| AndrewR a întrebat:

Nasii copilului trebuiesc sa fie cununati/ casatoriti?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu este obligatoriu, dar este recomandat.
Nasii de botez sunt parintii spirituali a copilului si au rolul de a prelua ingrijirea lui in caz de neputinta parintilor adevarati (deces, imbolnavire grava sau alte situatii), daca este cazul.

| darrio2007 a răspuns:

Da, normal.

| sonya a răspuns:

Buna,

Nu e nevoie sa fie cununati. Preotii asa prefera, insa poti boteza si fara a fi cununat si daca esti singur. Nasa oricum este cea mai importantahappy

Succes!

| sierra1 a răspuns:

Nefiind o lege scrisă in sensul ăsta, cum vrei tu, așa e bine

| sofisis a răspuns:

Nu. Pot fi chiar si doi oameni care nu au absolut nimic de impartit unul cu altul.

| Felys a răspuns:

Eu aveam 12 ani cand am botezat o fetita, deci nu are legatura cu casatorita si nici macar nu e nevoie de doi pentru un botez

| Yurisa a răspuns:

Da

| andy62 a răspuns:

Nu

| LadyDot a răspuns:

Nu. Nu este necesar sa fie cununati/casatoriti decat in cazul nasilor de cununie. Copilul poate fi botezat si de o singura persoana, nu este neaparat sa fie cuplu.

| anonima13ana a răspuns:

Nu trebuie sa fie căsătoriți

| Vafibine2018 a răspuns:

Creștinește așa ar fi bine. Nașii de botez devin părinții spirituali ai bebelușului.