| AndreiAndrei260111 a întrebat:

Salutare tuturor. Am o problema destul de mare cu sora mea ea, are 16 ani, e foarte aroganta si isi da aere destul de enervante (Pe mine nu ma deranjeaza asta, ma doare cumva in cot). Eu sunt mai mereu plecat din Bucuresti in ultimul timp, ea sta acum acasa cu mama si cu tata in mod special (Tata e destul de ocupat cu firma), dar mama mai mereu e acasa. Problema e ca sora mea o enerveaza si o supara mereu pe mama mea din nimic, o face sa se simta prost, ea incearca sa o ignore dar cand cineva iti zice in permanenta (Esti un gunuoi, esti un..., nu faci nimic) incepe sa fie enervant. Cum as putea sa o fac sa nu o mai supere? Sa intelega ca supararea si presiunea pe care o pune asupra ei nu e buna? Sora mea asa e ea, eu sincer nu as putea sa o suport daca as sta cu ea in casa mai mult timp. Chiar vreau sa nu o mai supere, dar ea tot asa face. Am incercat sa vorbesc cu ea frumos si deschis, dar degeaba fara rost, ea tot face ce vrea, e incapatanata tare. Va rog... daca stiti vreun sfat, cum as putea sa o potolesc putin (fara bataie) laughing ca asa ceva nu e posibil. Eu tin foarte mult la mama mea, e una dintre cele mai importante si iubite personae din viata mea, nu as accepta ca nimeni sa o supere din nimic! Si tata i-a explicat, sa nu o mai stresesze, ca nu e treaba ei, dar repet degeaba!

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiind plecat departe, nu ai cum să intervii.

| Mosotti a răspuns:

Nu ai cum, mama ta trebuie sa nu mai fie atinsa de ce zice, si daca va face asa, ea se va potoli pentru ca insultele ei nu-si mai au sensul. Nu devine enervant pentru un om inteligent, un om destept ignora la infinit si nu se lasa atins tot la infinit pentru ca stie ca ce face un om de nimic, nu conteaza.
Sora-ta are caracteru lu tacsu precis cred, si nu se schimba ca nu are cum, nu va intelege niciodata ce spui.
Deci cu mama ta trebuie sa vb. Si tatal daca e cu firma nu inseamna sa nu discute cu fi-sa daca vrea, dar nu vrea cred ca, daca si el o fi la fel.
Fa-o mai repede. Ca sa nu mai spun si altceva, una peste gura nu ii da? Pana la urma, daca eram eu tacsu a doua oara nu mai facea, ori i-o trageam pana iesea aroganta din ea, ori afara "ia iesi dumneata afara si descurca-te, nu tin la usa mea jigodii", si sa vezi tu apoi, asta alta varianta.

Dar daca toti ii sufla in anus, ce sa va fac eu? Maine poimaine va da si una si taceti.

| Emma30555 a răspuns:

Discuta cu ea și spune i ca dacă o supăra pe mama voastră constant aceasta s-ar putea îmbolnăvi din cauza ei, poate se va simți vinovata sau ii va fi teama sa o mai supere. Pe de alta parte cred ca părinții voștri accepta situația fiindcă cu adevărat nu i afectează asa mult, altfel ar fi luat masuri. Tu fiind la distanta e posibil sa te afecteze mai mult decât e cazul, poate ca nu e asa grav, ar trebui sa nu te mai consumi, eventual spune i și surorii tale asta ca te consuma pe tine personal f mult și ca te vei supăra pe ea și va suporta consecințete adică nu vei mai vorbi cu ea dacă nu se schimba

| Nilsson a răspuns:

Să o trimită la mănăstire până se învață să respecte porunca a 5-a.

| BuLaNNNeL a răspuns:

N-a avut cine sa o educe. 2 palme, din scurt (Nu inseamna bataie) la fiecare comentariu, atenție, comentariu nu jignire. La jigniri, deja e groasă. Maine-poimaine ridica mana la ea. Mai discuta cu ea, pe un ton agresiv, de data aceasta.

| AndreiAndrei260111 explică (pentru BuLaNNNeL):

Sunt plecat din Romania si din Europa chiar pana in feburarie, insa cu bataie nu cred ca se rezolva...Plame etc.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru AndreiAndrei260111):

Hehe si inca cum. Mama ce comunist sunt laughing). Fara bani, fără haine curate, mâncare daca vrea sa mănânce sa.si gătească. Atunci, posibil sa vada rolul mamei. Dar eu, personal; n.as suporta ca fata sau băiatul meu sa ma jigneasca; direct călcat pe cap. Alte idei n.am. Totusi; o conversație pe discord, skype, what's upp si ce aplicații o mai fi; explica.i ca nu i frumos, Iar fără mami si tati, posibil sa ajunga pe străzi.

| NumeSiPrenume220415 a răspuns:

Vrea ceva de imbracat? Vrea sa iasa undeva si vrea bani? Foarte simplu, la munca! Nu o mai rasfatati, ca pedeapsa sa nu mai vada nici un leu. Daca vrea ceva, lasa sa munceasca, sa vada ce inseamna munca, poate asa invata sa isi respecte mama.