| DEADON a întrebat:

Salutare, TPU!
Acum cateva luni s-a intamplat ca fosta mea prietena sa ia decizia de a ne desparti, iar de atunci nu pot scapa de overthinking.
Dupa ce a luat decizia aceasta, am mai incercat sa vorbesc cu ea, am crezut ca pot remedia in vreun fel aceasta problema, dar mai mult m-am dezamagit si mai mult vazand ca nu a iesit cum imi dorisem eu.
Am inceput sa accept situatia, am observat mai tarziu ca nu mai putem sa acordam nici unul o sansa relatiei, iar de atunci nu am mai vorbit cu ea absolut deloc, nicio interactiune, nimic.
Problema este ca analizez atat de mult ce s-a intamplat in cadru' relatiei si incep sa gasesc o explicatie logica pentru tot ce a fost, de ce s-a intamplat si de ce au decurs lucrurile asa.
M-am reapucat de sala dupa o pauza de vreo 2 ani aproximativ, am crezut ca ma va ajuta, si, intr-adevar, ma ajuta cat sunt acolo, dar seara inainte sa ma culc, imi zboara gandul la ea...
Relatia s-a terminat foarte rau, certuri peste certuri...neintelegeri care se intamplau des.
La un moment dat am observat analizand atat de mult ca eu am gresit mult fata de persoana asta, m-am comportat necorespunzator, i-am format si o parere foarte proasta despre mine, iar invinovatirea a fost dusa la extrem...
Tot ce incerc eu acum sa spun este ca ma simt blocat aici...Stiam deja ca imi va lua ceva pana voi trece peste si voi uita, dar orice as face, orice activitate mi-as propune sa fac, se intampla cumva si tot ma gandesc...
E foarte aiurea, ma simt blocat acolo...
Relatia a durat 1 an si 3 luni, iar eu la un moment dat am inceput sa nu-i mai acord atentia pe care si-o dorea, uneori spuneam anumite lucruri ce erau cam degajate, dar probabil inconstient...
Daca ati trecut prin asta, va rog, spuneti-mi ce sa fac...Ma simt obosit si rupt psihic.

Răspuns Câştigător
| poreclaciupercutademica a răspuns:

Inseamna ca nu ai realizat de la bun inceput de fel de persoana ai avut langa tine, in conditiile in care, dupa cum ai scris si tu, i-ai gresit. este normal sa te simti asa, multi care fac acelasi lucru ajung in punctul acesta. te sfatuiesc sa faci ceea ce simti, fara ca fata sa se simta obligata, dar daca stii precis ca nu mai exista sansa, mai bine te retragi. ia-o ca pe o invatatura, ori te comporti frumos si corect, ori ramai singur. o sa treci peste asta, chiar daca este greu. si de "blocat"… mai mult regreti.

11 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Nu faci nimic.
Iti vezi de viata ta pana-ti trece... sau iti iei un caine.

| Frank51 a răspuns:

Trece în maxim 2 săptămâni. Hai 3.

| Lioana a răspuns:

Daca vrei poti incerca sa te schimbi, sa fii baiat bun si sa-i transmiti fetei numai mesaje pozitive si daca ii atingi inima poate vei avea o noua sansa, dar daca vrei sa ramai acelasi om cu care ea nu s-a inteles nu are rost. Oricum ar fi timpul te va vindeca.

Răspuns utilizator avertizat
| carbon21 a răspuns:

Așa am pățit și eu, sunt deja in a doua săptămâna de când ne-am despărțit, am încercat sa-i scriu dar nimic nici o cale de întoarcere, ma resemnez intr-un fel cu iedeea, dar e greu la mine e după 3 ani de relație și prima iubire atât cât și pentru ea și pentru mine… trag speranțe dar zic ca la trag degeaba, nici scris nici sunat nici nimic, de parca am fii doi străini?

| DEADON explică (pentru carbon21):

Exact...Mie mi-a spus ca in cazul in care ne vom mai vedea prin oras accidental, macar sa ne salutam, din bun simt, zise ea.
Si intr-o zi ne-am vazut la o cafenea, e intrand, m-a zarit si m-a ignorat total.
Nu stiu, e foarte aiurea pentru ca te inteleg perfect, I know how u feel, ii simti lipsa...lipsa lucrurilor pe care le faceati impreuna in timpul' relatiei, iar acum nu le mai ai...Cel mai aiurea e ca stiu ca-mi face rau daca am reincepe sa vorbim sau sa-i dau eu mesaj, nu am mai vorbit de vreo 3 luni.

| DEADON explică (pentru carbon21):

Daca vrei sa vorbim despre experientele noastre, imi poti lasa Instagram-u' tau si-ti dau cerere acolo.

| carbon21 a răspuns (pentru DEADON):

Da întrebarea mea este, ele nu le simt? Chiar așa de ușor au trecut peste, ai am devenit doar niște simpli străini. la mine e prima drgaoste pentru amândoi, nu am fost perfecti dar a fost frumos, dragoste cu forta nu ai cum mie mi-a zis ca tine la mine și ca poate in viitor o sa ne regăsim.

| DEADON explică (pentru carbon21):

Bro, eu am incercat foarte mult sa o recuperez cumva.M-ai mult mi-am pierdut timpul, la mine a fost aiurea pentru ca stiam ca eu gresisem fata de ea, iar invinovatirea si starile nasoale au aparut la scurt timp...uk. Dar n-ai csf, iti vezi de treburile tale, ea de ale ei. Eu nu vreau sa mai am de-a face cu ea in vreun fel.

| AleXBuse a răspuns:

Problema e ca ai ajuns la un moment in care tolerezi prea mult.
De la primul semn de necooperanta trebuia sa inchei relatia. Care este situatia voastra? Locuiti impreuna? Platesti tot si ea sta acasa? Sau aveti amandoi vietilor voastre si iesiti periodic? Daca este varianta a doua, nu ai fost niciodata intr-o relatie. Nu exista cooperanta intermediala intr-o relatie, exista un lider si un adjunct. Depinde de voi care e care.

| DEADON explică (pentru AleXBuse):

Nu ajunsesem pana in acel punct incat sa locuim impreuna, dar pot spune ca au fost niste sentimente si timp acolo.
Problema e ca eu stiu ca nu-mi face bine daca o vad, daca vorbim sau orice altceva, eu vreau sa trec peste asta.