| Roxana9090 a întrebat:

Salutare TPU! Ajutați-mă, vă rog, cu niște sfaturi despre cum aș putea să mă despart de iubitul meu. Menționez că mi-a spus că se omoară dacă îl las sau mă va face de râs! A devenit foarte gelos, mă șantajează cu unele chestii și de o perioadă de timp îmi zice că vrea să facem sex și deoarece eu nu vreau iese o întreagă ceartă! Chiar dacă-l iubesc, vreau să mă despart de el. De un an de zile ne certăm aproape în fiecare zi!

Răspuns Câştigător
| Nemeessis a răspuns:

Salut. Nu pleca pur și simplu de lângă el. Explică-i de ce nu poți să îți mai petreci viața alături de el. Dacă înțelege, bine, dacă nu, tot bine.
Din moment ce tu îi vorbești frumos și clar, nu ai de ce să te simți vinovată pentru ce are de gând să facă el mai departe.
Probabil nici nu are de gând să își ia viața, poate o spune doar ca o amenințare să rămâi în continuare lângă el. Repet, orice ar face, tu nu ai de ce să te simți vinovată, e ceva normal să te desparți de o persoană dacă relația devine toxică. Oricum, poți vorbi cu familia lui despre ceea ce a spus.
Dacă a zis că te face și de râs în cazul în care te desparți de el, e clar cât ține băiatul respectiv la tine. Dacă iubești o persoană, chiar și după o despărțire, nu îi faci rău.
Nu e frumos faptul că se ceartă cu tine fiindcă el vrea să întrețină relații intime cu tine, iar tu nu. Chestia asta ține de ambii parteneri.
Nu-i sănătos să rămâi cu un astfel de partener, nu mi se pare normal ca tu să faci totul obligată fiindcă el e copil și pune botul.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si care-i treaba ta ca el vrea sa se omoare? Face omul ce vrea cu viata lui. Gelosii sunt de doua feluri (ca orice categorie de bolnavi) care se vindeca si care nu se vindeca. Sotia mea a fost geloasa dinnainte de casatorie. Nu m-am casatorit cu ea pana nu m-am convins ca s-a schimbat. Altfel ii faceam bagajele. Altii nu se vindeca in veci. Mai bine lasa-l daca asa o duceti de un an. Ala este nevindecabil. si o sa te chinui toata viata.

| Roxana9090 explică (pentru Salontanul):

Mulțumesc mult pentru sfaturi!

| Freya1 a răspuns:

Eu cred ca indicat este sa vorbesti cu familia si cu prieteni, să le spui cum sta treaba si sa primesti ajutor.
Daca pleci de la el si te amenința sau santajaza in continuare mergi la poliție sau macar amenintal că ai facut-o.

| Mopmop a răspuns:

Daca vrea sa te tina langa tine cu santaj sentimental da-i bloc instant peste tot unde e. Gen FB, watsapp insta tel etc. Daca insista cu santaj gen filmulete xxx politie direct si plangere penala!
Specimene de genul asta trebuie tratate cu sictir din fasa!
Nu sunt de acord sa dai explicatii familiei lui!
Mai mult ca sigur ei stiu ce hram poarta!
Asa incat, capul sus si privirea spre viitorul tau!