| TheDrink a întrebat:

Salutare TPU, sunt împreună cu o fată de 6 luni. Întrebarea mea este cum pot să o fac sa înțeleagă anumite lucruri?
Este foarte încăpățânată iar cand se enerveaza dintr-o prostie si ia foc repede aruncă cu cuvinte care dor, incepe sa plângă și se si loveste cu pumnii ușor in cap sau telefonul sau se dă cu capul de pereți dar nu foarte tare.
Și cearta începe tot din cauza ei, nu înțeleg de ce are temperamentul acesta, pe bune... copiii ăia de 3-4 ani cand se enervează isi dau cu pumnii in cap si încep sa planga.
Nu stiu ce sa fac sa o fac sa inteleagă sa fie mai calma sa nu mai arunce cu cuvinte care dor precum ( prost, nesimțit, ne despărțim, întoarcere la fosta etc. ), sa nu mai vorbească urat.
Azi i-am taiat căștile ca statea cu ele in urechi si nu imi dădea atenție deoarece era supărată pe mine pentru ca i-am scos ochii cu o greșeală facuta de ea in urmă cu 4 ore și atunci a aruncat cu cuvinte care dor si a facut crizele alea de nervi si s-a supărat că ma suparasem eu pe ea pentru cuvintele spuse la nervi. Ma rog si dupa ce i-am taiat căștile sub formă de glumă a început sa planga si ca cica sunt nesimțit ca i-am tăiat castile si tot asa cică sa o las ca s-a săturat.
Oricum cu toate astea eu o iubesc si ea ma iubeste doar ca spune lucrurile astea la nervi si ne iubim mult și ma port foarte frumos cu ea dar nu stiu ce sa fac...
E prea vulcanică se aprinde repede spune cuvinte care dor si face si ca ăia mici de 4 ani isi dea pumni in cap... eu am 17 ani ea 16...
Ce părere aveți din cele spuse?
Nu vreau sa aud chestii de genu că să ma despart de ea sau prostii de genu ca o iubesc si nu mi-as putea vedea viața fără ea ii iubesc si familia si ea imi iubeste familia...
Voi ce parere aveți?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fata asta este imatura, actionand ca un copil mic si razgaiat.
In orice caz, vad ca-ti pierzi vremea inutil cu cineva cu care nu ai cum sa te intelegi si nici sa comunici.
De altfel, vad o doza de imaturitate si la tine, simplu, din expresia "...nu vreau sa aud chestii de genu..."
Ce esti tu? Acelasi copil imatur, care vrei sa auzi doar ce vrei tu?
De ce dumnezeu ai mai pus intrebarea aici, daca nu vrei (sau poate nu esti capabil), sa auzi lucuri reale si spune direct?
Hai, plimba caii, ca va meritati unul pe altul!

| TheDrink explică (pentru Violleta2022):

Dacă la iubitul tău ( că după nume cred ca esti fată ) te.ar deranja un lucru pe care ai vrea sa.l schimbi si ai întreba pe cineva ce sa faci ca sa schimbi acel lucru la el dar ii zici ca nu vrei sa auzi de la acea persoană ca iti propune sa va desparțiți înseamnă ca esti imatură?
Sunt foarte matur am trecut prin viață iar divorțul alor mei m.a maturizat mult.

| Violleta2022 a răspuns (pentru TheDrink):

