| timidu89 a întrebat:

Am avut 3 prietene pana la varstra de 31 ani. Toate le-am cunoscut prin intermediul netului. Doua pe Facebook, una pe un site matrimonial. Una avea 46 ani casatorita, una 15 si cealalta vreo 45. Pe primele doua le-am cunoscut cand aveam 25 ani si 26. Ultima nu mai tin minte, oricum cu vreo 3 ani mai tarziu. Cu niciuna nu am reusit sa fiu eu insami, probabil din cauza timiditatii. Am incercat badoo, two, tinder, hi5 si siteuri matrimoniale dar fara succes. Sa nu uit sa mentionez si facebookul. Am si unele probleme de sanatate, mereu am fost tacut si nu prea vorbaret. Am zis ca eu nu pot, ca is asa si pe dincolo. Din acest motiv in realitate nu am reusit sa agat vreo fata sau femeie chiar daca mereu mi-am propus. Mi s-a intiparit ideea ca femeile nu-s de mine, ca nu stiu ce sa le vorbesc. Si cam asa este...nu reusesc nici pe Facebook sau site de matrimoniale sa port conversatii macar. Cum as putea sa imi infrang temerile? Fizic arat bine, ma uit cu ciuda cum tipi uratei sau burtosi au tipe la care eu doar visez. Cum as putea sa imi schimb viata? Imi doresc de foarte mult timp o prietena, dar am considerat ca nu pot sa am. Nu vreau zeci sau sute de femei, ma multumesc si cu una singura.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Prin rude incearca sa te prezinte. La 31 e tarziu daca nu ai gasit partenera la 20 macar sa fie viata buna de atunci. Altfel platesti sau nu prinzi nimic - nu astepta marea cu sarea de la ele pe mine mau dezamagit destule chiar daca nu am fost impreuna cu ele mi-a iesit partea sexuala dar nu mi.a convenit ca relatie nu vroiau. Acum mam adaptat situatiei si ma gandesc ca asa raman in viata dumnezeu ma tine asa are motivu lui

| anonimg a răspuns:

Sunt și online fete la fel ca tine. Dar chiar dacă și ele sunt așa, o fată își dorește întotdeauna siguranță; siguranță în toate aspectele.
Tu trebuie să fi pregătit pentru căsătorie și psihic și financiar. La urmă ele te vor găsi pe tine; te vor mirosi de departe în privința aceasta.
Poți să găsești și fete doar ca să îți pierzi timpul, adică fără dorinta de căsătorie. Dar așa nu doar timpul îl vei pierde, ci și sentimentele și toată investiția care o vei face într-o astfel de relație. La urmă vă veți certa și veți suferi amândoi în zadar.
Trebuie să îți faci o situație materială cât să poți să trăiești tu și familia ta, și să aveți unde trăi.
Cu fiecare despărțire inima își pierde capacitatea de a mai iubi. De aceea în privința aceasta oamenii parcă au devenit zombii în relațiile lor. Ei nu mai simt nimic după ce au trecut prin multe despărțiri. Și când ajung să se căsătorească, mai iubește-ți nevasta (sau bărbatul) dacă mai poți.
Timiditatea va dispărea la oricine atunci când va găsi partenerul potrivit. Va dispărea și atunci când ești sigur pe picioarele tale când este vorba de a întemeia o familie.
Va mai dispare și atunci când vei cunoaște cât mai multe lucruri, când vei citi mai mult.

| Endoryus a răspuns:

Le gasesti pe internet si te intrebi unde gresesti? Degeaba ai 31 de ani. Numai alea praf (si evident singure) mai sunt pe internet, restul ori sunt luate ori isi vad de viata lor, in viata reala, nu pe prostii de site-uri. Asa ca fa de bine si cauta un loc de munca unde poti sa intalnesti si fete. Asa ajungi sa vorbesti cu una sau alta, nu rahaturile astea online. Asa treci si peste teama ta de vorbit cu alte fete. Online nu rezolvi nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar ce iti trebuie de la "ea" de fapt?
Eu cand voiam sa ma apuc de proiecte artistice, tot asa voiam sa il finalizez visand, si habar nu aveam cum sa folosesc instrumentele. Ca imi foloseam capu sa le gandesc, nu foloseam instrumentu sa vad cum functioneaza. Si multi oameni au problema asta, ca viseaza mult si cand e de fapt practica nu merge ca in vis. (pentru ca viseaza fara sa cunoasca)
Daca vrei sa ai o relatie, trebuie sa gasesti pe cineva cu care sa te intelegi in ceea ce face, sa ii fi alaturi facand impreuna.
Dar vorbind despre varsta, la copii e altfel cu sentimentele. Cei mari sunt ori suferind ca au ramas singuri, ori e prea tarziu sa invete dragostea.
Mi se pare ciudat sa te zbati atata, dar tu stii ce ai vrut sa faci si cum le-ai vorbit, te-ai comportat, ceva nu le convine daca nu te baga in seama. Usor, cu rabdare, cu atentie, cu apropiere fizica.
Acum, daca este vorba de baiatu acela care e mai speriat decat o fata... fata se sperie de el. Deci, daca ai frici, fa antrenamente sa te vindeci. Da, totul merge cu antrenament pana te obisnuiesti.
Si nu gasesti "seriozitate" pe "matrimoniale". Acolo se duc cei care sunt disperati sa aiba pe cineva, pentru ca au probleme (o mare parte din ele fiind financiare) sau pentru ca-s ** cautand clienti.
Am mai repetat-o pe aici, stiu e cam complicat acum cu pandemia, daca vrei persoane reale trebuie sa stai intre cele reale. Tu stii unde traiesti.

