| ZetZ a întrebat:

Salutare TPU, sunt intr-o relatie cu o austriaca de 1 an si 5 luni ( sunt in Austria logic), muncesc foarte mult la locul de munca (de la 6 pana la 18-19 zilnic), cand sunt acasa incerc sa fac sa fie tot bine, sa iesim impreuna, sa mancam impreuna etc. Pana aici toate bune si frumoase, se mai intampla odata pe saptamana sau odata la 2 saptamani sa vreau sa stau si eu o zi relaxat acasa... atunci incepe sa faca planuri fara mine, sa faca orice dar sa plece, oricum cat sunt plecat la munca face jogging, cumparaturi etc, are timp pentru ea... eu nu prea am timp pentru mine si se supara foarte repede cand nu iesim.
Am vorbit si de concedii, am fost plecati prin mai multe tari, problema e ca vorbim unde sa mergem si ce facem, dupa ce fac programarile, rezervarile etc se trezeste sa ne luam mai mult concediu sa mergem si in alta parte (de exemplu am vrut o saptamana in Corea de Sud, ea a zis sa ne mai luam o saptamana si pentru Tokio ca e aproape), ma gandesc ca e destul timp sa vizitam si aia dar daca am vorbit ca facem ceva, sa ramana cum am vorbit... Apar multe certuri in ultimul timp, doar pentru ca e putin egoista si se gandeste doar la ea ( sa ii vizitam parintii dar pe ai mei nu, ea sa faca ceva, eu nu etc ). Am vorbit cu ea pe tema asta si tot nu se schimba nimic, nu mai stiu ce sa fac, ce sa zic, ce sa cred dar o iubesc.
Aveti vreo idee cum pot sa rezolv?

Răspuns Câştigător
| Alexandrionelu a răspuns:

In primul rand asta nu depinde de naționalitatea ei, ci de personalitate. Nu trebuie sa te simți în nici un fel complexat pentru ca te-ai născut într-o tara mai săracă.
Într-o relație amândoi aveți drepturi egale, asa ca ar trebui sa luați deciziile împreună. Nu este bine nici sa faci numai cum vrea ea, nici sa te despărți de ea, pentru ca probabil vei ajunge sa regreți în ambele variante.
Ca să o faci sa îți asculte punctul tău de vedere este important sa ii găsești "cheia". Și asta este partea cea mai complicata, pentru ca fiecare dintre noi are o "cheia" unica și este foarte greu de găsit. Înarmează-te cu multa răbdare, testează diferite variante de a aborda aceiași problema pana când vezi la ce mod de exprimare este ea cea mai receptiva.
Și nu în ultimul rand încearcă sa ii "plantezi" anumite idei în minte, idei pe care dacă le "uzi" cu grijă, vor da roade.
Mult succes!

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Continuând să vprbești așa cu ea n-o să rezolvi nimic. se preface că te ascultă și că înțelege dar a văzut că oricum până la urmă merge tot ca ea așa că nu ia în serios ce zici. Până nu iei anumite măsuri (supărări, evitat, chiar inițierea unei despărțiri) o să continue să facă ca ea pentru că a văzut că-i permiți și merge

| Bizon95 a răspuns:

Blablabla, muncesc 12-13h pe zi (si prespun ca se adauga macar o ora naveta, daca nu chiar doua)
nu am timp de prietena... blablabla
NU E EVIDENT?!?
gaseste-ti alt job, alfel, esti maritat deja cu job-ul si nu ai timp de altceva

iar daca, tot nu ma crezi si crezi ca ea e de vina, ca e adult si ar trebui sa "inteleaga" (sau, cum ti-a sugerat cineva, o bataie de Vaslui rezolva tot, tot)... ei bine, gandeste pe termen lung, sa zicem ca de maine incepe sa inteleaga, si pune osul si faceti ce trebuie si la un moment dat o sa aveti copii, iar copii vor avea

UN PARINTE CARE NU E NICIODATA ACASA!

morala: CAUTA ALT JOB!

| Bizon95 a răspuns:

Raspunsul meu e nefolositor si eronat
SCARTz

te sfatuiesc sa te apuci sa muncesti 16 ore pe zi, ca sa fi SIGUR ca alta viata nu ai

se pare ca problemele EVIDENTE nu sunt evidente
NU e evident ca lipsesti 12-13h de acasa in fiecare zi, in timp ce prietena ar trebui nu numai sa stea singura, dar sa NU se plictiseasca, DELOC
NU e evident ca ai o femeie... NESATISFACUTA, si daca nu esti acasa nici nu ai nici o sansa sa o satisfaci

insa, daca cineva iti spune sa ii plantezi idei si apoi sa le "uzi" aia tine, TINE O LAIE, cand DRA** SA LE UZI? DACA NU ESTI ACASA?!?

deci iti doresc noroc in viata, O SA AI NEVOIE, CU CARUL!