Eu nu-mi aduc aminte de sotul meu, sa ne fii comportat ca un imatur, egoist sau tembel, dimpotriva, multa, foarte multa maturitate, poate de aceea a urmat casatoria si treizeci si ceva de ani de casatorie fericita, de atunci.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Posibil sa prinda bine o vizita la psihiatru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa e si mama mea. Odata am ras, iar ea a crezut ca am ras de ea, s-a enervat, a trantit usa si a inceput sa urle. I-am spus ca nu am ras de ea, si a inceput sa ma jigneasca si m-a si scuipat. Imi amintesc ca pe cand aveam 9 ani, eu voiam volumul televizorului la 14, si mama la 13. Aveam 9 ani, pe bune acum, nu e diferenta intre 14 si 13. O dar mama s-a enervat atat dd tare incat a inceput sa tranteasca cu obiecte si m-am speriat atat de tare de ea incat am dormit cu bunica. Si cand aveam 7 ani, dupa baie, voiam sa-mi las o suvita peste obraz, dar mama ma tot obliga sa mi-o prind in agrafa. La 7 ani iti dai seama, ca toti copiii eram incapatanata, si o voiam pe obraz. Si pentru o suvita mama s-a enervat atat de tare incat erau sa-i plesneasca venele. Ar fi multe lucruri de zis... In prezent stau la tata, care este opusul mamei (un om chill, care face concesii, cu care ai ce discuta). Bineinteles c-o iubesc pe mama, dar parca ti se ia de o persoana cand face asa. Pe bune acum, te pui tu la mintea unui copil de 9 ani daca sa dai volumul la 13 sau 14? N-am avut iubit in viata mea, dar mi-am regasit aproape oerfect mama in cele zise de tine si ma gandeam ca te pot sfatui, avand in vedere c-am stat 13 ani cu ea. Cheama-ti iubita la o discutie serioasa. Daca refuza si nu vrea sa asculte, inseamna ca nu-i pasa ds relatia voastra si ca nu pune pret pe parerile si sentimentele tale (mama mea mereu credea ca eu gresesc cu ceva, ca ar gresi ea nici nh se pune problema). Asa ca daca nu vrea sa te asculte, nu-i poti modifica tu caracterul, asta e felul ei de a fi, si va trebui sa va despartiti (e toxic pentru amandoi). Iar daca zici ca te iubeste, va trebui sa te asculte.

| TheDrink explică (pentru anonim_4396):

Am avut discuții serioase dar degeaba că nu bagă la cap ce îi spun. Este foarte complicată, încăpățânată și orgolioasă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheDrink):

Atunci despartiti-va, e clar ca nu sunteti pe aceeasi lungime de unda.,, Te iubeste" daca te iubeste, te asculta.

| Andra9pk a răspuns:

E oricum inca mica.e imatura. explica-i si tu ca nu e normal sa aiba reactiile alea.e fata.o sa devina femeia in toata firea, nu va avea vreo scuza atunci pentru comportamentul asta. oare daca ar fi filmata cand are reactiile alea si ar vedea cat e de penibil., i-ar da de gandit? laughing scoate-o putin la aer sa se calmeze cand are crizele alea.

| TheDrink explică (pentru Andra9pk):

Chiar asta o să fac la urmatoarea ceartă o sa o filmez sa vadă cum face. Mersii de idee?

| Andra9pk a răspuns (pentru TheDrink):

Eu i-am facut asta fostului si a bagat capul in pamant laughing de rusine. La varsta lui facea ca un copil crizat de 5 ani care vrea o jucarie din magazin sa ma-sa nu i-o cumpara. Stii cum se controla dupa faza aia? laughing doar ce mai injura el asa, bombanea.

| MihaiMih2000 a răspuns:

Joaca-te cu psihicul ei o vreme. Incearca sa oferi dezinteres fata de ea, practic ignor-o o vreme. Daca merge ori ea v-a incerca sa te iubeasca mai mult ori se v-a desparti de tine ceea ce inseamna ca nu tine la tine deci nu asculta ce zice lumea si fa cum stii mai binehee hee

| sputnik28 a răspuns:

Fosta mea prietena ma dispera. Cum incepeam sa o bag tare in seama, cum devenea rece, cum o lasam balta - era asaaa de mieroasa, asa ca reciprocam, ca urmare nu mai imi zicea nimic, sau devenea glaciala si rece. Exact aceeasi atitudine o avea si in certuri, se astepta eu sa cedez mereu, sa ma domine. In mod evident s-a ruptlaughing