| Brunette_Alys_1993 a întrebat:

Salutare... sunt de 2ani cu un băiat, adică bărbat și de un an încoace se poartă și vorbește foarte urat cu mine, nu îi mai convine nimic și nu știu ce sa mai fac. Va rog dacă aveți sfaturi care sa funcționeze ajutați-mă! Please fără miștouri sau alte porcarii va rog!

Răspuns Apreciat de Editori
| eckblume a răspuns:

Puteai fi si de 10 ani cu el. Cand nu mai exista respect, intelegere, iubire nu are rost sa continui.
Din postare inteleg ca esti foarte atasata de el. Stiu, investim timp, sentimente intr-o relatie, dar cand unul nu mai vrea si nu mai poti discuta prin vorbe bune...ce sa facem? Avem capacitatea de a ne adapta la situatii noi. Asa si tu te poti detasa de acest om. Va fi o relatie toxica si cred ca tu vei suferi cel mai mult.
Mergeti la un psiholog specializat in relatiile de cuplu. Asta daca vrei neaparat sa nu rupi relatia. Poate asa isi va schimba comportamentul. Eu in locul tau nu as mai accepta asa om langa mine.

| Bizon95 a răspuns:

Subscriu, e clar ca s-a terminat intre voi, iar o persoana, ORICE PERSOANA care nu e atacata in nici un fel, nu mai are minimum de decenta sociala si nu mai are nici macar politete fata de tine, persoana cu care e, atunci chiar e cazul sa o rupi, nu prea ai cum sa mai redresezi situatia

... imi pare rau

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa sant romanii. Cauta spaniol daca vrei sa fi tratata bine. Aia nu urla si nu bat femeile numa sa fi sfanta pe bune

| Adry05 a răspuns:

A văzut că-i permiți orice și atunci s poartă fără menajamente. Poți să încerci și varianta să-i vorbești frumos să-l întrebi ce are și să-i zici ce te deranjează dar probabil n-o să meargă moment în care trebuie să-i arăți că există posibilitatea să te piardă. Pleci la mama ta sau la cineva o perioadă fără să-i zici ca să realizeze ce se poate întâmpla. așa trezești oamenii la realitate și-i faci să-și recapete respectu, arătându-le că la fel de bine poți trăi și fără ei

| darrio2007 a răspuns:

E clar ca nu te mai place. Asta cam inseamna sfarsitul unei relatii. Ti-o spun din proprie experienta. Stati de vorba si vedeti cam unde e problema.

| Mosotti a răspuns (pentru darrio2007):

Eu nu am inteles asta, daca te plac, ma placi, ne simtim bine, felul de a fi imi place la tine, de ce sa nu te mai plac? Felul de a fi ramane, ala nu se schimba, deci nu vad motivul, ce rost are sa schimb? Ce altul nu e tot partener? Ce rost are sa stric o rel, sa trec la alta aiurea? Ca tot aia e.

| darrio2007 a răspuns (pentru Mosotti):

Pe parcurs sentimentele mai dispar să stii.

| Mosotti a răspuns (pentru darrio2007):

Pai nu ne jucam, de ce sa dispara daca imi place mult de fata aia? Daca ma stiu cu din astea, nu fac rel serioasa, nu incurc omul! Ce facem, cu crezi ca cu alta e altfel? E la fel, ce faci treci la alta pana cand? Strici vietile oamenilor? Daca imi aleg una misto si ma compatibilizez si la restul, apai cu aia stau, ca poate mai mai duc asa dar ocazional la alta ca sex, o mai fi dar doar atat, si asta nu e de dorit daca am tot ce vreau acasa. De ce cand ai un caine nu dispar sentimentele deloc? Ca asa poti lua altul mai frumos nu? Dar ala care l-am ales, ne bucura si l-am ales bine. Hai sa fim seriosi, mai bine zi ca nu alegem ce trebuie si clar ca atunci cand ne dam seama, se duce totul. Se fac cuplurile pe proasteala, hihi si hahaha, panarama, pai nu asta e viata!

| darrio2007 a răspuns (pentru Mosotti):

De ce te-ai referit la caine si la sentimente? Ca om, ti se pot suci mintile de catre altul sau alta, după caz.

| Mosotti a răspuns (pentru darrio2007):

Pai si pentru caine nu ai sentimente? Il iubesc stapanii de il rup pana moare, chiar daca altul e mai frumos, mai simpatic poate, nu-l schimba, poate apare oricand altul mai cochet. Asa si la copii, te supara de multe ori muuly mai mult ca parteneru, distranta intre gandire, chestii comune e mult mai mare, te mai da si afara din camera pe la 15 ani, tipa daca nu ii mai dai fara sa se gandeasca daca ai sau nu ai, si il iubesti mereu, poate is altii mai ascultatori, mai destepti, degeaba. E altceva dar principiu e acelasi, deci se poate. Poate mi se sucesc mintile dupa alta rasa de caini (bine, in sectoru simpatiei pentru animale, evident) mai frumoasa. Poate vreau un copil mai cuminte, mai respectuos, mai destept, mai realizat, si al meu e slab la carte, imi cade in spate mai in colo poate, obraznic, tupeist. Sentimente sunt toate in felul lor. Nu gata nu imi mai convine, schimb copilu, schimb pisica. Ne obisnuim asa, asta e, cu ei defilam.

