| naivejulian a întrebat:

Salutare tuturor.
Am o problemă cu tatăl meu.

Mai întâi aș vrea să mă descriu pe mine (ca sa evit comentariile în care lumea va spune ca ar putea fi vina mea, deoarece nu vor ști ce fel de om sunt eu).
Ma numesc Iulian, am 16 ani, nu am nici un obicei prost (cel putin: nu înjur, nu beau, nu fumez, nu sunt certăreț), sunt pasionat de programare și am luat locul întâi la olimpiada natională (ar putea să sune de parcă încerc să mă laud... doar încerc să vă explic că nu sunt un copil atât de rău).

Acum o să-mi descriu tatăl: e incult, se enervează rapid, nu știe cum să fie un părinte adevărat etc. (încerc să spun că e oribil)
Menționez: sunt din Republica Moldova iar aici e o problemă mare cu limba (sau mai bine spus "dialectul") pe care o/îl vorbește lumea, din păcate, problema asta nu l-a evitat nici pe tatăl meu - adică nu poate să vorbească în limba română, vorbește "moldoveneasca", sună foarte urât și uneori mi se pare că e o maimuță sau un om neanderthal (probabil unii n-o să considere asta o problemă mare dar pe mine mă deranjează mult și credeți-mă că am încercat să-i explic asta, dar el nici nu vrea sa recunoască existența limbii române), mă rog...
...aș putea să continui la infinit să-l descriu dar nu cred că are rost.

Ce mai exact m-a făcut să scriu asta?:
Păi stați să vă povestesc ce a făcut astăzi:
M-a sculat la ora 6 ca să-l ajut deoarece a stabilit asta ieri (fără ca sa-mi asculte părerea mea). Am stat cu el pe dealuri și l-am ajutat să adunăm iarbă, 3 ore. Ii tot aminteam că la 10 trebuie să fiu neapărat la școala, dar nu-i chiar păsa. Apoi când deja era 9 și trebuia să plec a început să mă urmărească câinele mamei (e husky) iar el mă "obliga să-l apuc de zgardă și folosind tone de cuvinte arhaice și regionalisme încerca să mă convingă că n-ar trebui sa-mi fie frică de el, dar chiar îmi era și deoarece i-am spus direct "mi-e frică de el" s-a enervat din nou ca un idiot și a început să țipe la mine că nu sunt un bărbat, evident, folosind cuvinte din limba rusă și regionalisme și cuvinte arhaice care sună foarte urât. Menționez: nu încerca să-l apuce el de zgardă pe câine deoarece chiar și câinelui îi este frică de el... chiar dacă îmi era frică de câine am reușit să depășesc frica de el deoarece îmi era mai mult frică de tata ca să nu mă bată sau ceva.
Iar la sfârșit, după ce l-am ajutat 3 ore, încerca să mă facă să ma simt prost deoarece îmi era frică de câine și spunea (să-ți pară rău...)...

Mă rog, nu-mi prea place sa-mi amintesc timpul petrecut cu el așa că sigur mi-a scăpat ceva.
Iar pentru cei care au dat skip până la partea asta vreau să explic mai simplu care e problema: tatăl meu e o maimuță, mă face în fiecare zi să mă simt prost (probabil intenționat) și nu vreau să ignor acest lucru pentru că aș vrea foarte tare să am un tată smecher, grijuliu, iubitor, înțelegător și nu mi se pare prea normal lucrurile pe care le face maimuța pe care acum sunt "nevoit" s-o consider tatăl meu.

Menționez: mama e foarte bună, nici nu înțeleg ce naiba a reușit să găsească în idiotul ăsta și cum reușește să-l suporte...

Cred că mai mulți copii au probleme de genul ăsta, e foarte trist, condoleanțe pentru cei care nu au părinți prea "smecheri" și sper că după ce ați citit toate aceste lucruri nu credeți că mă consider special sau ceva de genul ăsta...

Ce ar trebui să fac?:

- să fac cât mai rapid rost de o frânghie, taburet și săpun?
- sau să vorbesc cu vreo persoană care se ocupă cu problemele de genul ăstora de care am și eu?
- sau să continui să-i sărut fundișorul tatălui și să fiu (împreună cu fratele meu mai mic) "sclavul" lui credincios?
- sau să degradez și eu, transformându-mă astfel într-un țăran, apoi probabil voi muri din cauza intoxicației cu alcoolul, fără ca să-i pese cuiva de existența mea mizerabilă?

Pentru că nu îl mai suport, simt că o să înnebunesc dacă mai stau încă puțin timp prin preajma lui.

Vă mulțumesc anticipat!

Ajutor!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Lorennn a răspuns:

Te inteleg perfect si imi pare rau cand vad ca exista altfel de parintii care doar au existat sa te nasti tu cu nimic bun in schimb( afectiune, iubire, etc). Intr-adevar dupa cum scrii se vede ca esti un copil istet si sti deja situatia in care te aflii deja esti matur. Insa crede-ma astfel de persoane nu se schimba si stii de ce? Pentru ca mama mea, traieste cu un astfel de specimen timp de 35 ani. Si inca spera ca se va schimba, pentru ca are un comportament dezgustator, cred ca si mama ta il suporta din cauza ca s-a obisnuit cu el si chiar daca i-a trecut "iubirea" sta mai mult de dragul "familiei traditionale" si de dragul lumii. Tu daca ai putea si fratele tau sa poti sa iti termini studiile este cel mai important si sa te muti pe la 18 ani. Asa am facut si eu si crede-ma iti va fi mult mai bine. Sa iti cauti un job si sa urmezi o facultate intre timp. Insa daca chiar vrei sa faci ceva si nu mai poti astepta, astfel de persoane vor sa aiba dreptate mereu ca altfel se supara si sunt nervosi ba mai mult pot fii agresivi, atunci incearca sa iei legatura cu cineva de la protectia copilului si sa-i explici situatia.
Succes!

2 răspunsuri:
| naivejulian explică:

Vă mulțumesc anticipat!*