| anonim_4396 a întrebat:

Sper să nu vă stric ziua cu această întrebare.
Nu îl mai suport pe taică-miu! Îmi mănâncă zilele! Asta nu înseamnă că nu îi ofer respect. Nu este alcoolic, da' e foarte dificil să comunici. Mama îi ține partea mereu... că vezi doamne e bărba-su (e natural, nu am trecut prin niciun divorț), mai bine divorțau... Mă batjocorește, m-a bătut în clasa întâi pentru simplu motiv că nu îmi place matematica. A fost o traumă pentru mine, și anul trecut când îmi făceam buletinul, m-a bătut pentru că "nu am făcut lucrurile la timp", mă amenința că mă trimite într-o școală foarte proastă. Nici nu vă mai spun, în baie este o curățenie ca la magazin și își bate joc de munca mea. Am stat în genunchi să spal podeaua cu buretele. Am spălat aragazul după ce a făcut mâncare și m-a înjurat că îl spălam. Când mă jignește, nu îl bag în seamă pentru că nu am nevoie. Stau ca o floare. Nu mă răstesc la el, bine că Dumnezeu Mă oprește de fiecare dată. În casa asta, eu mă ocup de curățenie, eu spăl rufele și le calc. Mai pe scurt, îi țin pe toți trei ca pe niște flori. Sunt și un elevă silitoare, am note mult mai bune față de frate-miu când era în liceu.
În atenția celor neinteresați! Vă rog frumos să nu vă pierdeți timpul cu problemele mele! Mai bine faceți ceva util cu viața voastră! Multe succese și multă sănătate, dragii mei! Vă doresc numai bine și vreau să nu treceți prin problemele mele!

Răspuns Câştigător
| BuLaNNNeL a răspuns:

Termina-ti liceul, angajeaza-te, ia-ti o chirie si ai scapat.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Parinti exemplari adica imputiti, cand scapi de ei nici sa nu te intorci inapoi si daca te cheama nimic. Mata daca te trateaza indiferent fi la fel cu ea in caz ca nu reusesti sa comunici pentru a solutiona problemele. Invata sa faci mancare ca sa stii sa faci fata cand vei parasi puscaria unde stai.

| Shelby002017 a răspuns (pentru mgtow):

Dacă îi zic ceva doar ei, mă face de rușine peste tot...
Am ieșit în oraș cu o prietenă și tata mi-a scos ochii, citez:,, "Frac-tu" la vârsta ta stătea și studia matematica. Nu te las să vezi orașul! Când o să fii de vârsta lui (n.r. 15-16 ani), atunci te las!" Când cumpăram o apă, o portocală etc. mă termina psihic că vrea și el. Un secret între mine și mama nu poate să existe pentru că el "trebuie să știe tot". Nu am o zi în care să fie acasă și să ies doar eu cu mama că el nu stă în casă... Îmi imaginez, mama dacă s-ar duce și la baie, ar intra peste ea. Să nu cumva să zboare o muscă fără să nu știe.
Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri!
După părerea mea, tuturor mi-aș dori să vă ofer premii, da' nu îmi permite site-ul. Bune răspunsuri aveți!

| Shelby002017 a răspuns (pentru Shelby002017):

Dragii mei, nu suntem amărâți. Doar avem o stabilitate financiară, este o diferență!
După părerea mea, banii nu sunt totul pe lume. Nu cred în vorbele urâte despre bani, poate că le știți. Pe lumea asta există miliardari, precum Bill Gates sau Elon Musk care donează veniturile lor.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai scris foarte frumos, pacat ca treci prin asta...
Nu prea ai ce sa faci, trebuie sa rabzi pana când pleci de-acasa.Suntem multi care ne-am lovit de problema asta, ar fi bine ca mama sa divorteze de el daca e asa de rau cu tine, dar tu zici ca nu vrea.La mine a fost la fel, mama n-a divortat si am plecat la 18 ani, dar bine eu eram baiat. Divortul nu e o chestie simpla, poate ca de asta mama ta nu se complica, dar are si avantajele lui, te întorci la o viata normala.Eu am divortat si stiu ce zic, ma simt minunat...

| crud a răspuns:

Nu inteleg deloc lipsa de atitudine a mamei tale. Ok, inteleg ca el e hmmm... greu de multumit, dar cred ca mama ta ar trebui sa spuna, sa faca ceva in privinta purtarii lui fata de tine.

| ionut332 a răspuns:

Cum au zis si ceilalti. Mai rabda pana termini liceul si faci 18 ani, dupa care angajeazate si pleaca de acolo. Ia bac-ul cu nota mare ca sa te poti inscrie la fara taxa la facultate si scapi de ei. Asta daca nu vrei sa mergi la vreun centru de copii facand reclamatie la protectia copilului. Acum ramane la alegerea ta, dar fa bine si gandeste-te la viitor ca sa scapi de ei si sa-ti vezi de viata ta. Succes si ai grija de tine!?

| Shelby002017 a răspuns (pentru ionut332):

Săr'na pentru răspuns! Mi-aș dori să vă ofer amândurora recompensă, da' TPU nu îmi oferă posibilitatea. Să vă ajute Dumnezeu în tot ce vă propuneți!

| ionut332 a răspuns (pentru Shelby002017):

Pe mine ma poti rasplatii ramanand tare si sa tragi cat de mult posibil sa-ti fie bine.

| nomatters95 a răspuns:

Incearca sa nu mai pui la suflet tot ce zice el..altfel o sa iti faci rau.Continua școala cu rezultate la fel de bune ca pana acum!