| Mijai9050 a întrebat:

Voi v-ati convins parintii sa va lase prima data singuri la mare?

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti cam mic sa pleci la mare singur(ă) la varsta ta.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai cum sa pleci singur la mare, daca esti minor, pentru ca este ilegal sa inchiriezi camera la hotel, sa calatoresti singur sau sa intri in restaurant ori baruri, neinsotit de un adult.
Un minor nu are ce cauta singur la mare si nici cu alti minori.
Asta este un lucru pe care trebuie sa-l intelegi clar si foarte bine, fiindca este prea perriculos ca parintele sa te lase de capul tau, la anisorii astia, singur pe litoral.

| mihai69 a răspuns:

Da, dar asta era în secolul trecut.

| Wr3nch a răspuns:

Singurul moment in care mi-as lasa pruncii singuri la mare ar fi cand is pe salariul lor si isi platesc singuri totlaughing

| IoanaMaria12345678910 a răspuns (pentru Wr3nch):

Nici chiar așa, după vor ajunge sa fuga de acasa happy

| Wr3nch a răspuns (pentru IoanaMaria12345678910):

Nope. Atata timp cat nu sunt pe banii lor nu au ce comenta. Daca fug de acasa pot merge singuri unde vor, e avantajul lor laughing

| IoanaMaria12345678910 a răspuns (pentru Wr3nch):

Ești părinte?

| AnastasiaK a răspuns (pentru Wr3nch):

Deci ideea ta de parenting este sa investesti 18 ani intr-un copil (si stim cu totii ca asta inseamna o gramada de bani si nu numai, ca e si o investitie emotionala pana la urma) ca apoi, cu prima ocazie sa se angajeze si sa rupa orice legatura cu tine pentru ca ai fost un parinte execrabil cu o astfel de mentalitate? Well done, n-am ce zice.

| Wr3nch a răspuns (pentru IoanaMaria12345678910):

Nu, dar e amuzant sa vad reactiile la comentarii de gen, vezi AnastasiaK laughing)

| IoanaMaria12345678910 a răspuns (pentru Wr3nch):

Ah laughing))) mor

| AnastasiaK a răspuns (pentru Wr3nch):

Eu doar ti-am zis care e rezultatul. In ciuda troll-ului tau, chiar sunt prosti care procedeaza cum ai expus tu. Daca faci si tu parte din ei, urmeaza sa se afle cand o sa ai copiiwinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Vai frumos, cand eram eu copila, eram ca un maidanez luat de hingheri de fiecare data, n-avea cine sa aiba grija sa se ocupe de mine de viata mea, sa ma protejeze. Cum sa gandesc asa despre parintii mei, cand ei toata ziua numai cearta amenintari gonit atacuri mi-ai dat? O vorba buna n-am primit de la familia mea, singuru mod in care sunt ei buni, "nu-mi pasa de tine". Asta e bunatate? Le vorbesc ceva si ei psihic nu-s capabili sa inteleaga, ma acuza de probleme psihice pe mine, ma pedepseste sa tac. Ei au regulile lor si nu vor sa auda nimic, sa stie nimic, ei sunt numai cearta. Pai asa se comporta un parinte? ce vorbesti acolo e "wow" pentru mine. Si nu n-am avut posibilitatea de 10 ani sa rup legatura cu ei, emotional nu mi-am permis eu sa traiesc in afara casei asteia, ca se baga in tot ce fac, ca nu ma lasa sa fac ce vreau. Si nu a fost doar comportamentul parintilor ci si al strainilor, cam straniu ca sunt fata, si unele fete se comporta asa, sa se bage sa nu ma lase sa fac nimic. Si nu, nu stiu in ce fel de lume traiesc si nu inteleg "CE?" asa am supravietuit in chinul care mi-l cauzeaza, toata viata mea sub "sefi". Pe mine parintii m-au gonit, n-aveam unde sa ma duc ca sta hoti la panda in treburile mele. Ce mentalitate ar trebui sa am eu in situatia asta?

| Sofer a răspuns:

Find major și bani sa ai sa mergi cu prieteni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar cat mai ai pana la 18? N-ai o ruda sau prieten (de acelasi gen) apropiat de familie, care e deja adult si sa mergi cu persoana de incredere?
Daca incep sa ma gandesc la mine, iar intru in depresie ca de la 18 grija mea e cum sa traiesc dar nu fac nimic altceva decat sa fiu in shoc, am uitat viata rolling on the floor

| Andreeahelpme a răspuns:

Sunt părinți care lasă copii la mare dacă știu ca se duc spre exemplu cu prieteni pe care ii cunosc și dânșii, cărora le inspira încredere sau cărora le cunosc părinții amicilor