| DovleacTurbat a întrebat:

Salutare si La Mulți Ani! Nu credeam ca voi ajunge pe acest site si nici în această situație dar se pare ca niciodată nu'i târziu. Incep prin a spune că de mic am fost prea "protejat" de părinți de parcă as fi un bibelou. Nu scriu tot trecutul meu ci trec direct la subiect. Am 18 ani, eram intr-o zi cu prietenii pe o "pârtie" din spatele blocurilor plină cu, copii de toate vârstele. După vreo 2-3 ore ce să vezi iasă mama pe geam si îmi spune să intru în casă ca ninge, este frig si racesc. Băi m-am simțit ca ultimul ratat in fața prietenilor până si in fața boracilor alora. Ajuns acasă era decât tata si mă întreabă de ce sunt supărat, ii explic situația (ăsta fiind dintr'o bucată se cam ia de ea). Eram la masă când vine mama nervoasă cu texte gen ( eu te-am făcut pe tine nu tu pe mine) Asa a inceput cearta care s-a terminat urat ( sunt un tip vulcanic, orgolios si încăpățînat) îmi spunea tot felul de chestii care ma suparau si am răbufnit zicându- i că dacă ii dau "un pumn a2 a oară îmi zice sarumana" ( stiu sunt un prost, un ratat, un... am provocat "răni adânci" cu vorbele mele) dar am vrut sa simtă si ea ce am simțit si eu. Ce credeți că ar trebui sa fac? Stiu ca am greșit dar priviți si contextul pentru care am spus ce am spus.

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Sa nu iti mai ameninti NICIODATA parintii. Avand in vedere ca te-au protejat, inseamna ca ai fost si esti un copil iubit si dorit. Unele mame intr-adevar tind sa isi depaseasca atributiile cu muuuult.
Sunt convinsa ca mama ta nu si-a dat seama ca te va pune intr-o situatie penibila si sunt de acord sa reactionezi dar nu amenintand.
Poti incerca sa discuti cu mama ta si sa ii spui exact care e problema. Sunt sigura ca nu e batuta in cap si pricepe daca ii spui sa nu te mai cocoloseasca si sa te lase in pace ca esti major si esti si tu in stare sa vezi cand e frig afara.
Dar ca fapt divers, eu am aproape 30 de ani si inca ma cert cu ai mei sa nu ma mai frece la melodie cu probleme de genul asta. Cum ma simt in telefon ca imi trag nasul sau ceva...aoleo mama, racesti, ia aia, fa ailalta etc.
Eu m-am invatat sa ma amuz si sa ii apreciez pentru fazele astea desi pe fata si eu ii reped si le zic sa ma lase in pace ca stiu mai bine ce fac.
Atat iti spun, apreciaza si chestiile astea pentru ca va veni o zi cand iti vei dori sa existe cineva care sa te cocoloseasca si ei nu vor mai fi.winking
Cat despre reputatia ta, fii smecher. Fii barbat si asuma-ti inclusiv comportamentul mamei tale. Nu lasa sa se vada ca te afecteaza. Cand ea zice ceva, poti spune in gluma asa "da mami, imediat mami" ca sa se vada ca tu nu esti afectat de ce spune sau face ea. Si daca cei din jur vor vedea ca iti asumi...nu vor comenta.

| DovleacTurbat explică (pentru sofisis):

Cum ca***t să nu mă dau afectat, cred că ar fi show-ul de pe lume să mai zic si "da mami"

3 răspunsuri:
| AncaIoana98 a răspuns:

Salut! Imi pare rau sa iti zic, dar si eu cunosc astfel de cazuri si drept sa iti spun, parintii nu o sa se schimbe niciodata. Din punctul meu de vedere, da, iti dau dreptate, ai avut motive sa te simti penibil, dar cred ca este in avantajul tau sa iti controlezi reactiile. Gandeste.te asa: chiar daca reactionezi urat, chiar daca nu, crezi ca maica.ta se va schimba vreodata? Ea oricum te va iubi mereu la fel si va fi cea mai cicalitoare fiinta de pe pamant. Prin reactiile tale, jigniri sau vorbe grele nu vei schimba nimic... posibil in rau.Nu ai ce sa le faci, gandeste.te ca ai 18 ani, cat o sa mai stai cu ei? Inghiti si tu putin, si asta e. Dar nu te cobori la acel nivel in care sa injuri, jignesti, ameninti. Fii ssmecher, fii baiat destept... Nu iti ingreuna situatia aiurea.Multa bafta!

| TheHiddenSkulls a răspuns:

Este ceva normal. Daca se intampla asa ceva inseamna ca parintii tai te iubesc FOARTE mult.Tu trebuie sa ii respecti nu sa ii ameninti.Inteleg ca ai fost nervos.Si mie mi se intampla.Incearca sa le arati ca iti poti purta singur de grija. Discuta cu ei.Pana la urma ei nu o sa mai fie. Bucura-te ca ai asa parinti e treaba.

Sper ca te-am ajutat.