| NYØ2002 a întrebat:

SALUTARE TPU(Am 17 ani, Jud Vaslui)! Nu stiu cum sunteti voi dar eu am o problema:
Discutam cu maicamea si cu taicamio si mereu imi tin tot predici.
-Ce o sa ajung in viata;
-Ma duc in armata;
-Si daca nu intrii?
-Ma fac ospatar.
Taicamio
-Ca ospatar e o meserie de **** si stai noptile si nu ma descurc si belesc...
Taicamio ma injura ca sunt prost ca nu is bun la nimic.
Adica nici de carte, nici munca ca stau pe telefon mereu si blablabla.
Eu le-am spus ca sa termin 12 clase si vad eu ce mai fac.
Spune sa pun mana pe carte ca am mintea odihnita si nu stiu ce.Eu degeaba as invata si as avea medie generala peste 7-8 sau chiar 9 daca matematica=chineza(aceeasi chestie. Oricum degeaba invat daca nu iau bacul, important pentru este sa trec clasa nu cum o trec.
Oare cu 12 clase ma pot intretine fara parinti ca vreau sa ma mut in alt oras si sa stau cu chirie? Maicamea:
-Cand o sa ai bani o sa iti faci camerele de la vale, nu te du in alt oras ca orasul Husi (Orasul meu)e linistit.
-Mama dar eu m-am plictisit de Husiul asta si toti ma urasc si fac misto si nu gasesc gagici la Husi.
Faza e ca nu mi-ar placea sa stau in aceeasi casa cu parintii ca eu trebuie sa astept sa plece de acasa ca sa fac sex cu iubita si etc etc.

14 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Problema e la parinti, nu la tine.
1. Husi-ul e mort. Mi se pare foarte normal sa te duci la un oras mai mare si unde economia cit de cit misca. Nu, nu pentru gagici. Alea sunt un bonus binevenit, insa te duci PENTRU VIITORUL TAU.
2. Cu plictisitul... asta denota imaturitate cit cuprinde. Oricum, ai zis ca ai 17 ani, deci nu e problema.

Mi se pare normal sa vrei sa fii independent. Acum depinde doar de tine unde o sa ajungi. P.S. Armata sau ospatar/bucatar, doua cariere excelente fara foarte mari batai de cap. Totusi, as merge pe varianta a doua.

| Andreeush a răspuns:

Păi dacă stai toată ziua pe telefon și nu înveți normal că nu iei bac-ul.

| sofisis a răspuns:

Ia-ti BAC ul si eventual vino la facultate in Bucuresti. In felul asta iti faci si un viitor si scapi si de statul cu mami si tati

| Anuket a răspuns:

Cei drept, e mai bine să nu locuiești cu părinții, decât pentru o perioadă cât să strângi bani să te muți. Bac-ul e mai bine să-l iei, să tragi tare acum, să vorbești cu profesorii, să înveți cu ei, că peste tot te întreabă dacă ai BAC/studii, se fac diferențe la salariu...

| NYØ2002 explică (pentru Anuket):

Eu de abia daca iau 5 in test copiind la mate si vrei sa iau bacul? Eu daca imi dau 1%sanse. Daca ai pierdut firul nu mai ai ce face.Eu m-am pierdut din generala cu matematica, am facut pregatire 4 ani de zile si tot degeana

| Anuket a răspuns (pentru NYØ2002):

Ziceam și eu că dacă lucrezi poți lua 5-ul, dar dacă până acum te-ai amăgit așa faci cum consideri tu că asta e și ideea: să vrei tu, nu eu.

| Henrypericolpublic a răspuns:

Pai ce profil esti la liceu? Te muti pe profil fara mate si gata. Bacul este bine sa il iei si dupa sa muncesti ceva.

| NYØ2002 explică (pentru Henrypericolpublic):

Sunt la comert im clasa a 11 si sunt la cel mai proet liceu si nu pot sa intru la cel mai bun

| NYØ2002 explică (pentru Henrypericolpublic):

Eu de abia am prins clasa de liceu astfel ma duceam la profesionala

| Henrypericolpublic a răspuns (pentru NYØ2002):

Pai nu poti sa faci ceva sa ye transferi pe filologie sau stiinte sociale, ca acolo scapi de mate si nu sunt medii foarte mari.

| NYØ2002 explică (pentru Henrypericolpublic):

Eu de abia am prins profil de liceu daca nu ma duceam la profesionala

| Crisipopescu a răspuns:

Poți sa te întreții liniștit, dacă vrei sa lucrezi ca ospătari și sa pleci departe de ai tai îți recomand hotel Afrodita(Herculane), te cazează acolo, salariul este atractiv (20mil pentru început) și poți pleca oricând, nu te țin cu forța+ sunt niște oameni minunați acolo, te integrezi super ușor

| NYØ2002 explică (pentru Crisipopescu):

Imi trebuie engleza? Problema mea este ca pana nu imi fac si eu o iubita nu ma duc in Anglia

| Crisipopescu a răspuns (pentru NYØ2002):

Nu îți trebuie