| coSarah a întrebat:

Salutare, știe cineva câți bani sau ce beneficii mi se oferă când mă căsătoresc?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când te căsătorești nu ți se oferă bani.
Beneficiile unei căsătorii sunt că nu mai ești singură, că ai certitudinea legală că cineva, soțul va sta cu tine și te va susține material și moral. Dar acest beneficiu nu este gratuit, ci trebuie să îți asumi rolul de soție, de mamă, să contribui la muncile din gospodărie.

| Andreeush a răspuns:

Te aștepți la beneficii?
Crezi că e o afacere căsătoria? laughing

| SilentRain a răspuns:

Aaaa o grămadă de beneficii, stai sa vezi divortul cate benefici are laughing)

| Plato a răspuns:

laughing de ce sa ti se ofere?
Ii faci vreun bine statului ca te casatoresti? Sa te plateasca din banii oamenilor? laughing De ce? Te punem noi sa te casatoresti?
Beneficiul e ca ti-ai oficializat relatia si ai primit binecuvântarea preotului.

| OrdanKarris a răspuns:

Ca barbat, nici un beneficiu.

| MGEORGESCU a răspuns:

N-ai fost suficient de clara cu intrebarea asta, in sensul ca nu ai specificat de la cine astepti aceste beneficii materiale in urma casatoriei.
Ideea e in felul urmator: daca ai facut referire la stat(ex:primarie, etc) atunci beneficii materiale nu primesti decat daca esti din Bucuresti, pentru toate celelalte judete aceasta lege nu se aplica momentan(cel putin asa stiu eu), mai pe scurt statul nu ajuta tinerii casatoriti cu bunuri materiale, bani sau alte foloase.
In cazul in care te referi la sot, famile, apropiati e destul de greu de definit, si asta pentru ca in primul rand se presupune ca te casatoresti cu un om pentru ca va iubiti, pentru ca va respectati, si doriti sa impartiti si mult si putin, nu pentru bani(eu asa gandesc, cum fac altii e strict problema lor). Daca tu urmeaza sa te casatoresti din interes atunci o sa primesti cel mai probabil ceea ce ai urmarit prin interesul tau.

| Toteu78 a răspuns:

Te pui la vânzare sau te căsătorești? Dacă te vinzi, ți se oferă bani și atunci aia se cheamă prostituție și nu căsătorie. Dacă in schimb oferi si primești dragoste, te poți căsători.