| NYØ2002 a întrebat:

Voi cum va intelegeti cu parintii vostrii? Eu nu prea bine!
Mereu mă cert cu ei zi de zi!
De exemplu ei mereu se beșesc în casă si eu cand mă bes,ei fac scandal,spune să mă beșesc afară! Taicamio acum vreo ora a intrat in camera la mine si putea a besini si a zis ca sunt nesimtit,si eu i-am zis; Dar voi cand vă beșiți? Si dupa taicamio a inceput să racneasca la mine!
După ce am plecat i-am zis niste dumnezei si am aratat degetele din mijoc si am zic cateva injuraturi adica fara sa stie el!

Alta fază e cand ma pune la treaba mereu țipă la mine adica de exemplu treburi pericoase cu flexul,ca eu mai fau gres si spune ca sunt prost! Taicamio vrea să mă invete treaba de a lui dar pe mine nu ma intereseaza sa sudez să pana mea!
Eu mereu am trăit cu frică de taicamio!
Pe mine mine taicamio mă face prost că nu sunt bun de nimic,asa si mama!

Cat despre mama,imi spune că o muncit pentru mine ca sa faca casa si spune ca e casa mea,ca imi ramane mine ca sunt singur la parinti! Eu ii spun mereu ca vreau sa plec din oras ca il urasc,ca nu imi plac oamenii,vibe-ul,pe mine tot orasul ma stie de porecla Gu.ă si ma incomodează si toti,imi stiu slabiciunile!
Mama spune asa:Ca in alt oras nu sunt caini cu colaci in coadă! Eu cred ca daca ma mut in alt oras mi se schimba viata,imi pot face prieteni mai usor,chiar si iubita de care nu am avut in viata mea, deci am 18 ani!
Mama vrea ceea ce vreau eu! Gen sa stau acasa la ea,si ea cu viitoarea mea iubita sa faca mancare bla bla bla si eu nu vreau asta!
Mă freaca mama la cap cu mostenirea cu casa,spune ca de ce m-a facut si bla bla bla,imi spune că de ce sunt asa si nu stiu ce! Mereu i-am zis ca vreau sa ma mut sa stau sigur in alt oras sau sa locuiesc cu viitoarea mea iubită!
In orasul meu ma simt ca intr-o inchisoare,simt ca e un oras blestemat, vibe-ul e naspa!

22 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Bucura-te ca te lasa afara din casa.

| SilentRain a răspuns:

Te faci mare și îți iei viata în mâini, job +chirie
Ma înțeleg extraordinar de bine rolling on the floor) mai bine de atât nu se putea, nici nu mai e nevoie sa vorbim comunicam prin gânduri rolling on the floor)
Dar se putea și mai rău de atâta, ma mulțumesc cu ce am primit

| NYØ2002 explică (pentru SilentRain):

Pai asta vreau sa fac eu! Ca dupa liceu sa imi gasesc un job bunicel, ori sa fac un curs de ceva:masior, nu stiu

| anonim_4396 a răspuns (pentru SilentRain):

Haz de necaz

| SilentRain a răspuns (pentru NYØ2002):

Bravo, axeaza-te pe viitor

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e stilul meu

| Eireann a răspuns:

