare parte fericit trebuie sa te gandesti la fericirea TA dap stiu si bani conteaza dar in momentul de fata nu oricum TU cu PRIETENA TA puteti sa va luati un job atunci cand tatal tau nu mai are bani pana atunci termini si tu scoala daca te duci la mama ai zis ca ea are bani dar ii imparte cu tine?

| oanyyy a răspuns:

Uite:Incearca sa strangi bani si sa-ti faci o casa si sa traiesti linistit.asa e mult mai bine.

| BubuLina999 a răspuns:

Grea situatia ta. incearca sa vb cu ei aceste lucruri pe care ni le.ai spus si noua. inteleg ca poate iti e putin rusine si ca nu poti reproduce cu aceleasi cuvinte ce ne.ai zis noua.
dar daca intr-adevar iti doresti o schimbare in bine ia. ti inima. n dinti si spune-le cu adevarat ce simti. am avut si eu o problema similara cu parintii si spre surprinderea mea, mi.am expus sentimentele si m.au inteles in mare parte. ii inteleg si pe ei ca e greu in vremurile acestea sa stabileasca o situatie financiara buna. dar asta e

deci in concluzie vorbeste cu ei. si daca te vor intelege isi vor schimba comportamentul fata de tine sau cel putin vor incerca sa.si impuna si ei punctul de vedere ca sa. i intelegi si tu pe ei.

probabil ca mama ta inca te mai trateaza ca pe un copil. nu esti chiar asa, ai mai cresut si asta e important sa vada si ea, de aceea trebuie sa vb cu ea.

nu stiu daca ai inteles bine ce am vrut sa zic, dar sper ca macar sa. ti formezi o idee, un motiv ca sa vb cu parintii tai.

tine minte **nu judeca un parinte dupa modul in care actioneaza,. oricat de urat crezi ca.si manifesta sentimentele tot tine la tine si in adancul sufletului poate iti vrea binele**.

este normal sa te intelegi mai bine cu tatal tau ca el e barbat si te intelege dar si mama ta te iubeste in felul ei. cat despre situatia financiara gandeste. te bine in care parte iti e mai bine. nu lua o decizie inainte sa vb cu ei. e foarte important sa va expuneti toti la un loc punctele de vedere, asa poate incepeti sa descoperiti lucruri noi despre voi insiva.

succes in discutia cu parintii tai ...si ai grija ce faci ca dupa aceea sa nu regreti. daca ai nevoie de un sfar sau intelegere din partea mea da. mi un mesaj si iti voi raspunde cu mare drag.
pa-pa.

| aumih16 a răspuns:

Apoi sa ii mai intelegi colo pe parintii din ziua de astazi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inpacai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oh, Alex! E o situatie ff grea! Ah! Nu stiu ce sa-ti spun! Eu sunt fata, cred ca as inebuni daca mi s-ar intampla asta.as plange permanent.mama si tata se mai cearta uneori.mama e mai la fel ca a ta. tipa la mine cand iau note proaste! Bani imi da, imi vrea numai binele! Mama ar inebuni daca mi s-ar intampla ceva! Imi face toate poftele si dorintele posibile, totusi adesea eu o inteleg cand nu are. Eu de ceva timp m-am bagat intr-un grup nepotrivit de copi si recunosc asta! Si mama a inceput sa-i cunoasca.si se cam ia de mine! Eu zic sa ramai cu cine simti tu ca te iubeste mai mult! Ah! Imi pare ff rau pentru tine! Baftaa!

| Teodora_Arabagiu_1994 a răspuns:

Deci,cu cine te-ai gandit?