| litere123 a întrebat:

Salutare, oameni buni.
M-ar ajuta mult o părere cu privire la următoarea istorisire.
Cu un an în urmă mi-am pierdut primul sărut cu un baiat pentru care nu aveam sentimente, ci doar la insistentele acestuia. Am rupt greu legatura cu el, motivele fiind studiile și rana trecutului pe care o purtam în suflet. Eram, de asemenea, foarte diferiti. Recent, la locul de munca, am cunoscut un baiat cu 1 an jumate mai mare decat mine, fiind diagnosticat cu sindromul Tourette și, respectiv ADHD. Am vorbit timp de trei saptamani online, pe whatsapp, unde ne-am facut planuri multe de viitor, mai mult el, ce-i drept. Amandoi suntem incepatori in privinta relațiilor. Dupa a treia intalnire fizica, mi-a marturisit ca ma iubeste si a incercat sa ma sarute. Problema e ca nu sunt sigura de sentimentele mele și nu vreau sa ma grabesc in privinta acestei legaturi. Inca am ca prioritate studiile la facultate si vindecarea mea launtrica. Provenim amandoi din familii monoparentale, suntem introvertiti, dar subiectele de discuție nu lipsesc intre noi, am trecut prin depresie amandoi...toate aceste experiente imi permit sa fiu eu insami cu el, cea reala. Imi place de el, dar inca nu simt acei fluturi despre care se prevede in dragoste. Sunt atasata de el, dar inca nu iubesc. Mi se pare prea devreme pentru un astfel de sentiment. As continua, as renunta. Mi-e teama sa fiu ranita, respectiv sa ranesc. Ce-as putea face in cazul acesta? Oare e imposibil ca doi oameni la fel (+ cu +) sa fie impreuna?
21-22 jum. ani

Răspuns Câştigător
| Alina0124 a răspuns:

Ceea ce descrii tu îmi sună mai mult a o prietenie strâns legată. Aveți multe în comun, ceea ce vă ofere subiecte de vorbit. Dar dacă el are sentimente și nu vrea doar această prietenie, ceea ce cred că e doar un fel de atașare emoțională nicidecum iubire, ar fi bine să-l faci să înțeleagă că e cam devreme și nu ești tocmai sigură pe sentimentele tale.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, ai toate sansele cu cea mai mare probabilitate, ca fiind la fel, sa fiti impreuna.
Cand iubesti faci compromisuri de dragul celuilalt, asadar frica ca vei fii ranita sau vei ranii, nu ar trebui sa existe, fiindca nu-i logica!
Lasa-te in voia sortii si incearca sa te bucuri de relatia asta, sa fii fericita cu el, sa vezi si partea pozitiva a relatiei, ca sa vezi cat este de frumos sa plutesti si sa visezi la fericire.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e imposibil. Iubirea are multe nume și nuanțe. Nu e numai cu fluturi.

| antoniaidk a răspuns:

Eu cu iubitul meu suntem
++ și ne înțelegem foarte bine. Eu zic sa fi curajoasa și sa încerci orice ar fi
Mai bine sa îți para rau decât sa regreți ca n ai încercat.
Ce o fi, o fi

| iderspor a răspuns:

După părerea mea, este imposibil. Dragostea funcționează ca magneții, + cu + sau - cu - se vor respinge întotdeauna unul pe celălalt. Știu cum este, și știu sentimentul, am avut și o persoană cu care eram foarte asemănător, și speram că ar fi putut fi ceva între noi dar mi-am dat seama prea târziu că nu am fi funcționat niciodată împreună și s-a terminat într-un mod tragic. Acum depinde și cât de identici sunteți, deoarece oamenii nu sunt doar + sau -...este mult mai complicat.