| Crisisi a întrebat:

Salutare TPU, am si eu o mica "problema". Eu sunt la liceu in clasa a 9-a si am pus ochii pe o fata. Ea se uita insistent la mine cand nu ma uit la ea si cand se uita in ochii mei isi atinteste privirea intr-un anumit mod. As vrea sa vorbesc si eu cu ea pe un plan mai larg, stiti si voi sa vedem daca suntem compatibile, dar nu stiu cum sa fac. Si in plus ati putea sa imi spuneti daca sunt sanse sa ma placa. Daca nu imi puteti spune cum sa ma fac mai interesant si mai placut. (PS: Cred ca ea crushuieste pe altcineva, dar mie chiar imi place de ea. Vreau si eu sa fiu unul dintre prietenii ei. Sa am si o prietena mai apropiata in clasa.) Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Blonda00 a răspuns:

Băi deci du te la ea și vorbește cu ea crede- mă îți zic din experiența decât să stai cu gandul la ea mereu.și să prinzi sa te îndrăgostești mai bine vorbește deschis cu ea lasă orice emoție lasă tot că așa o să ți dai seama daca e pentru tine sau nu și ți mai zic ceva o sa ți dai seama imediat daca te place sau nu și dacă te refuza i ați gândul. scuze dar nu am chef de scris cu toate cele virgula și etc. dar eu acum recent chiar așa am făcut am ținut în mine 3 luni și mai tău mi am făcut așa mi dădea și mie de înțeles că tine la mine apoi nimic. ( sau că mă place) când i am zis totul sa comportat aiurea și uite așa l am scos din inima mea e mai bine să i zici totul fata în față decât prin mesaje așa îti poți da seama daca te pace

| Crisisi explică (pentru Blonda00):

Foarte usor de spus, dar mai greu de executat.

| Blonda00 a răspuns (pentru Crisisi):

Nu conteza i ați inima în dinți și zi ceea ce simți mai ales că e fata nu poate face ea primul pas...
Daca nu ramai cu gândul la ea și cam asta este dar mai târziu o sa fi foarte dezamăgit daca ea nu simte tot ce ți ai imaginat tu

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Te duci si tu prin grupuletu ala pe care-l frecventeaza si incerci sa te infiltrezi ori te duci direct la ea si vorbesti. E usor daca e colega cu tine ca ai tot felul de pretexte tip ce tema aveti, daca a rezolvat nu stiu ce etc.

| SkyPilot a răspuns:

Ceea ce descrii ar indica faptul ca te place pe tine. Zambeste-i cand vi se intalnesc privirile, intra in vorba cu ea, incearca sa o inviti la un suc, la un film etc. Nu ii spune ce doresti, strange usor relatia cu ea. S-ar putea sa ai mai mult cu ea decat o prietenie!

| unvecin a răspuns:

Dacă ții la ea cu adevărat nu-i vei distrage atenția de la școală și nici nu te vei lăsa distras. Puteți fi colegi buni și e suficient deocamdată. Trebuie să vă maturizați amândoi, altfel ceea ce unii pot numi „dragoste" va fi doar o rănire a amândurora, o sursă de amărăciune, mai ales pentru fata care acum se uită frumos la tine.

Dacă vrei să aveți un viitor împreună, mai întâi trebuie să te asiguri că vă dobândiți educația necesară, că luați un loc de muncă decent, că ați luat decizii bune pentru sănătatea proprie, o locuință, o mașină etc. Asta înseamnă vreo 10 ani de muncă serioasă, cel puțin, timp în care ar fi bine să fii focusat pe ceea ce faci, fără să arunci ochii în toate părțile.

Leagă planul ăsta de privirea ei. Poate te-ar motiva să fii focusat pe ce e cu adevărat important la vârsta ta. Iar când vine vârsta să te căsătorești, fie că e ea sau alta vei avea o bază solidă pentru un viitor bun. Succes!

| Crisisi explică (pentru unvecin):

Hmm tot ce ai spus tu este adevarat dar gandeste-te, daca tu vei sta cu gandul la acea persoana timp de 10 ani iti vei distruge tot echilibrul spiritual si vei avea o sansa mai mare sa dai gres. Si nu mai stiu in ce film am auzit, cred ca in "Pacala": Tatal ii spune lui pacala "Omul se casatoreste atunci cand esti copt la minte." el ii raspunde "Pai omul se coace toata viata la minte taica". Si asa si eu, nu voin putea sa vorbesc cu o fata daca nu o iau cu pasi mici.