| MihaiV01 a întrebat:

Am o întrebare insa înainte sa va spun o sa va povestesc putin din viața mea de zi cu zi si cum sunt tratat de ai mei.
Eu din familia mea sunt cel mai mic, am 19 ani si sunt privit ca fiind oaia neagra a familiei si aici nu ma refer la faptul ca fac prostii sau ceva de genul ci pur si simpul ca eu am modul de gândire mai diferit fata de al lor si ca nu ii iau in serios niciodată dar de fapt e invers.
Ei mereu au tendința sa faca mișto de mine, sa ma subestimeze sau sa nu fiu luate in serios niciodată.
Ei mereu imi spun ca nu sunt bun de nimic si ca o sa fiu o povara toata viața...ei bine problema e alta, ca imi zic si fratii mei asta nu prea ma afectează dar ca imi zice pana si mama deja e prea mult, plus ca ea are o influenta foarte mare asupra mea.
Mereu cand vin cu o idee ma ironizează si isi bat joc de mine si in cel mai rau caz ei nu au încredere in mine chiar deloc.
Chestia asta ma obosește si fizic si psihic ...pana si eu am început sa cred ca nu sunt bun de nimic. Vreau vara asta sa muncesc pe undeva iar ei imi spun ca daca fac asta imi cade **** si sincer sa fiu am moralul la pământ din cauza lor.
Asa ca va întreb pe voi ce as putea face sa le castig încrederea, pana acum am încercat orice metoda mi-a venit dar pur si simplu nu merge?
Plus ca ei inca nu stiu de bisexualitatea mea desi nu prea imi pasa daca afla insa stiu ca e posibil sa se schimbe placa si mai rau.
Asa ca aștept parerile voastre.
Di daca aveti intenția de a face misto sau a da hate mai bine stricati-va timpul cu ceva mai bun, eu unul sunt obosit sa mai fac fata si lumii.
Va mulțumesc!

38 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Te înțeleg și îmi pare rău pentru situația ta. Tu ești puternic, si dacă tu crezi în tine, părerile din jur nu mai contează. Ai parte de bulling în familia ta, și poate ei nici nu își dau seama de ce fac. Ar trebui să discuți serios și cu mama ta despre asta, să înțeleagă cât rău îți face, pentru că poate ea le consideră doar niște glumite inofensive. Până la urmă, bucură-te ești major, ia-ți viața în piept, dar nu pentru a le demonstra lor că poți, ci ție! Fiecare suflet are drumul lui și experiențele lui de trăit aici. Totul depinde de tine ce permiți să te afecteze și ce nu. Formează-ți creierul puternic. Cum vezi că vorbele lor repetate au efect, trebuie să știi că și invers au efect, adică cele bune. Citește despre autosugestie și alege ce ți se potrivește. Te va ajuta cu siguranta dacă te ții de ea.

| MihaiV01 explică (pentru IsabelaIssa):

Mulțumesc mult pentru sfat
Mi-am mai revenit putin cu moralul citind răspunsurile de aici
Poate pentru voi nu înseamnă prea mult dar pentru mine înseamnă enorm sa vad ca cineva ma încurajează

| IsabelaIssa a răspuns (pentru MihaiV01):

Mă bucur că te ajută, acesta este și scopul. Pentru mine înseamnă, căci suntem toți pentru unul și unul pentru toți. Când vom înțelege că suntem toți picături ale aceluiași ocean ne vom privi cu alți ochi. Îți transmit multă putere, credință și iubire.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu e gluma. Du-te si fa armata. Apoi poti sa te angajezi mai departe in armata/politie/jandarmerie. Si familia sa fie sanatoasa. Pleci de-acasa, iti vezi de viata ta. P.S. Sexualitatea tine-o pentru tine. In societatea asta medievala in care traim e mai bine sa iti tii parerile non-standard privind religia, politica, si viata intima - nu neaparat a ta - pentru tine.

| MihaiV01 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mulțumesc momentan caut un job
daca nu reușesc in cel puțin 2 săptămâni
Armata ar fi o soluție orice sa scap de aici
La sexualitate bine ai zis dar cine stie poate vor afla ei prin alte cai dar cat timp voi sta departe de ei nu o sa imi pese daca vor afla pana la urma ii pot deruta usor ținând cont de faptul ca pana acum am încercat doar cu femei

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MihaiV01):

Pai cum de ai concluzionat ca esti bi daca ai incercat doar cu femei? In alta ordine de idei, du-te in armata. Economia e praf si o sa se duca si mai rau la vale. Daca m-as incadra la varsta m-as duce miine sa fac armata si sa ma apuc de o cariera in domeniu. Timpul trece, leafa merge...