Iti admir avantul revolutionar dar te bunuiesc de un pic de naivitate (poate gresesc). Tu vrei sa iti iei traisa in spate, sa pleci in lume si pe parinti sa ii suni de Paste si Craciun. Bravos! Faci un curs de pregatire de ceva - lucru de admirat- si apoi ce faci? Ai un curs de pregatire, experienta 0, crezi ca iti drama angajatorii din Bacau sau Suceva usa sa iti ofere loc de munca? Asta din pacate dureaza destul de mult, mai ales ca nu ai o pregatire pe care sa nu o gaeasca la ei in oras - ba chiar unii cu experienta. Daca unul din Pascani te cheama la interviu ce faci si iti cere sa incepi maine faci naveta? O chirie presupune depozit si avans. De unde scoti banii astia inainte de primul salariu? Si cat crezi ca poti sa castigi? Cat te costs chiria, Internet ul, telefonul, mancarea, detergentul de rife, haine, in alta minte, transport (iti place sa mergi pe jos, cum e sa ai de mers o ora jumatate spre munca si inca pe atat inapoi dupa 8 - 10 - 12 ore?). Asta cu prietenii e cam complicat, daca nu esti super sociabil e greu sa cunosti oameni noi, ce faci vezi un grup la o terasa si te pui cu ei la masa? Nu uita ca lucrezi din greu pe un salariu care s-ar putea sa faca unele dintre lucrurile la care ai acces acum sa devina un lux.
Nu vrea sa te descurajez, vreau doar sa intelegi ca ai nevoie de sprijinul parintilor, macar financiar.

| NYØ2002 explică (pentru Eireann):

Ma duc la capsuni in Spania si gata! Ca oricum am o viată de cacao! Si de unde stii ca merg 1, 5 pe jos? Poate e mai aproape si merg doar 30 de minute, Eu de obicei pana la scoala fac 20 de minute, mai putin sau mai mult, depinde si cum merg! Poate după scoala faca un curs de ceva:Masior sau nu stiu!
Am nevoie de putin noroc, poate intru la locuri de munca pe pile nu stiu!

| NYØ2002 explică (pentru Eireann):

Legat de chirie, poate gasesc un prieten cu care să impartim chiria pe din doua cu tot cu utilitati!
Macar cu liceul pot gasi si eu un job, macar intr-un oras cu densitate mică si cu multi locuitori de exemplutongueloiesti are aproximativ 40k si 200k de locuitori si orasul in care mă aflu eu are 62 km si aproape 30k de locuitori!

| Eireann a răspuns (pentru NYØ2002):

Nu zic ca o sa faci o ora neaparat, poate iti gasesti peste drum si faci 3 minute dar exista si posibilitatea sa ai mult de mers. Tot ce am zis, am zis din prorpie experienta si nu cu rautate. Iti doresc sa reusesti dar vreau sa intelegi ca sunt aspecte care o sa fie complicate pentru inceput.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă vrea sa te mai învețe una, alta, lasă-l să te învețe. O să-ți fie de folos.

Cu gaciga, stai liniștit. E vreme.

Are dreptate maică-ta când se referă că în alt oraș nu o să-ti fie ușor. Cel puțin o vreme. Dar tu ști ce o sa faci.

Nici eu nu mă înțeleg bine cu unul din ei

| NYØ2002 explică (pentru anonim_4396):

Pai eu m-as muta in orice oras! Eu stau intr-un oras mic pe nume Huși din Judetul Vaslui! Eu as pleca in orice oras,nu e neaparat sa fie mare gen cum e Iasul in care sunt toate scumpe!
Iti zic in ce oras m-as muta:Bacau,Onesti, Suceava, Ploiesti, Piatra Neamț, Pașcani sau orice alt oraș in care să fie de exemplu mic dar cu Locuitori multi si mic ca suprafata ca sa nu ma ratacesc sau sa fie neaparat sa merg cu masina! Mie imi place sa merg pe jos!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NYØ2002):

Na, nu știu. Tot ce pot să-ți zic îi să nu te pripești. Gândește totul la calm și găsește soluții bune. Totuși sunt părinții tăi. Și până la urmă casa aia tot a ta va fi, chiar dacă te muți.

| NYØ2002 explică:

Su*i pul*

| 4StarLight a răspuns:

