| Dante30 a întrebat:

Salutare TPU, intrebarea mea e urmatoarea daca spre exemplu un minor are ambii parinti in viata dar acestia abuzeaza acel minor si o persoana din afara se ofera ai fii tutore si sa locuieasca cu tutorele respectivul minor, Se poate? Si mai ales ca respectivul minor e din valcea iar eu din Craiova, Ce trebuie facut demersuri la protectia copilului etc ca totul sa fie legal, multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Atributia de instituire a tutelei revine, conform noului Cod civil, instantei de tutela din cadrul judecatoriei. Pentru a te lamuri ce spune legea citeste, fiecare articol, incepand cu art.110 -deschiderea tutelei(Cod civil) :http://legeaz.net/......-minorului

8 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Ce inseamna ca-l abuzeaza? Si cati ani are minorul? Trebuie sa ii dai in judecata pe parinti si demonstrat ca acei parinti abuzeaza in mod grav si repetat acel copil, abuz care-i pune in pericol viata si dezvoltarea fizica si psihica si asta-i foarte greu. Problema este ca daca institutiile abilitate constata probleme de acest gen il dau, daca il dau, spre ingrijire rudelor cele mai apropiate, prin "rostogolire" adica daca cei in grad de rudenie dinaintea dvs., din partea ambilor parinti, refuza sau nu-l pot creste, se ajunge la dvs., nu-l dau oricui se ofera nici daca ar fi de pe strada. Veti fi analizat si dvs. din toate punctele de vedere, daca aveti spatiu de locuit sufiicent, daca aveti venituri suficiente etc. etc. Intr-un cuvant - foarte complicat spre imposibil. Puteti suna si la Telefonul Copilului, 116 111 http://www.telefonulcopilului.ro/ sa intrebati si sa cereti o opinie, sau le dati un mesaj aici pe privat, pentru ca au si ei cont pe TPU, ei se ocupa de copiii cu probleme si au specialisti care cunosc in detaliu toate aspectele.

| Dante30 explică (pentru mixxjim):

@laurikmic si tu mix, Minorul are 14 ani eu am 19, dispun de conditii adica apartament cu 3 camere si venituri suficiente de asemenea as fi ok cu orice inspectie mi-ar face, Minora caci e o ea, a fost poate prea dur spus abuzata, Maltratata fizic fapt ce a dus la depresivitate si la schizofrenie, Minora fiind normala 100% inainte de aceste lucruri desi, mama minorei a transferato la o alta scoala in clasa a 5a unde a fost afectata de colegi timp de 4 ani cu injuraturi si fiind respinsa, De aceea sufera de ce am mentionat mai sus, iar mama nu isi prea da interesul doar o forteaza sa zic asa sa invete cat mai bine printrun mod dus cam la extreme, Si problema era ca ea fiind din valcea si eu din Craiova se poate face asa ceva adica sa locuiasca cu mine ca tutore desi suntem din alte orase, Iar cu familia, o considera o ciudata fara ca ei sa constientizeze ca ei sunt de vina pentru cele intamplate ei

| JomelaMaya a răspuns (pentru Dante30):

Eu sunt sigura aproape 100% ca se poate big grin. După ce ai zis tu acolo mai sus, ar fi o fapta foarte buna ceea ce vrei sa faci. Biata fata, cred ca abia asteapta sa scape de părinti sad. Sper sa o duceti cumva la capat big grin Mult succes!

| Dante30 explică (pentru JomelaMaya):

Am avut o situatie de viata mai precara dar Am reusit sa trec prin viata si numai vreau sa vad pe altcineva suferind, de asta o si fac, si multumesc happy

| JomelaMaya a răspuns (pentru Dante30):

Sa stii ca eu una chiar te admir, ai un curaj, demnitate si bunavointa. Sper ca acea fata sa fie ingrijita in viitor, chiar daca nu va fi de tine sau va fi independenta, doar sa nu mai sufere big grin.

| mixxjim a răspuns (pentru Dante30):

Sincer nu cred sa ai vreo sansa. Dupa cum ti-am zis, trebuie sa-i dai in judecata pe parinti, sa-i decazi din drepturile parintesti dovedind ca inainte copila era bine si acum nu mai e, asta inseamna acte medicale. Trebuie sa dovedesti ca e maltrata fizic, asta inseamna tot acte medicale, rapoarte ale politiei etc. Sa demonstrezi ca maica-sa nu-si da silinta, ceea ce faptul c-a transferat-o la alta scoala ar putea fi considerat altfel. Sa deminstrezi ca la scoala e injurata, maltrata etc. In plus, diferenta de varsta dintre voi e prea mica, iar tu esti prea tanar. Lumea justitiei e foarte complicata. Sunt foarte multi copii care au o viata si mai grea ca ea si nu se intervine tocmai pentru ca problematica copiilor e foarte delicata. Sa nu te superi ca-ti spun, sa stii si ce-ai putea primi, in bunele tale intentii cu siguranta nu te-ai gandit la asa ceva, dar daca ai ei se lupta pentru ea poti avea chiar tu probleme de fapt - ar putea spune c-o vrei sa o faci prostituata, sau c-o vrei pentru tine (ceea ce ar insemna sex cu un minor). Lumea adultilor e complicata si urata deseori, mai bine renunta. Oricum, suna unde ti-am zis, inca o opinie poate fi de ajutor.

| Dante30 explică (pentru mixxjim):

Mersi pentru toate informatiile, Stiu ca poate fi considerat si altcumva si crede-ma ca m-am gandit la multe detalii pe tema asta si mai stiu problema cu tineri/copiii, Deoarece si eu am fost prin protectia copilului si am avut si eu probleme si stiu ca intotdeauna se poate mai rau o sa citesc ce mi-a dat alesia, si voi vedea pe viitorul apropiat ce o sa fac, Iti multumesc.

| alessia5158 a răspuns (pentru Dante30):

Atributia de instituire a tutelei revine, conform noului Cod civil, instantei de tutela din cadrul judecatoriei. Pentru a te lamuri ce spune legea citeste, fiecare articol, incepand cu art.110 -deschiderea tutelei(Cod civil) :http://legeaz.net/......-minorului

| Laura927 a răspuns:

Mergi la poliție si fa o plângere pentru protecția minorului.
Ei in decurs de câteva zile vor merge acasă la minorul respectiv si va vedea situația in care minorul se afla.
Daca se va dovedi ca minorul nu are condiții sau este maltratat de către părinți atunci i-l vor lua in centru de plasament sau ți-l vor încredința chiar ție daca bineînțeles dispui de condițiile necesare.
Ori poti cădea la o înțelegere cu părinții minorului si protecția copilului ca tu sa i-l îngrijești.
Acum depinde si de minor, daca are mai mult de 14 ani poate decide el însuși.

De-obicei aceasta este o procedura lunga sau scurta depinde cat de mult lupta părinții minorului pentru el.
Ori poate fi scurta in decursul a 5 zile, importante sunt circumstantele.
O seara plăcută!