Răspuns utilizator avertizat
| acerr a răspuns:

Hehehe asta e... asa e femeiea, mereu ii vine cate o idee,
felicitari pentru coreea, si eu as vrea, dar in tokio nu ai ce face o saptamana minim o luna, e doar stres

| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine dupa ce am citit tot ce ai scris mi-a aparut o intrebare, de ce ea nu munceste? De ce doar tu esti cel care munceste atat de mult, dar ea isi petrece timpul liber doar pentru a se distra? Faptul ca ea nu te intelege cum te simti dupa munca arata ca ea nu e obisnuita cu lucrul si ca nici nu incearca sa simta oboseala ta.Intr-o relatie e foarte important ca ambele persoane sa se poata intelege reciproc.Din cate imi dau seama ea vrea ca sa faceti totul asa cum isi doreste ea,si nu puteti astfel ajunge la un compromis,adica la o intelegere comuna.Ei bine nu trebuie sa renunti la ea doar din aceasta cauza, fiecare relatie are defectele ei, nu exista cuplu perfect.O relatie supravietuieste datorita faptului ca ea este intr-un proces de cunoastere, de dezvoltare, daca ar fi perfecta nu si-ar mai avea rostul.Fiecare reusita,fiecare succes in viata necesita o jertfire,primesti ceva atunci cand renunti la altceva.Tu ai fost nevoit sa jertfesti timpul tau liber de dragul ei,dar ea ce a sacrificat de dragul tau? Trebuie sa vorbesti cu ea serios pe tema asta, nu o mai lasa pe ea sa decida mereu ce e mai bine pentru ambii, caci daca ea va simti ca te poate controla mereu va fi asa, de la sine nimic nu se va schimba, in special atitudinea ei fata de tine.Pentru a face o schimbare trebuie sa depui efort. Faptul ca ea controleaza mereu totul arata ca tu i-ai dat voie sa faca acest lucru, caci comportamentul nostru este cel care-i educa pe cei din jur cum sa se poarte cu noi.Trebuei sa gasiti o solutie, incercati sa decideti astfel incat ambii sa fiti multumiti, nu doar o parte sa fie cea multumita mereu.

| Raizing a răspuns:

O iubesti -faci ca E@!
Asta e! Lasa de la tine -pentru E@!
Daca vrei ca relatia -sa continuie! Cu calm -evita certurile!

| BogdanM275 a răspuns:

Nu prea ai ce face, eventual discuti cu i-a și stabilești lucrurile fixe adica fara alte ocoluri, felicitari pentru relație.

| HansCristian123 a răspuns:

Nu prea ai ce face, daca zici ca o iubesti si nu ai putea sa te desparti de ea mai bine incearca sa calmezi lucrurile si sa iesiti mai rar, parerea mea, daca zici ca de la vacante pleaca certurile eu zic sa o lasi mai moale si sa ii explici ca e mai bine pentru amandoi, si poti incerca sa aranjezi o intalnire cu parinti tai undeva frumos, poate va accepta asa, idk, femeia este seful in casa laughing)) zi mersi ca nu face ca a mea, am plecat in concediu la roma, nu i-a placut, o prietena i-a spus ca se face un concert al unei vedete de ii placea ei la Paris si acolo am mers a 3-a zi laughing)

| Anonima2620 a răspuns:

Bună seara! O răsfeți mult prea mult și îi dai o stare de superioritate că faci cumva să fie mereu fericită și o pui pe primul loc. Încearcă să faci mici schimbări pe tema asta. De exemplu, roag-o sa mergeți la parintii tai, ca tot ziceai... iar dacă nu vrea, du-te singur. Cand ea va vrea ceva, spune si tu "NU" si fa exact cum a facut si ea. Daca nu merge de prima data, repetă această chestie si pun pariu că se va simți aiurea si se va mai schimba. Nu face tot după capul ei. Esti bărbat si tu trebuie sa fii capul familiei. Are si ea cuvant in relatie, e normal dar incearca sa nu o mai ridici in slavi atat ca i se urca la cap. Sa nu cumva sa-ti dai seama mai încolo ca a profitat de tine. Intr-o relație trebuie sa te gândesti si la binele celuilalt, nu sa iesi doar tu multumit/a!