| Andresso a răspuns:

Aproape la fel sunt si eu, numai ca sunt mai tanar (21) ani. Nu mi-am facut o prietena/iubita pana acum, desi am avut foarte multe ocazii mereu eu fiind timid si in felul asta "ca si cum" le dadeam flit si asa nu vorbeam cu ele.
Ba chiar unele au venit la mine si mi-au spus in fata "vrei sa fim prieteni?" mereu treceam mut de frica raspunsului pe care o sa-l dau (si... nu dadusem niciun raspuns).
Sunt la fel si nu stiu cum sa scap de frica asta. Cu familia, colegii de facultate, prietenii adevarati nu sunt timid, dar cu cei "mai straini" sunt timid de fel.

Sa vedem ce mai zic si altii...

| Alive99 a răspuns:

Salut Timidu'.
Nu o sa iti tin discursul ala motivational despre ce trebuie sa faci dar o sa iti spun cateva trucuri prjn care vei trece peste timiditate.
1. Uita-te in oglinda timp de 20 de minute pe zi si studiaza-te
2.Acum ca te-ai studiat 20 de minute, zambeste-ti si spune ca poti
3.Fa asta pana vei ajunge in fata oglinzii si vei sta doar un minut pana sa ai sentimentul ala pe care il aveai dupa 20
4.Accepta-te asa cum esti din punct de vedere fizic
5.Acum ca te accepti asa cum esti, increderea va veni de la sine si vei avea mai mult tupeu
Dupa acesti pasi, nu trebuie decat sa fii natural din punct de vedere la partea de conversatie.
Ca sa intalnesti fete/femei iesi in parc si stai pe o banca, studiezi imprejurul si daca observi o oportunitate, nu ezita.
La urma urmei ce ai de pierdut?
O viata plina de singuratate si jind sau o rejectie dar care poate fi un pas major catre succes?
Nu ai nimic de pierdut in viata..si ce daca doamna blonda te-a refuzat? Mai sunt multe altele...si ce daca 10 refuzuri? La un moment dat tot va fi o tipa pe acolo..nu renunta.
Ce sa-i spui cand o vezi? Nu te gandi ca trebuie sa fii vreun Don Juan cu texte si metafore Eminesciene...
Trebuie doar sa spui "Hei" si restul va curge de la sine..vei stii ce sa spui. orice intrebare precum "Esti singura" poate duce la o adevarata conversatie unde tu, cel timid, ii poti arata ca nu este singura fara noroc si deja aveti un lucru in comun, simpatia apare.Doamne,si sunt atatea subiecte si chestii pe care le poti aborda.
La prima intalnire adevarata, gen, dupa ce ai cunoscut-o in parc si ai mai invitat-o la intalnire, poti merge pe varianta simpla de o plimbare unde sa te simti in largul tau..pe la jumatatea intalnirii,ca sa zici asa,cand vezi ca se epuizeaza anumite subjecte, o intrebi daca vrea sa mergeti sa beti ceva, un suc, o vrajeala, o acadica..doamne.
Sper ca te-am ajutat cat de cat.
Ahh si daca esti la o terasa si sunt niste doamne/domnisoare la alta masa,urmareste-le cu privirea si cand ai surprins-o pe una ca se uita de mai multe ori la tine,zambeste si cauta-i privirea,daca va zambi,inseamna ca este interesata de tine oarecum si nu fi prostanac,cu tupeu du-te la masa ei si ofera-i ceva de baut alaturi de un complement "Nu am putut sa nu observ ochii tai frumosi,sunt irezistibili", poate parea o replica old school dar va functiona? Damn, as fi profesor la categoria asta, ahhh, cate amintiri..btw,am doar 20 de ani?