Nu te lua dupa părinți! Ai 18 ani, deci incearca sa plecai facultate. Dacă stai in aceasta situatie, ba mai mult, alegi sa iti petreci viata ta de adult alături de ei, atunci va fi mai rau pentru tine. Din ce ai povestit, consider că e un mediu care nu iti face si de care trebuie sa te distantezi.
Nu ma inteleg nici prea bine, nici prea rau cu părinții, însă am trait si eu senzatia de sufocare pe care o resimți si tu. Ca sa te muți de acasa si sa faci facultatea in alta parte vei avea, din pacate, nevoie de un sprijin financiar din partea părinților până ce vei putea lua tu burse si te vei angaja. Dar dacă situația e atat de grea incat devine insuportabila, atunci se gasesc metode. Eventual, muta-te cu un prieten. Nu merita sa te chinui, mai ales că părinții nu par sa inteleaga cand le spui, ci dimpotrivă, se înfurie si mai tare. Si eu as vrea sa plec fix din acelasi motiv, pentru ca simt ca voi avea o altfel de libertate si chiar imi voi putea lua viata in mâini, voi putea sa reîncep cu noi oameni alături si o sa pot lasa trecutul in urma. Dacă nu poți pleca din oras, incearca macar sa te muți la cineva. Poate va functiona. happy

| NYØ2002 explică (pentru 4StarLight):

Eu de abia trec clasa si tu vreo sa merg la facultate, nici bacul nu il iau, dupa liceu poate fac un curs ceva! Mie imi trebuie putin noroc! Poate intr-u la loc de munca pe pile! Zic si eu un exemplutongueoate am un prieten care are o firma mare si ma poate angaja si pe mine sau poate am un socru care nu stiu si el are o firma de ceva!

| Pati2500c a răspuns:

Ce mentalitate pot avea unii oameni, eu nu as putea rezista

| NYØ2002 explică (pentru Pati2500c):

Adică la ce te referi?

| Pati2500c a răspuns (pentru NYØ2002):

Parintii tai mi se par neintelegatori, in loc sa isi ajute copilul mna cum sunt altii, am impresia ca mai mult te descurajeaza, tipa la tine fara motiv, eu mai inteleg ca si eu mai am discutii cu ai mei, dar le rezolvam in pace

| ioan452 a răspuns:

Salut! Nici eu nu pot sa spun ca ma înțeleg prea grozav cu părinții dar fata de cum se comportau cu mine când eram copil acum sa spunem ca ii mai bine, stai linistit știu cum ii, și pe mine de mic taicamiu ma înjură, ma umilea, ma certa din orice tâmpenie și la fel ca taicatu când ma punea la treaba tipa pe mine la orice greșeală fără sa știe ca eu sunt copil și trebuie sa-mi explice frumos. La partea cu mutatu in alt oraș te înțeleg perfect, și eu locuiesc intr-un oraș mic, urat din care de ani buni n-am reușit sa plec din el, totuși trebuie sa te bucuri ca părinții tai măcar vor sa-ți lase ceva moștenire dar dacă urăști orașul n-are rost sa stai toată viata asta in el, când ai ocazia sa pleci, pleacă. In lumea asta sunt locuri atât de frumoase încât ii păcat sa stai toată viata intr-un oraș de ****, tara etc. Fii tare, viata ii foarte grea dar o sa Reușești sa ajungi unde vrei.

| Drkurt01 a răspuns:

Au dreptate.

Dar ma rog... Sunt de acord sa pleci, sa fii independent. O sa intelegi mai bine ce inseamna viata, presupun. Pari destul de imatur.
Poate daca ai citi... Dar am impresia ca nu se pune problema )).

Fa ceva. Gaseste-ti un job si locuieste singur o vreme. Nu stiu cati ani ai. Pari tipicul... cocalar? Daca pot sa-i spun asa... Am I wrong or am I right? ))

Viata o sa te schimbe presupun, dar nu ai baza... Nu o sa intelegi niciodata viata pentru ca ai avut mereu impresia ca ceea ce e scris in carti nu merita citit si ca doar aparentele conteaza. Cam asta e mentalitatea. Eu as lucra un pic la asta in locul tau... Sfat prietenesc. O sa-ti dai seama prea tarziu ce e important. Dar niciodata nu e prea tarziu sa te schimbi, presupun.
Alege-ti un ideal... si urmeaza-l.
Oricum... Bafta, presupun.