| gfds a întrebat:

Salutare tuturor, am o problema in familie si nu prea stiu cum sa o abordez. Situatia este urmatoarea: tatal meu munceste de cativa ani in strainatate iar eu stau cu mama (dar vine frecvent pe acasa si nu sunt despartiti), iar problema este ca ea il inseala si eu nu stiu cum sa opresc toata aventura asta plus ca amantu' este un „prieten" de-al tatalui meu.Ce as putea face?
Nu vreau ca tata sa afle pentru ca in cel mai bun caz ar divorta dar cel mai probabil, dupa cum il cunosc eu, i-ar baga in spital pe amandoi mai intai.
As vrea sa-l fac pe bou' ala sa renunte, dar nu stiu cum...
Astept sfaturile voastre si va multumesc anticipat!
P.S : Stiu sigur despre aventura si am si dovezi.

Răspuns Câştigător
| greyhound a răspuns:

Raspunsul e simplu - Santajul. Da, nu e prea ortodox dar fa-o pe mama ta sa inteleaga ca e spre binele tuturor, mai ales al tau.
Santajul emotional e o buna unealta de asemenea. Spune-i sa se gandeasca la tine ca daca lucrurile ies rau, ce se va intampla cu tine. Cere-i sa fie constienta de implicatiile unui adulter.
Sa aleaga intre tine si tatal tau si ala.
Nu-i frumos dar ce-i drept nici situatia nu e, si scopul scuza mijloacele

| yekto a răspuns (pentru greyhound):

Interesant sfat. cam la asta m-am gandit si eu. doar ca pe viitor ar putea fi mai prudenti si sa nu se schimbe nimic.
eu i-as mai spune mamei ca am raman cu tata si as avea o discutie si cu individul respectiv si i-as spune ca daca ne mai intalnim abia astepti sa vina tata acasa sa aiba o discutie cu el ca de la barbat la barbat. ai putea sa-i pomenesti si de un loc, o poza (sau ce fel de proba ai u). cred ca ar fi eficient si asta.
succese

| gfds explică (pentru greyhound):

In legatura cu asta principala mea temere a fost ca dupa ce voi vorbi cu ea nimic nu va mai fi ca inainte, adica se va purta diferit cu mine, dar mai bine asa decat divortul...
Multumesc pentru raspunsuri tuturor!

4 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Pune dovezile la loc sigur si discuta cu ei. Eventual le zici inainte sa incepi discutia ca daca te atinge vreunul sau ridica tonul la tine, dovezile ajung la tatal tau instant. Pe de alta parte, decit sa traiesti cu asa mama, mai bine ii zici lui taica-tu sa stii o treaba. Citi ani ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! tongue Daca ai avea o mama mai intelegatoare, care nu te cearta prea des, ar fi bine sa vorbesti cu ea despre asta tongue. Daca nu ai o mama asa intelegatoare, sau s-a schimbat de la o vreme, nu mai e cine era in trecut, eu zic... Sa nu te bagi in treaba asta tongue Mai bine nu te amesteca in treaba asta, dar pastreaza doveziile, si ascunde-le foarte bine. (Pentru orice eventualitate). tongue Cam asa as face eu happy. Multa bafta wave.