| MihaiV01 explică (pentru GabiDumitrescu):

Stiu, sunt atras si de bărbați si simt atracția asta doar ca mi-e putin frica sa încerc asta e tot

| MihaiV01 explică (pentru GabiDumitrescu):

Măcar se câștigă bine?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MihaiV01):

Tu pe ce lume traiesti? La 45 de ani esti pensionar! Ai auzit de vreo greva a angajatilor mapn ca au salarii mici?

| MihaiV01 explică (pentru GabiDumitrescu):

Evident stiam se castiga câștigă mult din armata dar asta cred ca doar la superiori
Eu ma refer ca soldat
si as avea o întrebare daca ai cel mai mic rang din unitate esti bătaia de joc a superiorilor

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MihaiV01):

Si soldatii sunt platiti mult mai bine decat valoarea activitatii pe care o presteaza. Plus ca si aia se pot pensiona prematur.winking Bataia de joc a superiorilor... lasa fazele din filme. Superiorii aia au nevoie de oameni care sa faca treaba, nu sa isi bata joc de ei.

| MihaiV01 explică (pentru GabiDumitrescu):

Hmm Interesant, voi încerca

| cristimihailov a răspuns:

Mergi de acasa.
Vezi de drumul tau in viata.

| MihaiV01 explică (pentru cristimihailov):

Mulțumesc pentru sfat
Voi încerca!

| mastadont a răspuns:

Ce rost are să le câștigi încrederea dacă ei deja și-au format o părere despre tine și orice faci judecă în conformitate cu aceasta, Mai bine mutăte singur undeva, găseșteți un partener de viață, întemeiazăți propria familie iar dacă vor vrea în viitor să se apropie de tine rămâi deschis la orice tentativă. Doar când nu o să mai încerci, când o să-ți iei viața în propriile mâini o să vezi că de fapt îți pierzi timpul. Și, cine știe, poate o să observe și ei că lipsești din viața lor și o să-și schimbe părerea despre tine.

| MihaiV01 explică (pentru mastadont):

Mulțumesc pentru susținere voi lua in considerare sfatul tau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psihicul tău, se lasă dominat de ceea ce spun/cred ceilalți din jurul tău, iar acest lucru o să te îmbolnăvească treptat, dacă nu faci ceva în privința asta.

Nu trebuie să te obișnuiești cu astfel de miștouri, dar trebuie să le deduci înainte de a fi spuse de ceilalți din jur, astfel te pregătești de impactul cuvintelor dure. Intensitatea lor va fi atât de diminuată, încât nici nu o să le dai importanță.

Este o tehnică în arta negocierii, aceea de a deduce sentimentele celor din jur, a cuvintelor, gesturilor șamd, pentru a ști ce scenariu ți se aplică cel mai bine. Astfel, te vei obișnui cu durerea unui refuz, iar un refuz de obicei implică și un reproș care de cele mai multe ori are rolul de a critica negativ munca noastră, iar în negocieri, acest lucru este cel mai oribil.

Dacă vei preconiza aceste mici "reproșuri", vei ști și cum să răspunzi la ele.

Iar acum o să-ți dau și soluția.

Răspunsul ironiei cu ironie, desigur că va genera un conflict de interese.

Răspunsul ironiei cu violență, va genera bineînțeles un conflict fizic.

Răspunsul ironiei cu tăcere, a
va genera sentimentul de dominație pentru partea opusă, și respectiv de alienare.

Însă, care e cea mai bună opțiune? Să raspunzi cu încredere! Asta e cea mai bună opțiune pe care o ai la dispoziție.

Încrederea dezarmează dominanța. Întotdeauna, fără niciun dar sau poate!

Nu pot să-ți dau un exemplu mai valid decât acesta. Imaginează-ți că ești pus din nou în situația în care va trebui să te izbești de un reproș al familiei.

Însă de data aceasta, tu îl vei preconiza, te vei pregăti psihic, și-ți vei spune că va veni ce-i mai rău. După ce reproșul va fi scos la bătaie de emițător, tu vei fi confident, vei răspunde cu încredere. Pregătește-te ca după acest reproș să mai urmeze altul. Din nou, adaugă un comentariu încrezător.

Dacă vei continua astfel, fără să răspunzi dominanței cu dominație, ci cu încredere, atunci o să inspiri încredere, prin urmare respect.

Acum îți dau și explicațiile psihologice. Ai un organ în creier, numit amigdală cerebrală. Frica vine de acolo. Însă în momentul în care te gândești că în secunda 2 totul va căpăta totul o valoare dezastruoasă, vei antrena acest organ să se gândească la ce este mai rău, să preconizeze, prin urmare vei fi pregătit de impactul cuvintelor, iar sentimentul de frică va fi dimimuat, poate chiar extirpat din mintea ta. Acest lucru, vine în favoarea concesiunii și încrederii.

