| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor ????

Anul acesta in vara vreau sa plec in Maroc la iubita mea sa ma casatoresc cu ea, eu sunt din tara de crestini iar ea este din tara de musulmani. Legea din tara lor ne interzice lucrul acesta dar, am inteles ca daca merg la ea trebuie sa fac o serie de acte care vor dovedi faptul ca accept tot ce tine de cultura si credinta lor si nu numai! Prima data aflasem ca actele acestea se pot face doar daca eu sunt acolo la ea in tara (Maroc) si ca dureaza mai mult de o luna tot demersul. Apoi am inteles ca o parte din acte le pot face eu aici in Romania astfel ca vor mai fi doar cateva de facut la ea in tara cand vom fi impreuna acolo. Eu vreau sa ma casatoresc cu aceasta fata si nu doar, vreau sa o iau cu mine afara din acea tara, lucru care din cate am inteles este dificil. Noi vrem asta nu doar eu.

A mai trecut vreodata cineva prin asa ceva? Stie cineva ce fel de acte trebuie sa fac? Cu ce sa incep?
Sau imi poate recomanda cineva pe cineva care stie? Va rog din suflet.

Multumesc!

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Marocul este unul din tarile arabe liberale, traiesc si multi crestini acolo.
Unde v-ati cunoscut?

Daca ai fost in Maroc si ii cunosti si familia fetei, atunci puteti ajunge la un compromis, sa faceti doua nunti: una la ea si una la tine, sau pe un teren neutru (chiar si pe un vapor, avion sau o tara cu multi muzulmani, cum e Franta, Marea Britanie etc.

Daca v-ati cunoscut in alta tara, puteti sa va intalniti tot acolo si sa cereti oficializarea casatoriei la careva primarie. Religiile le puteti pastra fiecare, ca suport de intelegere reciproca (daca cineva vrea sa dicteze religia in familie, atunci aceea casnicie va fi un calvar pentru celalalt! ).

Daca v-ati cunoscut doar pe internet, atunci invite-o la tine acasa, sa-ti cunoasca EA familia ta!
Poate sa vina si cu un insotitor (un frate /sora /parinte), adica ruda de gradul 1!
Daca se opune, invoca diferite motive si pretexte, atunci spune-i ca si in Romania exista obiceiul ca tatal fetei trebuie sa prezinte cadou de prezentare tatalui viitorului ginere si si zestrea ce va primi si aduce mireasa in casnicie.
Sa nu te miri, daca "fata de maritat" brusc va face pe suparata si va disparea definitiv, iar ulterior vei gasi originea e-mail-urilor in Nigeria, Oceanul Atlantic sau alte locatii de pe Pamant. laughing

| Violleta2022 a răspuns:

Intereseaza-te la ambasada marocana ce conditii sunt si ce dovezi trebuie sa duci, ca sa poti sa declansezi o procedura de casatorie, in scecial cand sunt conditii atat de diferite fata de ale noastre, dat fiind religia musulmana.

| mihai69 a răspuns:

Mergi la ambasada Marocului și cere detalii.

| Freya1 a răspuns:

Eu nu stiu daca are treaba statul cu religia, ca nu cred ca toti au aceias religie neaparat, sau ca alti oameni poate chiar romani nu merg si traiesc acolo cum vor.
Eu cred ca asta e regula familiei lor nu regula tari asa ca ar trebui sa vorbesti cu ea si sa faca un compromis.Sa ii spui ca poate sa ramana la religia ei, dar sa nu te oblige pe tine sa o schimbi pe a ta.

| Holiday a răspuns:

Dar de ce naiba nu va casatoriti in Romania. Cu siguranta e mult mai simplu.

| NLS a răspuns:

Mie imi suna a țeapă, și tare as vrea sa ma înșel, dar parca vad ca o sa te arzi rău de tot.

| Qaysar a răspuns (pentru NLS):

Ce crezi tu e una. Ce simt eu e alta!

| aXy99 a răspuns:

Chiar e nevoie sa fiti casatoriti? Fara nu se poate?

| Qaysar a răspuns (pentru aXy99):

Nu poate iesi din tara ei altfel! Da. Si in plus, respectam actul casatoriei si vrem sa il practicam.

| sofisis a răspuns:

Din cate stiu eu, femeilor musulmane le este strict interzis sa se casatoreasca cu un barbat care nu e musulman. Cred ca te duci degeaba si nu inteleg cum e iubita ta. V-ati vazut vreodata pe viu? Familia ei stie de tine? S-ar putea sa te bagi in niste rahaturi nasoale de tot. Ei au total alte mentalitati si tot ce ti se pare tie normal, odata ce ai trecut granita la ei, devine degeaba, inutil si neadevarat.

| Crackman a răspuns:

Vorbeste la geamie. Te descurci

| Teo29 a răspuns:

Sa vina ea in Romania, vine in vizita si te casatoresti cu ea aici. Cred ca s-ar putea sa fie mai simplu din toate punctele de vedere. Important este in opinia mea sa nu iti pierzi credinta de crestin indiferent de motive sau de alte chestiuni!