| Mihai_Panda_2000 a întrebat:

Salutare TPU
Am 17 ani, si de ceva timp, am trecut peste o despartire care s-a lasat cu lacrimi si palme...
Dar eu inca o iubesc pe ea, ce sa fac?

Răspuns Apreciat de Editori
| Hexiled a răspuns:

Acum depinde si motivul despartirii. Cred ca cineva nu si a vazut de pozitia sa in relatie de si-a luat palme, asta insemnand ca a facut ceva ce nu trebuia. In concluzie, din "lacrimi si palme" pot extrage doar un sfat, vezi-ti de treaba ta, treci peste desi e greu la inceput te vei obisnui.
"O prietenie (relatie) e ca o sfoara, odata rupta poate fi innodata". dar acel nod va ramane acolo si nu va fi la fel. Poate ca relatia ta se va relua insa sta sub semnul neincrederii si odata increderea pierduta e greu sa o mai dobandesti inapoi

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu faci nimic, te resemnezi si timpul te va vindeca!
Dragoste cu sila nu se face si daca s-a ajuns la palme si despartire, probabil ca nu mai este cale de impacare.
Nu-i nimic, iesi afara cu prietenii, bucura-te de relatia cu ei, fa ceea ce-ti trece prin cap si vrei, doar nu sta in casa sa-ti plangi d emila, ca nu te ajuta cu nimic.

| anonimg a răspuns:

La vârsta asta adolescentii trebuie sa facă orice altceva dar să nu se îndrăgostească. Ei trebuie să isi tina in frâu sentimentele. Se pot indragosti unul de celălalt doar atunci când amândoi sunt pregatiti pentru căsătorie din toate punctele de vedere.
Dragostea este pentru oamenii maturi, pentru cei trecuti prin viață. Pentru că partenerii isi încredințează unul altuia tot ce au ei mai bun, mai scump, mai prețios: inima. Si daca ei sunt tineri neîncercați, neexperimentati, atunci cum li se poate incredinta lor o asa mare responsabilitate? Că li se va da pe mana inima altui om, sau ca sunt pusi sa facă o operatie pe cord sau pe creier, este acelasi lucru: ei au in mâini biata altui om. Si ei sunt neexperimentați! Ori se crede ca se poate glumi cu dragostea? Ar fi un lucru si mai grav.
De aceea tinerii trebuiesc educati ca ei să-si stăpânească sentimentele până când sunt pregatiti pentru căsătorie.
De asemeni ei trebuiesc educati ca odata căsătoriți nu mai au voie sa divorteze decât in caz de adulter sau abandon de familie. Un alt motiv Dumnezeu nu aprobă. Trebuie tinut cont de sfatul Lui pentru că nu oamenii au puterea sa încheie căsătoria, ci aceasta este instituită de Dumnezeu si trebuie maturitate, seriozitate maxima. Altfel parintii sunt blestemati pentru nefericirea si orice suferinta a copiilor lor.
Când te indragostesti, vand iubesti pe cineva cu adevărat, atunci nu mai cauti fericirea si bunăstarea ta, ci a celuilalt. Faci totul si schimbi totul pentru ei: atât la exterior, cat si la interior: caracterul si inima. Caracterele necioplite se vor lasa atunci șlefuite, chiar dacă ne doare. Vom invata sa suferim totul pentru binele celuilalt. Dar daca s-a lăsat si cu palme, atunci ce-am mai putea spune? Obligatoriu iti ceri iertare. Iti vei lua asupra ta toata responsabilitatea(vinovăția) a ceea ce a dus la nefericita situație, fără sa ai in inima ta vreun gand ca si ea a avut partea ei de vina.
Iti vei cere iertare si vei pune pauza relatiei pana când veti face planuri pentru căsătorie. Pana atunci ai timp pentru îndepărtarea defectelor de caracter; acestea trebuie să dispară înainte de a intra într-o relație. Cu mult mai mult nu se poate să existe un familie, deoarece vom răni toată familia cu asprimea caracterului nostru.
Nu te juca cu dragostea. Pentru că la fiecare despartire vei iubi din ce in ce mai putin. Si când vei ajunge sa te căsătorești, o sa iti doresti sa iti iubesti partenerul de viată si nu vei mai putea. Dragostea scade cu fiecare despartire. Valabil si la barbati si la femei.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Si vrei sa innozi ca peste 2 saptamani sa ajungeti la aceeasi faza dar cu cutite si topoare? Vezi de drum.

| FaraNumePls a răspuns:

Îi spui ce simți

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste-te ca n-a fost sa fie...ca viata merge mai departe.Si daca ar fi fost dragoste adevarata intre voi nu se ajungea la palme. Poate a fost doar pasiune. Timpul trece si le vindeca pe toate.Ce sa faci? Sa te gandesti ca asta a fost o experienta pentru tine.Si ca data viitoare vei avea mai multa grija sa nu se intampla la fel ca acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti/ai luat cafteala a? Ce sa faci, mergi mai departe. La varsta asta oricum nu tin relatiile. Majoritatea.

| kandaraki a răspuns:

Trage-ti o palma si mergi mai departe singur.
daca nu iti ajuta iti mai tragi vreo 3 palme si tot asa, din 3 in 3 ore, asa o vei uita!

| tudorvolcano a răspuns:

Continuă să o iubești fără să ai așteptări de la ea.
Iubirea nu doare, așteptările dor.