Încrederea dezarmează totul.winking

| MihaiV01 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc mult pentru sfat
Ai in totalitate dreptate cu ceea ce zici
dar stii eu daca le răspund lucrurile vor degenera indiferent ca le vorbesc frumos sau urat
asa ca n-am alta opțiune decat sa tac si sa ma lupt cu gândurile negre

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cunosc o femeie bisexuala.M-a ajutat mult, ii datorez mult dar m-a si dezamagit. Nu s-a dat niciodata la mine si asta m-a facut sa o accept asa cum e. E OK sa fii bisexual. Nu e treaba nimanui ce faci tu in pat.E viata ta privata.
Familia ta e de rahat, scoate-i din viata ta pana vor invata sa te respecte. Daca nu invata asta, uita ca ai familie.

| eckblume a răspuns:

Este clar ca familia ta are ceva cu tine si oricare ar fi motivul, nu meriti atatea reprosuri. E ceva cu care i-ai deranjat? De cat timp au inceput sa se comporte asa cu tine? Gandeste-te si analizeaza cauzele.
Intr-o familie orice fiu/fiica trebuie sa se dezvolte armonios. Ai tai iti fac numai rau din ce spui tu aici.
Sa iti gasesti job. Nu porni de la ideea ca nu esti bun de nimic. Demonstreaza-ti ca poti sa reusesti si fara sustinerea lor. Au un comportament toxic, dar din pacate nu ne putem alege parintii cand ne nastem. Fii optimist, increzator si ignora-i!
Iti recomand sa vorbesti pe rand cu ei. Scrie-i pe hartie mamei sau tatalui tot ceea ce simti. Important e sa o citeasca cand e singur/a.
Daca nu, spune-le sa mergeti la un psiholog. Poate asa vad ca problema nu ar fi doar la tine, ci si la ei.

| MihaiV01 explică (pentru eckblume):

Mulțumesc mult pentru sfat
se comporta asa cu mine de vreo 5 ani de zile sa iti spun si motivul
era o seara obișnuita de vara
mama avea un restaurant si se pregătea sa il vanda si deja se găsiseră niste oameni sa il cumpere mama ia invitat la noi acasă apoi mi-a zis mi-e sa le pregatesc masa
eu nu prea ma pricep prin bucătărie asa ca nu am știut sa gatesc prea ok majoritatea bucatelor le-am ars si am facut fum
cand au sosit invitații casa era plina de fum eu nu stiam ce sa fac eram speriat
Oamenii aia s-au enervat si au început sa tipe au anulat contractul si de atunci a început iadul

| eckblume a răspuns (pentru MihaiV01):

Foarte neplacut! Daca as fi in locul tau i-as reprosa mamei tale ca pretuieste mai mult partea financiara decat dragostea fata de copii. Daca tu nu te pricepeai in bucatarie de ce te-a lasat sa iti asumi aceasta responsabilitate? Vreau sa spun ca e si vina ei ca te-a lasat in bucatarie. Si mi se pare absurd sa iti aduca atatea reprosuri doar pentru un asemenea incident. Bine ca ai reusit sa ii suporti atata timp...
Pentru a-ti imbunatati relatiile cu ei mai poti sa ii rogi sa te invete chestii legate de arta culinara, comert etc. -》sa vada interes din partea ta. Eu daca le-as spune alor mei ca ma simt straina de ei ar incerca sa vada ce s-a intamplat. Depinde de familia fiecaruia. Ai tai par cam insensibili.
Esti copilul lor pana la urma, iar reprosurile astea te darama la un moment dat. Putina afectiune din partea lor conteaza, spune-le.

| MihaiV01 explică (pentru eckblume):

Mereu cand ii spun sa ma învețe imi răspunde sec " n-am timp" sau "oricum nu vei retine nimic" si cel mai des " nu sunt obligata sa te învăț"

| eckblume a răspuns (pentru MihaiV01):

Imi pare rau pentru tine. Fii puternic, nu te subestima. O sa reusesti si tu in viata.

| Felissa13Eden a răspuns:

Nu trebuie sa le faci pe plac, daca ei nu te respecta.Stiu ca familia e cea mai importanta, dar daca ei se comporta urat cu tine, nu trebuie sa le dai importanta nici tu.
Invata, gaseste-ti locul in viata, intemeiaza-ti familia ta si creste-ti copiii cum vrei tu, sau cum nu au reusit ai tai sa o faca.

