| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, TPU!
Am 21 de ani și deja îmi doresc un copil, însă simt totuși că e prea devreme având în vedere faptul că îmi doresc să fac și facultate. După calculele pe care mi le-am făcut (Adica dupa ce realizez tot ceea ce imi doresc) copilul ar trebui să apară abia pe la vreo 25-26 de ani sau chiar mai tarziu. Sotul meu are 29 de ani si parcă nu imi doresc ca la 40 de ani el să aibă copii mici.
Am atât de multe lucruri pe care îmi doresc sa le realizez..atât pe plan profesional cât si familial si mă întreb dacă voi avea timpul necesar să le fac pe toate...
Credeți că este posibil sa fac 2 facultăți simultan, să am și copil si sa mai fac cate si mai cate imi doresc? A mai trecut cineva prin astfel de nedumeriri?
Vă rog să ma ajutati cu un sfat!

9 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Buna Mihaela,
Cu doua facultati nu prea o sa ai timp de iubitul tau iar daca ai un copil o simti ca te opreste din ce vrei.
Eu as zice sa faci o facultate daca doresti si dupa un copil.
Apoi poti face la distanta daca chiar crezi ca e necesar si simti asta.
Poti face multe si dupa ce ai un copil daca iubitul te sustine.

| sabin89 a răspuns:

Nu fi nechibzuită, ci chibzuită. Un copil acum îţi va da peste cap toate, putându-se ajunge până la abandonarea facultăţii. Ce dacă soţul va avea copii mici la 40 de ani? Nu-i nicio problemă. Dimpotrivă, atunci va fi mai matur, mai înţelept, va avea mai multă răbdare...Va sti mai bine cum să se poarte cu ei si cum să-i înveţe.

| AdelinaC a răspuns:

Poti face copil si facultate in acelasi timp. Am avut multe colege de facultate care au nascut cand erau studente

| Freya1 a răspuns:

Si daca il faci pe la 25 de ani dupa ce ai facut facultate si ai mai si muncit cate un pic ce are?

| Andreeush a răspuns:

Nu cred că te vei descurca cu două facultăți simultan + un copil.
Ar trebui să te ocupi întâi de facultate, un copil implică mai multe responsabilități.

| sofisis a răspuns:

Daca faci copil la 25-26, adica peste 4-5 ani, el o sa aiba 34-35. Este o varsta destul de ok. Termina-ti scoala intai, gaseste-ti un loc de munca si abia apoi fa copii.

| Emma30555 a răspuns:

Poți face copii și mai târziu, nu te grăbi.

| crysty1222 a răspuns:

Este posibil sa faci ce doresti, dar te vei extenua de nu stii ce-i cu tine, plus de asta, gadeste-te, daca faci doua facultati simultan o sa-ti cam ocupe tot timpul. Copilul cu cine va sta la momentul respectiv, doar cu tatal? Trebuie sa-i acorzi foarte multa atentie copilului mai ales cand este mic, ceea ce iti va fi foarte greu daca ai timpul ocupat de facultati. Mai bine termini ce ai de facut acum si dupa te gandesti si la copil. Daca tu o sa ai 25-26 de ani cand o sa realizezi ce doresti, sotul tau o sa aiba in jur de 34-35 de ani. Multi parinti concep un copil la varsta asta, deci nu e ceva grav. Pana la urma conteaza sa fie copilul sanatos, ca de crescut il cresti si la 50 de ani daca e nevoie.

| BUNNYMAN a răspuns:

Buna!
Ai putea să lași totul sa vina de la sine, sau să lași să mai aștepte a doua facultate, și să faceti copilul.
Dacă nu, după ce termini facultățile și îți găsești un loc de muncă.
Este puțin riscant într-un fel...
După 25 de ani, femeilor încep să le scadă fertilitatea
Plus că o să înceapă să fie și mai dificil și pentru el.
Sunteți tineri, lăsați să vina de la sine totul și nu va mai gândiți negativ!
Părinții noștri nu și-au făcut o listă cu ce să facă, ei au lăsat să meargă totul de la sine și eu nu cred, că regreta.
Sper că ți-a fost de ajutor macar 15%.
P.S.
Sper sa faci alegerile bune!