Asa si in relatii, nu arunci parteneru ca gata apare altul mai nu stiu cum, sa strici viata omului si apoi e miri ca-ti da in cap, pai merita acela. Oricand poate apare orice mai bun, mai altfel, in toate cele trei cazurile in felul lor, dar asta nu inseamna sa sarim din floare in floare, ca comitem suferinta, ca pana la urma si suferinta psihica o bag la infractiune! E ca si durerea fizica doar ca e alt fel de durere. Nu mai minti la starea civila! Spui drept "esti iubirea mea acum, insa nu stim ce va fi dupa n ani chiar daca acum simtim asa", si atunci e corect, daca celalalta accepta este f bine, ca si cealalta parte trebuie a zice la fel, dar nu minciuni, aici e problema, minciuna si mai si semneaza. Si daca se intampla zic "stiai ca e posibil, aia e".

| Mosotti a răspuns:

Cum nu stii ce sa mai faci? Lasa-l! Daca nu stie sa se mai poarte este clar ca s-a saturat de tine pur si simplu sau te inseala cu alta si de aia s-a saturat de tine. Ce mai stai cu asa om? Cauta pe altul ca sunt n barbati care te-ar place si te-ar respecta. Asta sigur presupun ca tu ai fost okey, nu ai facut nu stiu ce ca sa aiba motive, gen sa te porti tu prima urat, sa nu ii mai dai sex, sa flirtezi cu altul, sa iti fi schimbat comportamentul tu prima! Daca ai facut asa, vezi ce schimbi la tine, daca nu ai facut, nu mai sta cu el, e f simplu.

| Andreeush a răspuns:

Dacă se poartă urât cu tine de ce mai stai cu el?

| SilentRain a răspuns:

Daca nu ii mai convine abolsult nimic situatia e clara, depărtate de el aparent relația nu il mai face fericit
Mai întâi vorbește cu el deschis poate o sa reușești să salvezi relația, bafta

| OldSoul a răspuns:

Solutia e mai simpla decat crezi.
Schimba-l.

Daca a ajuns asa, oricate strategi ai aplica tu, el nu se va schimba.

| Emma30555 a răspuns:

E un subiect prea amplu ca să poată sa ți dea cineva sfaturi concrete fără sa va cunoască și fără sa știe detalii. Dacă se poarta asa cu tine ori are el niște probleme, sau niște frustrari ori nu te iubește și nu te apreciază.

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Pai si inainte cum o iubea si aprecia un an de zile?! Dar asta am zis si eu, sa ne spuna ea daca a facut si ea ceva, inselat, flirtrat, nedat sex, sau alte comportamente nasoale fata de el. Daca nu a facut asa, atunci..sa se desparta. Nu e amplu deloc, e f simplu, sa spuna cum sta treaba si e f limpede ce se intampla.

| AliGab a răspuns:

Atata vremecat nu sunteti casatoriti, despartirea

| FreddieM a răspuns:

A trecut destul timp ca sa realizezi daca e el tipul cel langa care vrei sa imbatranesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pleaca, pleaca si iar pleaca.

| brokxy a răspuns:

Incearca sa vorbesti frumos cu el si intreaba-l daca e stresat. Poate e stresat de la locul de munca
Nu vreau sa te dezamagesc dar de obicei cand un partener face asta, se comporta urat este un semn ca te-ar insela. Nu e 100% sigur, dar posibil totusi e

| Sunshine123 a răspuns:

Buna! Multi barbati pot parea inselatori la prima vedere, unii isi pun anumit in gand sa se comporte frumos si respectabil la inceputul relatiei ca mai apoi dupa un an, doi, asa cum ti s-a intamplat si tie, sa isi arate adevarata fata.
Gandeste-te bine la ce simti acum, nu va trece mult si limbajul lui se va transforma in batai si violenta.
Daca nu te simti in siguranta pune-i capat. Iar daca simti ca el nu ar renunta asa usor la tine, roaga un apropiat sa te ajute sa ii faci clara situatia.

| Raizing a răspuns:

S-a plictisit de tine! Incearca sa-ti schimbi comportamentul -fata de el-

Daca sa zicem: ii vorbesti mult - incearca sa-i vorbesti -din ce in ce -mai putin.Usor-usor -ignora-l -etc!

| Antopuff a răspuns:

Daca vorbeste urat pleci.

| ioneln a răspuns:

Gandeste-te daca ai gresit cu ceva sau ai facut ceva naspa?
Il bati la cap?
Il cicalesti?
Poate ai niste obiceiuri aiurea sau nu il satisfaci suficient de bine.
El cati ani are?

Ar fi bine sa mergeti amandoi la un psihoterapeut sau psiholog/sexolog de cuplu daca lucrurile nu se imbunatesc.