| MihaiV01 explică (pentru Felissa13Eden):

Mulțumesc mult pentru sfat!
Asta chiar face parte din planurile mele insa am nevoie de timp sa ma refac oarecum sunt dereglat dar stiu ca intr-o buna zi imi voi reveni

| Felissa13Eden a răspuns (pentru MihaiV01):

Puiule, si eu am trecut prin acelasi lucru, te inteleg perfect.
Dumnezeu e sus si te ajuta daca ii ceri asta.
Gaseste-ti o pasiune frumoasa, ceva ce te face fericit, pe mine poezia si muzica ma calmeaza de fiecare data.Iti doresc si tie sa iti gasesti linistea

| MihaiV01 explică (pentru Felissa13Eden):

Mulțumesc din suflet
imi pare rau ca si dvs ați trecut printr-o experiența atât de neplăcuta
Dvs sunteți o persoana luptătoare care n-a cedat
cat despre pasiunea o voi găsi ca toti cceilalți
eu nu prea imi permit asa ceva momentan

| Felissa13Eden a răspuns (pentru MihaiV01):

Nu e nevoie de pareri de rau, fiecare isi cara crucea. Dumnezeu nu iti da mai mult decat poti duce.
Si tu esti o persoana puternica, sunt sigura de asta.
Avem aceeasi varsta, puiule, nu trebuie sa fii politicos happy
Asculta muzica, plimba-te, canta, te ajuta si lucrurile astea aparent marunte.

| MaryMaria333 a răspuns:

Incearca odata sa vorbesti cu ei calm sa le spui ce simti si daca nu ajuta la nimic, atunci lasa'i in pace! Ai 19 ani, cauta'ti un job. Nu te mai consuma atat pentru niste vorbe de rahat. De ce ai avea nevoie de parerea unor oameni care nu dau 2 bani pe tine? Ce'i drept, urat din partea unor parinti, dar se mai intampla si de'astea.
Vezi'ti de viata ta, man, aia trebuie sa conteze pentru tine, nu ce zice toata tara. Capul sus, fi tarewinking

| MihaiV01 explică (pentru MaryMaria333):

Mulțumesc pentru sfat
Am incercat dar de fiecare data cand fac asta ori sunt luat la mișto ori ma ironizează sau imi spune ca ma prefac

| MaryMaria333 a răspuns (pentru MihaiV01):

Atunci nu mai incerca, nu merita. Important e sa ai tu incredere in tine, sa iti atingi un tel si ei poate vor vedea la un moment dat ce au pierdut.

| MihaiV01 explică (pentru MaryMaria333):

Mulțumesc pentru încurajare
momentan telul meu e sa scap din casa asta
stiu ca va dura ceva insa sper ca voi reuși

| MaryMaria333 a răspuns (pentru MihaiV01):

Daca mergeai la o faculta, mai scapai ca stateai la camin sau in gazda. Dar DACA NU, atunci lucrezi undeva, si ai bani sa stai in chirie.

| scosmynnnn a răspuns:

Ia.ti viața in propriile mâini, du te muncește, da le peste nas. Îmbracă te bine, ieși cu prietenii mult pe afară, nu i lua în seamă. In viață nu contează de cate ori pici, ci de câte ori te ridici. Nu știu sincer ce părinți sunt ăia care fac asemenea diferențe intre copii si mai ales sa te comporți asa...
Fă cum ți am spus mai sus, găsește ti rostul in viață. Chiar urmaream un youtuber care a pățit ceva asemănător dar nu cu părinții ci cu lumea in general, a spus ca tu trebuie sa faci ce simți, ce te simți tu bine nu ce vrea lumea. In general nimeni nu se v a bucura pentru tine cu excepția parintilor.

| MihaiV01 explică (pentru scosmynnnn):

Mulțumesc pentru sfat
ai zis-o bine "nu contează de cate ori cazi jos ci de cate ori te ridici
Da pai momentan imi caut un job si voi strânge bani pana ma mut cu chirie voi avea nevoie de timp pentru asta dar voi rabda atata timp cat stiu ca am o țintă si trebuie sa o nimeresc

| scosmynnnn a răspuns (pentru MihaiV01):

Mult succes, odată ce te angajezi si iti faci un rost nu vei mai avea nevoie de parerile lor. Fii baiat isteț.

| MihaiV01 explică (pentru scosmynnnn):

Mulțumesc chiar ma ajuți din punct de vedere moral
Stii uneori prefer sa primesc 1000 de pumni decat sa se comporte ei așa, dar asta este trec mai departe nu toti avem norocul de a avea o familie normală care sa ne iubească si sa își facă griji pentru noi