Întrebare recomandată | Magic4Ever a întrebat:

Salutari! Ma aflu aici sa pun o intrebare al carui raspuns simt ca imi trebuia de mult timp. Pe scurt, vreau sa stiu cum imi pot face prieteni.
Pe lung, story time.
Sunt in clasa a X-a la liceu si eu mai de fel nu sunt prea social. Sunt deschis cu oamenii de care sunt aproape, dar imi e extrem de greu sa ma imprietenesc cu persoane. Inca de cand am inceput liceul, ma simt foarte singur. Imi spun des ca nu ma deranjeaza (si nu prea o face, pe termen scurt, dar pe termen lung cred ca incepe sa ma afecteze). As putea spune ca am niste prieteni in clasa (un grup de fete, dar nu sunt sigur cat de puternica relatia mea este cu ele). Am tot incercat sa ma integrez in clasa, insa nu am putut. In mod evident, s-au format niste "grupuri" si as putea spune ca sunt in cel al acelor fete, insa am incercat sa ma integrez si in altele si nu am putut. Intr-un minigrup am fost literalmente a 5-a roata la caruta, iar in grupul "extins" nu ma pot integra. Ar fi o persoana anume cu care as vrea sa ma imprietenesc si pentru el nu exist. Desigur ca doresc relatii si cu ceilalti, e bine sa ai cat mai multi oameni care sa stii ca iti sunt aproape, dar imi este extrem de dificil. Interesele mele nu sunt aceleasi ca ale lor (ei sunt baieti si in mod evident le place fotbalul. Si eu sunt baiat, dar nu imi place fotbalul.) Nu vreau nici pe departe sa incerc sa devin fan doar pentru niste prieteni si simt ca ar putea fi alte metode, dar nu le vad deloc. Stau si ma gandesc ca nu am pe nimeni cu care sa vorbesc. Vorbesc cu mine insumi cand sunt acasa, insa nu imi pot spune problemele si ce ma framanta mie insumi fiindca deja le stiu, nu? Apreciez orice raspuns. Vreau sa stiu cum sa fiu social. Multumesc.

7 răspunsuri:
| Csander a răspuns:

Dar te-ai gandit ca poate nu asta e caracterul tau? Nu crezi ca pana in clasa a 10a lucruile ar fi stat altfel daca ai fi fost altfel de om?

| Magic4Ever explică (pentru Csander):

Nu iti inteleg raspunsul. Vrei sa spui ca e bine cum sunt si ca putea fi mai rau, sau invers? E foarte ambiguu

| nastaseelenacristina a răspuns:

Prietenii potriviti vor veni ei la tine, nu trebuie sa faci pe plac nimanui, si eu in a 9 a am incercat sa ma integrez cat mai repede facand lucruri care nu ma defineau apoi am hotarat as fiu eu cea adevarata, fata linistita ce e drept am pierdut din asa zisii prieteni

| Magic4Ever explică:

Edit: Persoana cu care vreau in special sa ma imprietenesc: am vorbit cu el in clasa a 9-a de mai multe ori (tocmai fiindca eram mai aproape de minigrupul lor, literalmente fiindca stateam in banca cu unul din ei si langa ceilalti, acum m-am mutat) si imi era mai usor, ma simteam bine, insa acum e de parca nu am interactionat deloc. Nu imi pot da seama unde mi-a scapat printre degete, dar restul am explicat mai sus. Multumesc din nou.

| RazvanDumitru2133 a răspuns:

Dacă vrei, sunt deschis să vorbim!?

| Magic4Ever explică (pentru RazvanDumitru2133):

Sigur? O sa te adaug. Ai insta? Ca sa ti-l las pe al meu in cerere.

| Magic4Ever explică (pentru RazvanDumitru2133):

Sau imi poti da tu add cu al tau. Zic asta ca sa nu il lasi aici in public, dar cum vrei